Jeśli zalegasz ze spłatą swoich zobowiązań finansowych, do kwoty doliczane są odsetki za zwłokę. Jeżeli umowa z wierzycielem nie zawiera zapisów dotyczących ich wysokości, stosuje się tzw. odsetki ustawowe. Zastanawiasz się, jak obliczyć ich wysokość i ile będą one wynosić w 2019 roku? Oto najważniejsze informacje.
Kwestie związane z odsetkami za zwłokę w zapłacie zobowiązań finansowych reguluje art. 481 Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z jego zapisami:
- odsetki ustawowe są naliczane wówczas, gdy umowa z wierzycielem nie zawiera innych zapisów w tej kwestii (gdy istnieją, wysokość odsetek może sięgać ustawowo określonej wartości maksymalnej);
- naliczanie odsetek ustawowych rozpoczyna się pierwszego dnia po przekroczeniu terminu płatności;
- odsetki są naliczane bez względu na przyczynę, dla której zobowiązanie nie zostało spłacone;
- wysokość odsetek ustawowych jest wyliczana za każdy dzień przekroczenia terminu płatności.
Wysokość odsetek ustawowych w 2019 roku – czy czekają nas zmiany?
Wysokość odsetek ustawowych jest określana w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Zgodnie z obecnie obowiązującymi jest ona obliczana na podstawie wzoru:
stopa referencyjna NBP + 5,5%
Od 2015 roku stopa referencyjna NBP wynosi niezmiennie 1,5%. Oznacza to, że aktualna wysokość odsetek ustawowych to 7%. Czy ta wartość się zmieni? Mówi się o tym, że stopa referencyjna NBP może w 2019 roku nieznacznie wzrosnąć – do 1,55 lub 1,65%[1]. Dopóki jednak Narodowy Bank Polski nie ogłosi takich zmian, obowiązują aktualne stawki.
Jak obliczyć wysokość odsetek ustawowych od zadłużenia?
Jeśli masz niespłacone zobowiązanie finansowe i zastanawiasz się, ile odsetek zapłacisz:
- określ sumę, z jaką zalegasz;
- policz, ile dni upłynęło od daty wymagalności;
- pomnóż sumę zadłużenia przez liczbę dni;
- pomnóż uzyskaną wartość przez 7%;
- uzyskany wynik podziel przez 365 dni.
W ten sposób uzyskasz informację o tym, ile aktualnie wynoszą odsetki od Twojego zadłużenia.
Nie zawsze odsetki ustawowe
Od długu nie zawsze naliczane są odsetki ustawowe. W umowie z wierzycielem mógł się pojawić zapis wskazujący na inną wysokość odsetek. Mogą one być zarówno niższe, jak i wyższe od wartości odsetek ustawowych. Ich wysokość nie może jednak przekroczyć progu odsetek maksymalnych. Wynoszą one dwukrotnie więcej niż odsetki ustawowe – obecnie to 14%.
Nie jesteś pewien, czy od Twojego długu naliczane są odsetki ustawowe czy umowne i w jakiej wysokości? Chcesz poznać aktualną wysokość długu? Najprościej będzie skontaktować się bezpośrednio z wierzycielem lub firmą, która zajmuje się obsługą Twojego zobowiązania, np. Ultimo. Wówczas nie tylko dowiesz się, ile powinieneś ostatecznie zapłacić, ale będziesz mógł ustalić korzystne dla siebie warunki, na jakich uregulujesz zadłużenie. Jeżeli np. wysokość obecnie płaconych rat jest dla Ciebie zbyt wysoka, możesz poprosić o nowy harmonogram spłaty – z obniżoną kwotą do zapłaty każdego miesiąca.
[1] https://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/nbp-prognoza-centralna-analitykow-dot-stopy,219,0,2418395.html
Sprawdź inne tematy
- Pożyczki pod zastaw lub na poręczenie
Czy aby otrzymać pożyczkę chwilówkę musimy przedstawić jakieś poręczenie lub zastaw? Takie pytanie bardzo często jest zadawane przez pożyczkobiorców. - 1500 zł bez zaświadczeń, jak znaleźć dobrą pożyczkę internetową.
W jakiej firmie zaciągnąć pożyczkę bez zaświadczeń? Aby nie tracić czasu na szukanie firm pożyczkowych które udzielają pożyczek bez zbędnych formalności, a przede wszystkim nie wymagają zaświadczeń o dochodach, skorzystaj z naszego zestawienia. - Koronawirus, firmy pożyczkowe odroczą spłatę.
W dobie kryzysu spowodowanego epidemią wiele osób może mieć problemy ze spłatą swoich zobowiązań. - Pożyczki dla bezrobotnych
Czy osoba bezrobotna ma szansę na pożyczkę? Osoby które, nie mogą przedstawić zaświadczenia o zarobkach mają zerowe szanse na pozyskanie kredytu w banku, jednak sporą szansę mają na pożyczkę pozabankową.
Dodaj komentarz