Czym jest optymalizacja podatków? Sprawdź, jak Ty możesz uzyskać zwrot podatku z PIT

Online Gotówka

4.5 out of 5 stars

Maksymalna kwota pożyczki 15000 zł, okres kredytowania do 2 rat.
RRSO pożyczki w Online Gotówka to 0%. Wiek od 18 lat.

APLIKUJ »

Szczegóły »

BEZPŁATNA!
KWOTA POŻYCZKI

PORÓWNAJ POŻYCZKI POZABANKOWE

KWOTA KREDYTU

OKRES SPŁATY

Jak pisał Terry Pratchett: Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć nie zdarza się przynajmniej człowiekowi co roku. Kluczem do zminimalizowania obciążeń wynikających z należności dla fiskusa jest dobre zrozumienie optymalizacji podatkowej i wprowadzenie w życie możliwości jakie ze sobą niesie.

optymalizacja podatków

Co jest, a co nie jest optymalizacją podatkową

Termin „optymalizacja podatków” może kojarzyć się z nielegalnym działaniami czy szemranymi interesami. Negatywny wydźwięk towarzyszy również sformułowaniom typu raj podatkowy (a już na pewno, jeśli niedawno obejrzeliśmy znakomity film Stevena Soderbergh Pralnia). Dlatego należy a początku rozróżnić terminy, które często są mylone w kontekście podatków. Optymalizacja jest zawsze działaniem jawnym, niezakładającym zatajania dochodów i opiera się na przepisach obowiązującego prawa. 

Unikanie opodatkowania i optymalizacja podatkowa są terminami używanymi zamiennie, nie jest to jednak dokładnie to samo. Przy unikaniu opodatkowania również jawnie stosujemy przepisy, nie należy mylić tego terminu z uchylaniem się od opodatkowania. Unikanie nie pozostaje w sprzeczności z obowiązującym prawem, ale też są to działania przez prawo nieprzewidziane, wykorzystujące niejasne przepisy oraz luki w prawie. Optymalizację wyróżnia jeden czynnik: spełnienie celu ekonomicznego przy najniższym możliwym obciążeniu podatkowym. Mówiąc wprost: unikając opodatkowania, wykorzystujemy błędy i nieścisłości, żeby zapłacić mniej. Optymalizując mamy założony cel – chcemy zarobić określoną kwotę, ale jak najmniejszym kosztem. 

Oszczędzanie podatkowe to inaczej „powstrzymywanie się” np. jeśli zauważamy, że posiadając kilka umów w tym umowę o pracę, umowę zlecenie itp. zbliżamy się do kolejnego progu podatkowego, możemy zaniechać świadczenia zlecenia w ostatnim miesiącu roku, czy też zmniejszyć ilość godzin,  aby nie wygenerować przychodu, przez który zmuszeni byśmy byli zapłacić podatek odpowiadający II progowi podatkowemu. Działanie takie nie jest niezgodne z prawem ani negatywnie oceniane przez ustawodawcę, mimo że zmniejsza dochody państwa z tytułu podatku. Państwo nie może zmusić obywatela do zwiększenia dochodu i tym samym zwiększenia płaconego podatku.

W Polsce obowiązuje progresywny system podatkowy, progi podatkowe lokują się na poziomie 17 i 32 procent i odpowiadają konkretnej zarobionej w ciągu roku kwocie. Pocieszający jest fakt, że jeśli zdarzy nam się zarobić zbyt dużo, zapłacimy kwotę „do limitu” z opodatkowaniem 17% i „przekraczającą limit” z 32%. Oprócz zmniejszenia liczby godzin bardzo skutecznym zagraniem jest rozliczanie się z małżonkiem, wtedy dochód jest dzielony na pół, co wiąże się z mniejszą szansą przekroczenia progu.

Nie należy dopuścić, aby w naszych działaniach, optymalizacja opodatkowania przeszła w uchylanie się od obowiązku podatkowego. Charakteryzuje się ono ukrywaniem stanu faktycznego dochodów w celu zmniejszenia podstawy do opodatkowania. Poważnym zagrożeniem jest tutaj tzw. brak dyscypliny budżetowej. Polega to na niepilnowaniu zapisów w wyniku czego nieświadomie zataja się przychód czy nie odprowadza się należnego podatku np. poprzez nierzetelne faktury i rachunki.

Optymalizacja podatków w rozliczeniu PIT 

 Optymalizacja podatku dla firmy to dość złożona sprawa i przeprowadza się ją zależnie od gałęzi gospodarki w jakiej działa podmiot. Nie znaczy to jednak, że jeśli jesteś zatrudniony czy też prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczasz się za pomocą PIT nie powinieneś monitorować swojej sytuacji podatkowej. Znajomość podstawowych przepisów i obowiązujących ulg jest kluczowa dla dobrania odpowiedniej dla siebie strategii. Jakie mamy możliwości?

 • jeszcze przed nadejściem końca roku poproś pracodawcę o wykaz składek, pozwoli ci to na podjęcie odpowiednich działań, 
 • jeśli posiadasz dzieci, skorzystaj z ulgi rodzinnej, liczona jest ona proporcjonalnie do ilości dzieci, obecnie za czwarte i kolejne dziecko można odliczyć aż 2700 zł,
 • sprawdź, ile wynosi w twoim rozliczeniu kwota wolna od podatku, przy umowie z pensją o wartości najniższej krajowej będzie to 3091 zł, na tej podstawie przelicz czy warto rozliczać się wspólnie z małżonkiem,
 • jeśli jesteś krwiodawcą – wykaż to, ulga liczona jest tutaj proporcjonalnie do ilości oddanej krwi, nie może jednak przekroczyć 6%,
 • jeśli jeszcze nie korzystałeś z ulgi internetowej, a to z twojego konta płacone są rachunki, masz szanse na odliczenie tej kwoty dwa lata z rzędu,
 • wykaż wszystkie darowizny na cele pożytku publicznego,
 • jeśli korzystałeś z rehabilitacji lub jesteś opiekunem osoby niepełnosprawnej, masz prawo do ulgi rehabilitacyjnej,
 • jeśli pracowałeś za granicą, zadbaj o prawidłowe rozliczenie się z tamtejszym fiskusem,

Podatki a konta emerytalne

Jeśli chcesz ominąć podatek Belki, warto z myślą o emeryturze ulokować środki na dedykowanym rachunku IKZE, jest on wolny od podatku. Jeśli zdecydujesz się na inwestycje, póki nie wypłacasz środków, dochody z nich nie będą opodatkowane. Środki wpłacone na taki rachunek również możesz odliczyć od podatku. A mówiąc o inwestycjach – jeśli szacujesz niedopłatę w swoim rozliczeniu, warto złożyć PIT jak najpóźniej, a wolne środki jeszcze przed oddaniem fiskusowi pomnożyć.

Należy pamiętać, że oddanie 1% podatku nie zmniejsza go dla płacącego, jest to darowizna już z policzonej kwoty i zmniejsza jedynie dochód fiskusa. 

Przygotowano na podstawie: https://zaradnyfinansowo.pl/optymalizacja-podatkowa/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

listSprawdź inne tematy


menu_open Spis treści

 1. Co jest, a co nie jest optymalizacją podatkową
 2. Optymalizacja podatków w rozliczeniu PIT 
 3. Podatki a konta emerytalne
PORÓWNANIA POŻYCZEK

Ocena
9.8
HapiPożyczki
Ocena
9.8
Profi Credit
Ocena
9.8
Smartney.pl
Ocena
9.3
Wonga
Ocena
9
Online Gotówka
Ocena
8.8
SuperGROSZ
Ocena
8.1
Bocian Pożyczki
Ocena
7.8
Axi Card
Ocena
6.4
Provident
Ocena
5.1
Extra Kieszeń
Ocena
9.8
NetCredit
Ocena
9.4
PożyczkaPLUS
Ocena
9.3
Wonga
Ocena
9
Smart Pożyczka
Ocena
9
Online Gotówka
Ocena
7.8
Axi Card
Ocena
7.1
Vivus
Ocena
5
Prestito.pl
Ocena
9.8
HapiPożyczki
Ocena
9.8
Profi Credit
Ocena
9.8
Kuki
Ocena
9.8
Smartney.pl
Ocena
9.7
Finbo
Ocena
9.4
PożyczkaPLUS
Ocena
9.1
Miloan.pl
Ocena
9
Smart Pożyczka
Ocena
9
Online Gotówka
Ocena
8.8
SuperGROSZ