Jeśli zalegasz ze spłatą swoich zobowiązań finansowych, do kwoty doliczane są odsetki za zwłokę. Jeżeli umowa z wierzycielem nie zawiera zapisów dotyczących ich wysokości, stosuje się tzw. odsetki ustawowe. Zastanawiasz się, jak obliczyć ich wysokość i ile będą one wynosić w 2019 roku? Oto najważniejsze informacje.
Kwestie związane z odsetkami za zwłokę w zapłacie zobowiązań finansowych reguluje art. 481 Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z jego zapisami:
- odsetki ustawowe są naliczane wówczas, gdy umowa z wierzycielem nie zawiera innych zapisów w tej kwestii (gdy istnieją, wysokość odsetek może sięgać ustawowo określonej wartości maksymalnej);
- naliczanie odsetek ustawowych rozpoczyna się pierwszego dnia po przekroczeniu terminu płatności;
- odsetki są naliczane bez względu na przyczynę, dla której zobowiązanie nie zostało spłacone;
- wysokość odsetek ustawowych jest wyliczana za każdy dzień przekroczenia terminu płatności.
Wysokość odsetek ustawowych w 2019 roku – czy czekają nas zmiany?
Wysokość odsetek ustawowych jest określana w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Zgodnie z obecnie obowiązującymi jest ona obliczana na podstawie wzoru:
stopa referencyjna NBP + 5,5%
Od 2015 roku stopa referencyjna NBP wynosi niezmiennie 1,5%. Oznacza to, że aktualna wysokość odsetek ustawowych to 7%. Czy ta wartość się zmieni? Mówi się o tym, że stopa referencyjna NBP może w 2019 roku nieznacznie wzrosnąć – do 1,55 lub 1,65%[1]. Dopóki jednak Narodowy Bank Polski nie ogłosi takich zmian, obowiązują aktualne stawki.
Jak obliczyć wysokość odsetek ustawowych od zadłużenia?
Jeśli masz niespłacone zobowiązanie finansowe i zastanawiasz się, ile odsetek zapłacisz:
- określ sumę, z jaką zalegasz;
- policz, ile dni upłynęło od daty wymagalności;
- pomnóż sumę zadłużenia przez liczbę dni;
- pomnóż uzyskaną wartość przez 7%;
- uzyskany wynik podziel przez 365 dni.
W ten sposób uzyskasz informację o tym, ile aktualnie wynoszą odsetki od Twojego zadłużenia.
Nie zawsze odsetki ustawowe
Od długu nie zawsze naliczane są odsetki ustawowe. W umowie z wierzycielem mógł się pojawić zapis wskazujący na inną wysokość odsetek. Mogą one być zarówno niższe, jak i wyższe od wartości odsetek ustawowych. Ich wysokość nie może jednak przekroczyć progu odsetek maksymalnych. Wynoszą one dwukrotnie więcej niż odsetki ustawowe – obecnie to 14%.
Nie jesteś pewien, czy od Twojego długu naliczane są odsetki ustawowe czy umowne i w jakiej wysokości? Chcesz poznać aktualną wysokość długu? Najprościej będzie skontaktować się bezpośrednio z wierzycielem lub firmą, która zajmuje się obsługą Twojego zobowiązania, np. Ultimo. Wówczas nie tylko dowiesz się, ile powinieneś ostatecznie zapłacić, ale będziesz mógł ustalić korzystne dla siebie warunki, na jakich uregulujesz zadłużenie. Jeżeli np. wysokość obecnie płaconych rat jest dla Ciebie zbyt wysoka, możesz poprosić o nowy harmonogram spłaty – z obniżoną kwotą do zapłaty każdego miesiąca.
[1] https://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/nbp-prognoza-centralna-analitykow-dot-stopy,219,0,2418395.html
Sprawdź inne tematy
- Tani kredyt gotówkowy, tańsze pożyczki
Pożyczki gotówkowe to chyba najbardziej popularne i chętnie wykorzystywane przez wiele osób produkty finansowe, dzięki którym można wesprzeć domowy budżet. - Gdzie pożyczyć pieniądze będąc zadłużonym? – kredyt 10000 tyś.
Banki z jednej strony zaostrzają swoje wymagania kredytowe a z drugiej kuszą ofertami i promocjami. - Pożyczka na dowód, gdzie najszybciej pożyczysz pieniądze?
Potrzebujesz pożyczyć pieniądze szybko, bez wychodzenia z domu, załatwiając wszystkie formalności przez Internet? Mamy dla użytkowników naszego serwisu zestawienie firm pożyczkowych, które pożycza pieniądze bez wielu uciążliwych formalności. - Tani kredyt, niska rata – jaka jest rzeczywistość
Kredyty gotówkowe z niską ratą wyglądają bardzo atrakcyjnie.
Dodaj komentarz