Czym jest optymalizacja podatków? Sprawdź, jak Ty możesz uzyskać zwrot podatku z PIT

KONSOLIDACJA POŻYCZEK W SMARTNEY!

JEDYNY PROCES KONSOLIDACJI NA RYNKU 100% ONLINE I BEZ ŻADNYCH DOKUMENTÓW! RRSO OBNIŻONE DO 15,32%, SPŁATA DO 6 LAT!

WEŹ SWOJĄ POŻYCZKĘ
KWOTA POŻYCZKI

PORÓWNAJ POŻYCZKI POZABANKOWE

KWOTA KREDYTU

OKRES SPŁATY

Jak pisał Terry Pratchett: Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć nie zdarza się przynajmniej człowiekowi co roku. Kluczem do zminimalizowania obciążeń wynikających z należności dla fiskusa jest dobre zrozumienie optymalizacji podatkowej i wprowadzenie w życie możliwości jakie ze sobą niesie.

optymalizacja podatków

Co jest, a co nie jest optymalizacją podatkową

Termin „optymalizacja podatków” może kojarzyć się z nielegalnym działaniami czy szemranymi interesami. Negatywny wydźwięk towarzyszy również sformułowaniom typu raj podatkowy (a już na pewno, jeśli niedawno obejrzeliśmy znakomity film Stevena Soderbergh Pralnia). Dlatego należy a początku rozróżnić terminy, które często są mylone w kontekście podatków. Optymalizacja jest zawsze działaniem jawnym, niezakładającym zatajania dochodów i opiera się na przepisach obowiązującego prawa. 

Unikanie opodatkowania i optymalizacja podatkowa są terminami używanymi zamiennie, nie jest to jednak dokładnie to samo. Przy unikaniu opodatkowania również jawnie stosujemy przepisy, nie należy mylić tego terminu z uchylaniem się od opodatkowania. Unikanie nie pozostaje w sprzeczności z obowiązującym prawem, ale też są to działania przez prawo nieprzewidziane, wykorzystujące niejasne przepisy oraz luki w prawie. Optymalizację wyróżnia jeden czynnik: spełnienie celu ekonomicznego przy najniższym możliwym obciążeniu podatkowym. Mówiąc wprost: unikając opodatkowania, wykorzystujemy błędy i nieścisłości, żeby zapłacić mniej. Optymalizując mamy założony cel – chcemy zarobić określoną kwotę, ale jak najmniejszym kosztem. 

Oszczędzanie podatkowe to inaczej „powstrzymywanie się” np. jeśli zauważamy, że posiadając kilka umów w tym umowę o pracę, umowę zlecenie itp. zbliżamy się do kolejnego progu podatkowego, możemy zaniechać świadczenia zlecenia w ostatnim miesiącu roku, czy też zmniejszyć ilość godzin,  aby nie wygenerować przychodu, przez który zmuszeni byśmy byli zapłacić podatek odpowiadający II progowi podatkowemu. Działanie takie nie jest niezgodne z prawem ani negatywnie oceniane przez ustawodawcę, mimo że zmniejsza dochody państwa z tytułu podatku. Państwo nie może zmusić obywatela do zwiększenia dochodu i tym samym zwiększenia płaconego podatku.

W Polsce obowiązuje progresywny system podatkowy, progi podatkowe lokują się na poziomie 17 i 32 procent i odpowiadają konkretnej zarobionej w ciągu roku kwocie. Pocieszający jest fakt, że jeśli zdarzy nam się zarobić zbyt dużo, zapłacimy kwotę „do limitu” z opodatkowaniem 17% i „przekraczającą limit” z 32%. Oprócz zmniejszenia liczby godzin bardzo skutecznym zagraniem jest rozliczanie się z małżonkiem, wtedy dochód jest dzielony na pół, co wiąże się z mniejszą szansą przekroczenia progu.

Nie należy dopuścić, aby w naszych działaniach, optymalizacja opodatkowania przeszła w uchylanie się od obowiązku podatkowego. Charakteryzuje się ono ukrywaniem stanu faktycznego dochodów w celu zmniejszenia podstawy do opodatkowania. Poważnym zagrożeniem jest tutaj tzw. brak dyscypliny budżetowej. Polega to na niepilnowaniu zapisów w wyniku czego nieświadomie zataja się przychód czy nie odprowadza się należnego podatku np. poprzez nierzetelne faktury i rachunki.

Optymalizacja podatków w rozliczeniu PIT 

 Optymalizacja podatku dla firmy to dość złożona sprawa i przeprowadza się ją zależnie od gałęzi gospodarki w jakiej działa podmiot. Nie znaczy to jednak, że jeśli jesteś zatrudniony czy też prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczasz się za pomocą PIT nie powinieneś monitorować swojej sytuacji podatkowej. Znajomość podstawowych przepisów i obowiązujących ulg jest kluczowa dla dobrania odpowiedniej dla siebie strategii. Jakie mamy możliwości?

 • jeszcze przed nadejściem końca roku poproś pracodawcę o wykaz składek, pozwoli ci to na podjęcie odpowiednich działań, 
 • jeśli posiadasz dzieci, skorzystaj z ulgi rodzinnej, liczona jest ona proporcjonalnie do ilości dzieci, obecnie za czwarte i kolejne dziecko można odliczyć aż 2700 zł,
 • sprawdź, ile wynosi w twoim rozliczeniu kwota wolna od podatku, przy umowie z pensją o wartości najniższej krajowej będzie to 3091 zł, na tej podstawie przelicz czy warto rozliczać się wspólnie z małżonkiem,
 • jeśli jesteś krwiodawcą – wykaż to, ulga liczona jest tutaj proporcjonalnie do ilości oddanej krwi, nie może jednak przekroczyć 6%,
 • jeśli jeszcze nie korzystałeś z ulgi internetowej, a to z twojego konta płacone są rachunki, masz szanse na odliczenie tej kwoty dwa lata z rzędu,
 • wykaż wszystkie darowizny na cele pożytku publicznego,
 • jeśli korzystałeś z rehabilitacji lub jesteś opiekunem osoby niepełnosprawnej, masz prawo do ulgi rehabilitacyjnej,
 • jeśli pracowałeś za granicą, zadbaj o prawidłowe rozliczenie się z tamtejszym fiskusem,

Podatki a konta emerytalne

Jeśli chcesz ominąć podatek Belki, warto z myślą o emeryturze ulokować środki na dedykowanym rachunku IKZE, jest on wolny od podatku. Jeśli zdecydujesz się na inwestycje, póki nie wypłacasz środków, dochody z nich nie będą opodatkowane. Środki wpłacone na taki rachunek również możesz odliczyć od podatku. A mówiąc o inwestycjach – jeśli szacujesz niedopłatę w swoim rozliczeniu, warto złożyć PIT jak najpóźniej, a wolne środki jeszcze przed oddaniem fiskusowi pomnożyć.

Należy pamiętać, że oddanie 1% podatku nie zmniejsza go dla płacącego, jest to darowizna już z policzonej kwoty i zmniejsza jedynie dochód fiskusa. 

Przygotowano na podstawie: https://zaradnyfinansowo.pl/optymalizacja-podatkowa/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

listSprawdź inne tematy


menu_open Spis treści

 1. Co jest, a co nie jest optymalizacją podatkową
 2. Optymalizacja podatków w rozliczeniu PIT 
 3. Podatki a konta emerytalne
PORÓWNANIA POŻYCZEK

Ocena
9.8
Smartney.pl
Ocena
9.7
HapiPożyczki
Ocena
9.7
Profi Credit
Ocena
9.3
Wonga
Ocena
8.9
SuperGROSZ
Ocena
8.1
Bocian Pożyczki
Ocena
7.8
Axi Card
Ocena
6.4
Provident
Ocena
5.4
Extra Kieszeń
Ocena
5
Prestito.pl
Ocena
9.8
NetCredit
Ocena
9.5
PożyczkaPLUS
Ocena
9.3
Wonga
Ocena
9
Smart Pożyczka
Ocena
7.8
Axi Card
Ocena
7.1
Vivus
Ocena
5
Prestito.pl
Ocena
9.8
Smartney.pl
Ocena
9.7
HapiPożyczki
Ocena
9.7
Profi Credit
Ocena
9.7
Kuki
Ocena
9.6
Finbo
Ocena
9.5
PożyczkaPLUS
Ocena
9.2
Miloan.pl
Ocena
9
Smart Pożyczka
Ocena
8.9
SuperGROSZ
Ocena
8.1
Bocian Pożyczki