Kredyt gotówkowy a pożyczka gotówkowa – jakie różnice, co bardziej się opłaca?

Online Gotówka

4.5 out of 5 stars

Maksymalna kwota pożyczki 15000 zł, okres kredytowania do 2 rat.
RRSO pożyczki w Online Gotówka to 0%. Wiek od 18 lat.

APLIKUJ »

Szczegóły »

BEZPŁATNA!
KWOTA POŻYCZKI

PORÓWNAJ POŻYCZKI POZABANKOWE

KWOTA KREDYTU

OKRES SPŁATY

Chociaż pożyczka i kredyt często używane są zamiennie nie jest to ten sam produkt finansowy. Są pewne znaczące różnice, które są zarezerwowane jedynie dla kredytów gotówkowych lub tylko dla pożyczek. Czym więc różnią się te produkty i kiedy bardziej opłaca się wziąć pożyczkę gotówkową, a kiedy kredyt?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy nazywany jest także konsumpcyjnym, a to przez jego cel. Zazwyczaj nie jest on przeznaczony na zakup mieszkania czy domu. Wnioskodawca nie musi ujawniać na co wyda otrzymane pieniądze, co odróżnia ten kredyt od innych produktów finansowych, np. od kredytu hipotecznego. Bank może zapytać o przeznaczenie środków pieniężnych, ale nie musi. Kredyt gotówkowy najczęściej udzielany jest bez poręczycieli, a jego kwota może wynosić nawet do 200 tysięcy złotych.

Kredyty gotówkowe charakteryzują się także mniejszymi formalnościami w porównaniu do innych długoterminowych zobowiązań. Co ważne, produkty te można otrzymać jedynie w banku. Żadne inne instytucje finansowe nie mają prawa udzielać kredytów. Uwarunkowania odnośnie takiego stanu rzeczy znajdują się w Ustawie o kredycie konsumenckim z 2011 roku.

Gdzie szukać kredytów gotówkowych?

Kredytów gotówkowych należy szukać jedynie w bankach. Można to zrobić w tradycyjny sposób udając się do kilku oddziałów lub zrobić to online. Kredyt gotówkowy można dobrze wybrać dzięki porównywarkom (np. https://hotmoney.pl/kredyty-gotowkowe), w których wystarczy wpisać kwotę, o jaką chce się ubiegać oraz okres kredytowania. Po chwili wyświetlone zostaną najnowsze oferty z kilku banków, w których można starać się o kredyt gotówkowy. Wśród nich będą także informacje o oprocentowaniu, prowizji i RRSO. Dzięki takim narzędziom łatwiej wybrać kredyt i sprawdzić, gdzie faktycznie jest on najbardziej opłacalny.

Czym jest pożyczka gotówkowa?

Pożyczki gotówkowe są świadczone przez różnego rodzaju instytucje finansowe, nie tylko banki. Stąd ich ogromna popularność w tak zwanych parabankach. Takie pożyczki z reguły dużo łatwiej dostać, szczególnie w firmach pozabankowych, które nie zawsze sprawdzają historię kredytową w BIK i nie wymagają wielu formalności. Mało tego, bywa że pożyczki gotówkowe udzielane są bez zaświadczeń i mogą o nie ubiegać się nawet osoby zadłużone lub mające znikomą zdolność kredytową. Jeżeli chodzi o stronę prawną, pożyczki regulowane są przez przepisy prawa cywilnego, a nie bankowego, w związku z czym firmy je oferujące są mniej wymagające niż banki w przypadku kredytów gotówkowych. To przekłada się na mniej formalności przy składaniu wniosku o pożyczkę, ale też ostateczną kwotę pożyczki, która z reguły jest niższa niż wysokość kredytu gotówkowego.

Gdzie znaleźć pożyczki gotówkowe?

Pożyczki gotówkowe to główny produkt parabanków. Obecnie tyle jest instytucji pozabankowych, że nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem firmy, która świadczy pożyczki. Można je uzyskać zarówno w stacjonarnych punktach, jak i przez telefon lub nawet online. Decydując się jednak na pożyczkę przez Internet należy dokładnie przeczytać warunki umowy i sprawdzić czas spłaty, żeby nie okazało się, że zobowiązania należy spłacić np. w kilka miesięcy. Warto też przyjrzeć się oprocentowaniu i dodatkowym opłatom, które zazwyczaj nie należą do najniższych.

Co bardziej się opłaci – kredyt czy pożyczka gotówkowa?

Zarówno jeden, jak i drugi produkt ma swoje koszty. Im mniej zaświadczeń i gwarancji dla banków oraz innych instytucji finansowych, tym wyższe koszty uzyskania takiego „wsparcia” finansowego. Banki, ale i firmy pożyczkowe muszą się zabezpieczyć na wypadek problemów ze spłatą zobowiązań. Kredyty gotówkowe są zazwyczaj wyżej oprocentowane niż np. kredyty hipoteczne, w których zabezpieczeniem jest nieruchomość bądź wkład własny. Na plus jest jednak łatwa dostępność kredytów i pożyczek gotówkowych, jednak są one zwyczajnie drogie.

Niższe oprocentowanie zazwyczaj oferują banki. Dzieje się tak dlatego, ponieważ podlegają one Komisji Nadzoru Finansowego. Inaczej jest w przypadku parabanków i innych firm pożyczkowych. One nie są kontrolowane i mogą pożyczać gotówkę na własnych zasadach, stąd często ogromne oprocentowanie pożyczek. Biorąc to pod uwagę, bardziej opłacalne są kredyty gotówkowe w bankach. Są tańsze, ale i bezpieczniejsze od zobowiązań podejmowanych w małych, nieznanych firmach finansowych.

Jeżeli natomiast komuś zależy na czasie, szybciej otrzyma pożyczkę gotówkową. Parabanki zazwyczaj nie robią żadnych problemów z uzyskaniem pieniędzy. Mało tego, wcale nie trzeba iść do oddziału i czekać na decyzję. Wystarczy wypełnić formularz online, przesłać skany dokumentów, by już po chwili mieć na koncie potrzebne pieniądze. W banku procedura trwa trochę dłużej, co jest uciążliwe, kiedy ktoś potrzebuje środków finansowych na już. Wtedy faktycznie lepiej opłaca się wziąć pożyczkę gotówkową, jednak należy uważać i dokładnie sprawdzić ile ostatecznie trzeba będzie zwrócić pieniędzy danej instytucji i jaki będzie na to czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

listSprawdź inne tematy


menu_open Spis treści

  1. Czym jest kredyt gotówkowy?
  2. Gdzie szukać kredytów gotówkowych?
  3. Czym jest pożyczka gotówkowa?
  4. Gdzie znaleźć pożyczki gotówkowe?
PORÓWNANIA POŻYCZEK

Ocena
9.8
HapiPożyczki
Ocena
9.8
Profi Credit
Ocena
9.8
Smartney.pl
Ocena
9.3
Wonga
Ocena
9
Online Gotówka
Ocena
8.8
SuperGROSZ
Ocena
8.1
Bocian Pożyczki
Ocena
7.8
Axi Card
Ocena
6.4
Provident
Ocena
5.1
Extra Kieszeń
Ocena
9.8
NetCredit
Ocena
9.4
PożyczkaPLUS
Ocena
9.3
Wonga
Ocena
9
Smart Pożyczka
Ocena
9
Online Gotówka
Ocena
7.8
Axi Card
Ocena
7.1
Vivus
Ocena
5
Prestito.pl
Ocena
9.8
HapiPożyczki
Ocena
9.8
Profi Credit
Ocena
9.8
Smartney.pl
Ocena
9.7
Finbo
Ocena
9.6
Kuki
Ocena
9.4
PożyczkaPLUS
Ocena
9.1
Miloan.pl
Ocena
9
Smart Pożyczka
Ocena
9
Online Gotówka
Ocena
8.8
SuperGROSZ