Oprocentowanie kredytu to parametr, z którym spotykamy się najczęściej przy przeglądaniu ofert kredytowych. Poziom oprocentowania odgrywa bardzo ważną rolę.
Niekiedy różnica oprocentowania w postaci jednego punktu procentowego może przyczynić się do znacznej oszczędności na odsetkach.
Oprocentowanie jest więc procentowym wyznacznikiem kosztu, jaki poniesiemy w związku z udzielanym nam kredytem oraz z doliczeniem go w odpowiednich proporcjach do rat kredytu.
Na wysokość oprocentowania kredytu wpływa jego marża oraz stawka referencyjna. Marża to procent jaki zarobi na kredycie bank. Z kolei stawka referencyjna, nazywana także stawką bazową to ustalana przez rynek stopa procentowa danej transakcji. Stawka bazowa jest podstawą oprocentowania wszystkich kredytów.
Stopą bazową kredytów na polskim rynku jest WIBOR. Z kolei LIBOR oraz EURIBOR to stopy bazowe w kredytach, które zostały udzielone w konkretnych walutach zagranicznych.
Zarówno bank jak i kredytobiorca nie mają wpływu na stawkę referencyjną. Jej wartość zmienia się cyklicznie, przeważnie co trzy miesiące. Na jej wysokość wpływają wszelkie mechanizmy rynkowe, jednak głównym determinantem jest decyzyjny Organ Narodowego Banku Polskiego – Rada Polityki Pieniężnej.
Z kolei marża nie ma stałej wartość. Jej wysokość jest ustalana przez kredytodawcę. Co ważne – marża nie ulega zmianie w okresie kredytowania. Podpisana przez kredytobiorcę umowa zawiera określoną wysokość marży, która pod warunkiem terminowej spłaty rat kredytu nie zmienia się.
Porównanie kredytów gotówkowych
Ustalona rata została skalkulowana dla kredytu w wysokości 19200 zł przy założeniu minimalnej marży banku. W celu osiągnięcia dużej solidności i porównywalności produktów porównywarka kredytowa przytacza oprocentowanie konstruowane w oparciu o stałą marżę (zarobek banku) oraz bieżącą, rynkową stawkę WIBOR.
Może to powodować nieduże różnice w wielkości rat wymienianych w danym momencie przez bank oraz porównywarkę kredytową, jednak pozwala na świadome podjęcie dobrej decyzji o zaciagnięciu pożyczki.
Przejdź do porównania kredytów
Pożyczki ratalne, sprawdź w jakiej firmie otrzymasz pożyczkę długoterminową, którą możesz wykorzystać również na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań.
Sprawdź inne tematy
- O czym musi pamiętać, każdy posiadacz kredytu hipotecznego
Kredyt hipoteczny ma większość z nas. - Jak nieuczciwi pożyczkodawcy obchodzą przepisy antylichwiarskie?
W marcu 2016 roku weszły w życie przepisy ustawy o kredycie konsumenckim, które ograniczyły znacznie wysokość poza odsetkowych kosztów takiego kredytu oraz możliwość przedłużania spłaty zadłużenia za uiszczeniem opłaty. - Kredyt konsolidacyjny bez zaświadczenia o zarobkach
Kłopoty ze spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań dotykają coraz więcej osób. - Kredyt dla nowo otwartych firm
Płynność finansowa dla firmy to najważniejsza rzecz.
Dodaj komentarz