KE zaproponowała w środę nowe przepisy dotyczące usług płatniczych. Chce obniżyć opłaty interchange pobierane od transakcji kartami płatniczymi i zwiększyć bezpieczeństwo transakcji internetowych.
Opłata interchange pobierana jest przez banki od transakcji kartami płatniczymi. Koszt ponoszony jest przez detalistę, jednak w ostatecznym rozrachunku obciążani są nimi konsumenci w postaci wyższych cen detalicznych. Zdaniem KE, wysokie opłaty interchange kosztują Europejczyków dziesiątki miliardów euro każdego roku.
– Zwykle konsumenci nie są tego świadomi, co więcej – za pośrednictwem systemów motywacyjnych zachęca się ich do korzystania z kart, które zapewniają ich bankom najwyższe dochody. (…) Przepisy ograniczające wysokość opłat interchange zapobiegną pobieraniu nadmiernie wysokich opłat w całej Unii – mówił w środę na konferencji komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia.
Maksymalną wysokość interchange KE ustaliła na poziomie 0,2 proc. wartości transakcji dla kart debetowych i 0,3 proc. dla kart kredytowych. Zdaniem KE, wprowadzenie tych limitów będzie miało szczególnie duży wpływ na rynki Polski i Węgier, bo w krajach tych stawka interchange jest szczególnie wysoka. Obecnie w Polsce ta prowizja wynosi nawet 1,5 proc.
W opinii Almunii, limity dotyczące interchange stworzą równe warunki działania dla dostawców usług płatniczych. – Nastąpi otwarcie rynku dla nowych podmiotów oferujących innowacyjne usługi, detaliści uzyskają znaczne oszczędności płacąc swoim bankom niższe opłaty, a konsumenci skorzystają z niższych cen – podkreślał w środę.
Sprawdź inne tematy
- Kredyt na PIT, w jakim banku?
Kredyt na pit, jak się do tego zabrać? Każda osoba, która otrzymała od pracodawcy pit 11 może ubiegać się o szybki kredyt na PIT. - Tani kredyt, niska rata – jaka jest rzeczywistość
Kredyty gotówkowe z niską ratą wyglądają bardzo atrakcyjnie. - Karta kredytowa czy gotówka?
Tylko gotówka” często słyszymy to z ust osób, które wcześniej miały problemy kredytowe lub widziały, jak inni zmagali się z problemami związanymi z kredytami lub długami. - Kredyt gotówkowy a pożyczka gotówkowa – jakie różnice, co bardziej się opłaca?
Chociaż pożyczka i kredyt często używane są zamiennie nie jest to ten sam produkt finansowy.