O czym musi pamiętać, każdy posiadacz kredytu hipotecznego

POŻYCZ 25 000 zł na 60 MIESIĘCY!

WEŹ SWOJĄ POŻYCZKĘ
KWOTA POŻYCZKI

PORÓWNAJ POŻYCZKI POZABANKOWE

KWOTA KREDYTU

OKRES SPŁATY

Ascot Finance

3.3 out of 5 stars

Maksymalna kwota pożyczki 1000000 zł, okres kredytowania do 120 rat.
RRSO pożyczki w Ascot Finance to 80%. Wiek od 20 lat.

APLIKUJ »

Szczegóły »

RRSO 80%

Kredyt hipoteczny ma większość z nas. To niejako oczywiste, nie ma właściwie możliwości zakupu własnego mieszkania, jeśli nie pomożemy sobie, korzystając z kredytu hipotecznego. Nasze zarobki nie pozwalają na zakup nieruchomości za gotówkę, a w miarę atrakcyjne oprocentowanie tej pożyczki sprzyja naszej samodzielności. Niestety, kredyt hipoteczny to zobowiązanie wieloletnie, którego szybko nie spłacimy. Warto przestrzegać kilku zasad, aby spać spokojnie, mimo tak dużego obciążenia finansowego.

kredyt hipoteczny

Nadpłacaj kredyt.

Dodatkowe dochody, premie, nagrody to wszystko pieniądze, które powinieneś wpłacać na nadpłatę kredytu. W pierwszym okresie po jego zaciągnięciu jest to nieopłacalne, ale nie czuj się zwolnionych z tego obowiązku. Po prostu odłóż pieniądze na konto celowe, a kiedy tylko będziesz mógł, wpłać pieniądze na spłatę kredytu. Po wpłacie kredyt zostanie przeliczony na nowo i będziesz mógł zdecydować się na obniżenie raty lub skrócenie okresu kredytowania. Zbieraj pieniądze na swoją poduszkę finansowego bezpieczeństwa.

Każdy powinien posiadać wystarczającą kwotę oszczędności, aby pozwoliła mu ona na spokojny czas w życiu. Najkorzystniej jest, aby była to dwunastokrotność twoich miesięcznych wydatków. To trudne, ale taki powinien być twój cel. Zacznij od przynajmniej trzykrotności. To pieniądze, które pozwolą ci na spokojne utrzymanie się i spłatę wszelkich zobowiązań oraz oczywiście raty kredytu hipotecznego w pewnych określonych sytuacjach życiowych. Będziesz mieć środki w razie utraty pracy, choroby czy nagłego spadku dochodów.

Sprawdzaj swój bank.

Banki łączą się ze sobą, zmieniają swoje wizerunki, systematycznie wprowadzają nowe oferty. Niestety, wiele tych bardziej atrakcyjnych adresowanych jest do nowych klientów. Warto systematycznie sprawdzać, czy aby twój kredyt nie jest mało atrakcyjny, a jego oprocentowanie nie uległo zmianie na twoją niekorzyść. Nie dość na tym, o wielu zmianach bank cię informuje, przesyłając korespondencję mailową czy tradycyjną. Nie omijaj tych wiadomości, tylko czytaj je i dopytuj w banku, jeśli coś cię zaniepokoi.

Nie musisz też dochować wierności swojemu bankowi. Jeśli na rynku finansowym pojawi się nowa, atrakcyjna oferta negocjuj z bankiem lub po prostu go zmień. Kontakt z bankiem zachowaj także, jeśli masz jakiekolwiek trudności. Rozmawiaj o wakacjach kredytowych czy obniż ratę, ale nie unikaj poinformowania banku o swoich trudnościach.

Wykup ubezpieczenie nieruchomości.

Wiele osób uznaje, że w trakcie brania kredytu dokonało ubezpieczenia nieruchomości i jest już zwolnione z dalszej konieczności interesowania się tą kwestią. Tymczasem warto starannie przeanalizować, co i w jakim zakresie jest ubezpieczone, a przede wszystkim, czy przy ubezpieczeniu nie została dokonana bezpośrednia cesja ubezpieczenia na bank. Wiele banków zabezpiecza się w ten sposób, że ubezpieczyciel w razie jakiejkolwiek sytuacji losowej np. pożaru czy zalania zabezpiecza swój interes i przejmuje w całości odszkodowanie na poczet utraty wartości lokalu zabezpieczanej kredytem. Tymczasem ty, zostajesz z mieszkaniem, które musisz wyremontować, aby po prostu gdzieś żyć.

Nie zaciągaj dodatkowych kredytów.

Być może, marzą ci się kolejne zakupy, wyjazdy czy kupno nowego auta. Zawsze, biorąc kolejną pożyczkę, pamiętaj, że masz już jedno duże zobowiązanie i dokładnie przeanalizuj, czy po prostu stać cię na następną ratę. Jeśli przyzwyczaisz się do życia za pożyczone, nigdy nie uda ci się przed terminem spłacić kredytu hipotecznego. Nie możesz wpaść w spiralę zadłużenia, więc kolejne pożyczki to dla ciebie ostateczność.

Potrzebna Ci dodatkowa gotówka? Przenieś kredyt do innego banku.

Jeżeli Twoja sytuacja wymaga bezwzględnego zastrzyku gotówki rozważ przeniesienie swojego kredytu hipotecznego do innego banku, zazwyczaj otrzymasz lepszą propozycję z dodatkową gotówką. Postępuj jednak rozsądnie, dokładnie przeanalizuj oferty, zwróć szczególną uwagę na prowizję.RRSO
2,31%
Citi Handlowy

Kredyt hipoteczny

unfold_lessunfold_moreKwota kredytu do 3 000 000 PLN
 • Kredyt hipoteczny 5000 zł
 • Okres: 12 rat
 • Rata wyniesie 425 zł
 • Całośc do spłaty 5100 zł
 • Kwota kredytu do 3 000 000 PLN
 • Finansowanie zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego (nieruchomość wybudowana) lub wtórnego
 • Okres kredytowania do 30 lat
 • RRSO: 2,31%

Przykład reprezentatywny: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla kredytu mieszkaniowego, zabezpieczonego hipoteką wynosi 2,31% przy następujących założeniach: okres kredytowania 25 lat, całkowita kwota kredytu 520 000 zł, oprocentowanie zmienne 2.17%, w tym: stopa referencyjna WIBOR 3M 0.28% oraz marża 1,89% (marża jest podwyższana o 1,3pp. do czasu uprawomocnienia się wpisu hipoteki umownej przy założeniu, że nastąpi to w terminie 3 miesięcy od zawarcia umowy kredytu) . Całkowity koszt kredytu 162 856 zł, w tym: prowizja 1%, tj. 5200 zł, odsetki 157 437zł, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) 19zł, koszt wpisu hipoteki do Księgi Wieczystej 200zł, opłata za rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) 0zł (przy utrzymaniu warunku wpływów miesięcznych min 8000zł), całkowita kwota do zapłaty 682 856zł, płatna w 300 ratach miesięcznych, równych w wysokości 2273 zł po ustanowieniu zabezpieczenia. Do uzyskania kredytu niezbędne jest zawarcie umowy ubezpieczenia. Kalkulacja dokonana na dzień 01.06.2020 na reprezentatywnym przykładzie. Zmienne oprocentowanie niesie za sobą ryzyko wysokiej raty, a tym samym całkowitej kwoty do zapłaty.

Sprawdź

RRSO
3,70%
Bank Millennium

Kredyt hipoteczny

unfold_lessunfold_moreBezwarunkowe 0% prowizji za udzielenie kredytu
 • Kredyt hipoteczny 5000 zł
 • Okres: 12 rat
 • Rata wyniesie 429 zł
 • Całośc do spłaty 5150 zł
 • bezwarunkowe 0% prowizji za udzielenie kredytu
 • 0% prowizji za wcześniejsza spłatę kredytu
 • akceptacja wielu różnych źródeł dochodu
 • okres kredytowania do 35 lat

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 3,70% i została wyliczona przy założeniu, że WIBOR 3M wynosi 0,69% (według stanu na dzień 29.04.2020r.). Całkowita kwota kredytu hipotecznego (bez kredytowanych kosztów) wynosi 286 000 zł, całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta 466 531,60 zł, oprocentowanie zmienne 3,19%, całkowity koszt kredytu hipotecznego 180 531,60 zł (w tym: prowizja za udzielenie kredytu 0 zł, odsetki 157 711,19 zł, prowizja za podwyższone ryzyko do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej za 6 miesięcy 1 428 zł ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych wg oferty dostępnej za pośrednictwem Banku 9 308 zł, ubezpieczenie na życie wg oferty dostępnej za pośrednictwem Banku 11 865,41 zł, PCC 19 zł i opłata sądowa za ustanowienie hipoteki 200 zł), okres kredytowania 30 lat, rata kredytu 1 239,41 zł, liczba rat 360 Kalkulacja została dokonana na dzień 30.04.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie przy założeniu że: kredyt zabezpieczony będzie hipoteką na nowo nabywanej nieruchomości, zaś wartość nieruchomości mającej stanowić zabezpieczenie kredytu wynosi 344 600 zł, marża kredytu wynosi 2,50% z uwagi na posiadanie przez Klienta Konta 360°, pod warunkiem comiesięcznego wpływu wynagrodzenia lub innego dochodu netto na to konto i posiadania karty debetowej do tego konta oraz wykonywania za pomocą tej karty transakcji bezgotówkowych na kwotę min. 500 zł miesięcznie. W przypadku Konta 360°, konto to wówczas prowadzone jest przez Bank bezpłatnie i opłata za obsługę karty debetowej do tego konta wynosi 0 zł.

Opłaty, prowizje i oprocentowanie określone są w Cenniku Kredyt Hipoteczny/Pożyczka Hipoteczna. Szczegóły dotyczące zasad i warunków udzielania kredytów/pożyczek są zawarte w Regulaminie kredytowania osób fizycznych w ramach usług bankowości hipotecznej w Banku Millennium S.A. Regulamin oraz Cennik dostępne są w placówkach Banku i na stronie www.bankmillennium.pl. Bank każdorazowo ocenia zdolność i wiarygodność kredytową Wnioskodawcy przed udzieleniem Kredytu/Pożyczki; w uzasadnionych przypadkach może odmówić jej udzielenia.

W przypadku kredytów ze zmiennym oprocentowaniem, standardowo oferowanych na polskim rynku, występuje ryzyko zmian stóp procentowych. Ryzyko zmiany stóp procentowych oznacza, że w przypadku wzrostu poziomu stopy referencyjnej wyższe będzie oprocentowanie kredytu, wzrośnie wówczas wysokość miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej, to natomiast powoduje wzrost kosztu odsetek i tym samym wzrost całkowitego kosztu kredytu hipotecznego.

Klient ma możliwości przedstawienia jako zabezpieczenia wierzytelności Banku ubezpieczenia nieruchomości lub na życie spoza oferty za pośrednictwem Banku na podstawie umowy ubezpieczenia, zawartej z ubezpieczycielem znajdującym się na liście publikowanej przez KNF. Udzielenie kredytu z LTV (stosunek całkowitej kwoty kredytu hipotecznego do wartości nieruchomości, będącej przedmiotem zabezpieczenia) w wysokości powyżej 80%, ale nie więcej niż 90%, możliwe jest wyłącznie przy dodatkowym zabezpieczeniu w postaci ubezpieczenia ryzyka wysokiego LTV.

Sprawdź

RRSO
2,50%
Bank BNP Paribas S.A.

Kredyt hipoteczny

unfold_lessunfold_moreBądź sobą u siebie!
 • Kredyt hipoteczny 5000 zł
 • Okres: 12 rat
 • Rata wyniesie 425 zł
 • Całośc do spłaty 5100 zł
 • Bądź sobą u siebie!
 • RRSO 2,50%
 • Jakiej kwoty kredytu hipotecznego potrzebujesz?

Sprawdź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

listSprawdź inne tematy


menu_open Spis treści

 1. Nadpłacaj kredyt.
 2. Sprawdzaj swój bank.
 3. Wykup ubezpieczenie nieruchomości.
 4. Nie zaciągaj dodatkowych kredytów.
PORÓWNANIA POŻYCZEK

Ocena
9.7
Smartney.pl
Ocena
9.6
Loans 4 Players
Ocena
9.5
HapiPożyczki
Ocena
9.5
Profi Credit
Ocena
9.3
Wonga
Ocena
9
Monedo
Ocena
8.9
SuperGROSZ
Ocena
8.1
Bocian Pożyczki
Ocena
7.8
Axi Card
Ocena
6.7
Autokapital.pl
Ocena
9.9
NetCredit
Ocena
9.5
PożyczkaPLUS
Ocena
9.3
Wonga
Ocena
9
Smart Pożyczka
Ocena
7.8
Axi Card
Ocena
7
Vivus
Ocena
9.8
Kuki
Ocena
9.7
Smartney.pl
Ocena
9.6
Finbo
Ocena
9.6
Loans 4 Players
Ocena
9.5
PożyczkaPLUS
Ocena
9.5
HapiPożyczki
Ocena
9.5
Profi Credit
Ocena
9.3
Miloan.pl
Ocena
9
Monedo
Ocena
9
Smart Pożyczka