Korzystasz z cashbacku? Zanim złożysz w tym roku zeznanie podatkowe wybierz się do banku i poproś o PIT-8c. Choć banki traktują cashback jako praktycznie nieopodatkowaną sprzedaż premiową, to dla fiskusa jest to zwykły przychód. Za jego nierozliczenie grozić może nawet kilka tysięcy złotych kary.
Alior Sync zachęca 5-procentowym zwrotem za zakupy w internecie, w Dobrym Koncie w Millennium dostać możemy 3 proc. zwrot za rachunek z supermarketu czy stacji benzynowej, a BGŻ daje 1 proc. od najwyższego wpływu na konto w miesiącu.
Moneyback, czasami określany cashbackiem, to świetne narzędzie marketingowe w przyciąganiu nowych klientów. Premię spotkamy dziś w zasadzie na co drugim koncie. Niestety banki nie informują, że nawet od uzyskanych w ten sposób drobnych kwot trzeba zapłacić podatek. A na takim stanowisku stoi Ministerstwo Finansów.
– W przypadku zwrotu przez bank na konto osoby fizycznej kwoty stanowiącej określony procent wydatkowanych przez nią kwot za pośrednictwem karty płatniczej, przedmiotowy zwrot stanowi przychód z innych źródeł – poinformował Wirtualną Polskę resort finansów.
Oznacza to, że powinniśmy pieniądze z cashbacku traktować jako przychód i trzeba wpisać je do naszego zeznania podatkowego. Bank sam powinien przekazać nam też Pit-8c.
– Na banku – dokonującym na rzecz swoich klientów zwrotów – spoczywa obowiązek sporządzenia informacji według ustalonego wzoru o wysokości przychodów. W terminie do końca lutego następnego roku podatkowego musi ją przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu – stwierdza MF.
W tej sprawie zadzwoniliśmy do kilku banków podając się za klienta korzystającego z cashbacku. W Sync’u, BGŻ, Millennium oraz BZ WBK choć prosiliśmy o przekazanie formularza Pit-8c stanowczo odmówiono.
– Dochody uzyskiwane przez klientów programów lojalnościowych i rekomendacyjnych prowadzonych przez bank nie rodzą obowiązku poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – mówi Julian Krzyżanowski, rzecznik prasowy Alior Banku i Alior Sync’a.
To jednak wersja banków, którym zależy na przyciągnięciu klientów, a nie wysyłaniu im PIT-ów. Te sprawić mogą jedynie, że oferta jest mniej atrakcyjna. I wbrew temu co twierdzi MF, banki uważają że cashback to tzw. sprzedaż premiowa. A od niej podatek płaci się jeśli jednorazowa premia przekracza 760 zł.
– Przy programach lojalnościowych takich jak cashback, bank pobiera zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc., gdy jednorazowa wartość premii przekracza 760 zł. W takim przypadku premia wypłacana klientowi jest pomniejszana o wspomniany wyżej podatek – dodaje Krzyżanowski.
Sprawdź inne tematy
- Profi Credit wprowadził zmiany w pożyczce
PROFI CREDIT wprowadza zmiany w obrębie linii produktowej. - Kredyt na PIT, w jakim banku?
Kredyt na pit, jak się do tego zabrać? Każda osoba, która otrzymała od pracodawcy pit 11 może ubiegać się o szybki kredyt na PIT. - Koronawirus, firmy pożyczkowe odroczą spłatę.
W dobie kryzysu spowodowanego epidemią wiele osób może mieć problemy ze spłatą swoich zobowiązań. - Gdzie założyć dobrą lokatę?
Oszczędzanie i pomnażanie oszczędności od zawsze jest trudnym zadaniem.