KNF ostrzega przed doradcami finansowymi. Nadzór przypomina, że ten zawód jest nielicencjonowany, a doradcy to zwykli sprzedawcy. Choć wydaje się, że działają za darmo, to dostają prowizje od banków.
Kto dziś może być doradcą finansowym? Każdy kto wydrukuje sobie wizytówkę ze swoim nazwiskiem i dopiskiem „doradca finansowy”. Takim tytułem może się więc nazwać nawet osoba, która nie skończyła podstawówki i nie ma żadnej wiedzy ekonomicznej.
– Nie istnieje państwowa licencja doradcy finansowego. Z formalnego punktu widzenia doradca jest pośrednikiem między klientem a podmiotem finansowym, np. bankiem udzielającym kredytu – pisze Komisja Nadzoru Finansowego w piśmie opublikowanym na swojej stronie.
Przypomina też, że doradca choć teoretycznie działa za darmo, to de facto otrzymuje wynagrodzenie od banku.
– System wynagradzania doradcy finansowego nie zawsze uwzględnia jako priorytetowe działanie w interesie klienta – czytamy w piśmie.
Jednocześnie nadzór nie zamierza nic robić w kwestii tzw. niezależnych doradców finansowych. Choć przed kilku laty trwały prace nad objęciem tego rynku nadzorem, to dziś zostały zarzucone.
– Czy remedium na każdy problem lub nieprawidłowości, które pojawiają się na rynku, ma być poddanie ich nadzorowi? (…) jeśli chodzi o pośredników, to jestem przeciwny licencjonowaniu i nadzorowi państwowemu. Powinny obowiązywać proste zasady: nie podpisujesz tego, czego nie rozumiesz. I nie kupujesz produktów finansowych, zanim nie policzysz, ile cię kosztują – mówił w listopadzie zeszłego roku nowy szef KNF Andrzej Jakubiak w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.
Zdania – nawet pomimo ostrego pisma – o doradcach finansowych do dziś nie zmienił, co potwierdza nam Łukasz Dajnowicz z biura prasowego nadzoru.
– Nie pracujemy nad licencjonowaniem doradców finansowych – mówi rzecznik KNF.
Sprawdź inne tematy
- Doladowanie przez internet
Czym jest doładowanie pożyczki? Nie które firmy pożyczkowe umożliwiają dobranie dodatkowej kwoty do istniejącej pożyczki. - Kredyt na 0% w banku
Darmowe pożyczki w firmach pozabankowych cieszą się bardzo dużą popularnością. - Pożyczka na raty bez dochodów – czy taki produkt istnieje?
Często zastanawiamy się na ile slogany reklamowe mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. - Gdzie dostaniemy szybką pożyczkę?
Szybkie pożyczki obok kredytów konsumpcyjnych to najczęściej zaciągane zobowiązania bankowe.