Masz problem ze spłatą swoich długów, które z miesiąca na miesiąc rosną? Prawdopodobnie zajmuje się już nimi firma windykacyjna, a Ty jesteś jej klientem. Dla Ciebie jako dłużnika może to być bardzo dobra wiadomość i szansa na uwolnienie się od problemów finansowych raz na zawsze. Sprawdź, jak rozmawiać z doradcą firmy windykacyjnej.
Jak to się stało, że Twoje zadłużenie obsługuje teraz firma windykacyjna? Z kim i dlaczego powinieneś rozmawiać o jego spłacie? Wyjaśnimy Ci najważniejsze zagadnienia związane z tym tematem.
Firma windykacyjna czy wierzyciel – z kim rozmawiać?
O tym, że obsługę Twojego zadłużenia przejęła firma windykacyjna, np. ULTIMO, dowiedziałeś się najprawdopodobniej z wysłanego pocztą pisma. Zostałeś w nim poinformowany, że jesteś jej klientem, dowiedziałeś się także, o obsługę jakiego zadłużenia chodzi. W takim liście znajdują się wszystkie podstawowe informacje. Możesz się jednak zastanawiać, dlaczego nie kontaktuje się z Tobą bezpośrednio wierzyciel, np. operator telewizji kablowej, u którego zalegasz z abonamentem, czy bank, któremu nie spłaciłeś kolejnych rat kredytu. Odpowiedź jest prosta. Najprawdopodobniej wierzyciel pierwotny (a więc ten, u którego zaciągnąłeś dług) sprzedał tę wierzytelność.
Wierzyciel najczęściej sprzedaje wierzytelności , aby jak najszybciej odzyskać należne mu pieniądze. Podmiot, który ją odkupi – zwykle specjalny fundusz – przekazuje obsługę długu w ręce profesjonalnej firmy windykacyjnej. To ona jest uprawniona do:
- podejmowania kontaktu z osobą zadłużoną – m.in. drogą pocztową i telefoniczną,
- ustalania warunków spłaty zobowiązania,
- monitorowania spłaty wierzytelności.
Jednym słowem: firma windykacyjna przejmuje cały proces windykacji, dlatego o wszystkich sprawach związanych z zadłużeniem powinieneś rozmawiać z jej doradcą.
Dlaczego warto rozmawiać z firmą windykacyjną?
Hasło „firma windykacyjna” u wielu osób budzi obawy. Zapewne dlatego, że takie firmy są niesłusznie mylone z działalnością komorników. Tymczasem, choć obie te instytucje dążą do odzyskania pieniędzy od dłużnika, działają w zupełnie inny sposób. O ile oddłużanie komornicze prowadzone na podstawie prawomocnego wyroku sądu ma charakter przymusowy i może uwzględniać m.in. zajęcie konta bankowego czy nieruchomości, o tyle działania firmy windykacyjnej wyróżnia proces polubowny.
Firmy windykacyjne dążą do ugodowego rozwiązania problemu zadłużenia, – na tym polega ich rola. Jeśli więc obsługę Twojego zobowiązania przejęła jedna z nich, masz szansę na „nowe otwarcie”, czyli wynegocjowanie dogodnych dla Ciebie warunków spłaty.
Właśnie dlatego nie warto ignorować prób nawiązania kontaktu przez doradców firmy windykacyjnej. Szczera rozmowa zakończona podpisaniem ugody pozwoli Ci krok po kroku spłacić zobowiązanie – bez obaw o to, że sprawa trafi do sądu, a potem do komornika.
Jak rozmawiać?
Przede wszystkim szczerze i otwarcie. Przygotuj się do rozmowy z doradcą i zarezerwuj sobie dłuższą chwilę. Nie zapominaj, że jej celem jest wypracowanie porozumienia dotyczącego spłaty długu.
Co jeszcze możesz zrobić?
- Oczekuj, że rozmowa będzie przebiegać w spokojnej i przyjaznej atmosferze. Warto podejść do niej z intencją porozumienia i spróbować wyciszyć emocje. Nawet jeśli Twoje problemy finansowe są bardzo poważne, wspólnie ze specjalistą z firmy windykacyjnej możesz wypracować rozwiązanie. Ekspert spojrzy na Twoją sytuację obiektywnie i podpowie, jak krok po kroku odzyskać finansową niezależność.
- Szczerze i uczciwie odpowiadaj na zadawane Ci pytania. Możesz się spodziewać, że doradca zainteresuje się Twoimi miesięcznymi przychodami oraz wydatkami. Nie powinieneś niczego ukrywać – zebrane informacje posłużą doradcy firmy windykacyjnej do przygotowania warunków ugody, które pozwolą Ci w spokoju uregulować zaległe należności.
- Przed rozmową spróbuj się zastanowić, jak wysoką ratę jesteś w stanie dziś płacić na poczet swojego zadłużenia. Najczęstszą przyczyną wpadania w długi jest zmiana sytuacji finansowej – np. utrata pracy czy poważna choroba. Pamiętaj: Twoja nowa rata może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych – jeśli tylko na tyle pozwala Ci domowy budżet.
- Nie bój się zadawać pytań. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości – np. co do kwoty, która pozostała Ci do spłaty (może być wyższa z uwagi na naliczone przez wierzyciela pierwotnego dodatkowe koszty oraz odsetki w zgodzie z przepisami prawa), czy warunków spłaty – pytaj, aby uniknąć nieporozumień.
Efektem rozmowy z doradcą firmy windykacyjnej będzie propozycja ugody. Zostanie Ci przedstawiony nowy plan spłaty, dopasowany do Twojej obecnej sytuacji finansowej. Jeśli odpowiada Ci zaprezentowane rozwiązanie, podpisz ugodę i… dotrzymaj jej warunków. Dzięki temu:
- zyskasz pewność, że sprawa Twojego zadłużenia nie trafi do sądu, a w rezultacie unikniesz dodatkowych kosztów postępowania sądowego i komorniczego;
- unikniesz egzekucji komorniczej;
- powoli pozbędziesz się ciążącego na Tobie zadłużenia i „oczyścisz” swoją historię kredytową.
Sprawdź inne tematy
- Gdzie najłatwiej dostać kredyt gotówkowy? – kredyt 15000 tyś.
W jakim banku jest najłatwiej i najszybciej dostać kredyt? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. - Pożyczki internetowe, czy łatwo je zaciągać?
Internetowe pożyczki ciągle zyskują na popularności. - Pożyczka za darmo, zalety i wady
Pożyczka pozabankowa czy warto z niej korzystać? Jeżeli potrzebujesz szybko kilkaset zł na pewno warto, szybciej nie otrzymasz nigdzie kredytu, no chyba że masz kartę kredytową lub jesteś stałym i dobrym klientem mBanku. - Pożyczki dla zadłużonych, gdzie uda się pożyczyć pieniądze?
Czy istnieje specjalny produkt przeznaczony dla osób zadłużonych? Każdy kto ma zaciągnięty kredyt lub pożyczkę jest osobą zadłużoną dlatego pytanie powinno raczej brzmieć „Czy istnieje kredyt dla osób nadmiernie zadłużonych?„ Są oczywiście specjalne kredyty, często nazywane oddłużeniowymi.
Dodaj komentarz