Szukasz kredytu lub pożyczki?

Już nie musisz, nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej oferty!

Wypełnij formularz

Zbigniew Maćków: Polak marzy o domu na lata

KREDYT LUB POŻYCZKA?

NAWET DO 150.000

Błyskawiczna decyzja, minimum formalności.

Nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej pożyczki!

Również dla osób z ograniczoną zdolnością kredytową.

SprawdźZbigniew Maćków: Polak marzy o domu na lata
13:16

„Polak marzy o domu służącym mu przez całe lata, a taki projekt w praktyce jest nieosiągalny. Pozostaje mieszkanie w domu za małym na początku bądź zbyt dużym u schyłku życia”, mówi rozmówca Bankierpolski.eu – Zbigniew Maćków, założyciel i główny projektant w Pracowni Projektowej Maćków.

Malwina Wrotniak, Bankier.pl: Czy mieszka Pan w domu własnego projektu?

Zbigniew Maćków: Tak, od sześciu lat.

Zbigniew Maćków, fot. Katarzyna Lisiak

Co było priorytetem w tworzeniu bryły idealnej dla siebie?

Z. M.: W moim wypadku najważniejsze były uwarunkowania urbanistyczne. Bardzo dużo zawsze zależy od lokalizacji, a ja znalazłem działkę, na której ‘wpisywałem’ się swoim domem pomiędzy istniejące zabudowania z lat 30-tych. Bardzo zależało mi na tym, aby pojawiając się tam z nową bryłą 70 lat później, nie zakłócić bardzo subtelnej harmonii panującej w okolicy.

Czy ten projekt przypadłby do gustu przeciętnemu Kowalskiemu?

Z. M.: Nie sądzę. Wbrew większości wyobrażeń o projektowaniu domu, tu funkcja została wpisana w określoną formę i w związku z tym pewnie ten dom inaczej jest poukładany, niż byłby bez tego bardzo określonego kontekstu urbanistycznego. Na przykład, aby uzyskać założone proporcje bryły, musiałem poszczególne funkcje powydzielać od siebie w pionie. Stąd w domu na przykład siedem poziomów użytkowych…

O jakim domu marzy więc statystyczny Polak?

Z. M.: Myślę, iż zwykle marzy o domu bardzo uniwersalnym, służącym mu przez całe lata, zarówno w okresie intensywnego rozwoju rodziny i jej potrzeb przestrzennych, jak i wygodnego i ekonomicznego w utrzymaniu na starość. W praktyce jednak taki ‘elastyczny’ projekt jest prawie nieosiągalny.

Dlatego należy z góry przewidzieć jedną z dwóch opcji: dostosowywanie domu (w obu kierunkach do bieżących potrzeb poprzez rozbudowę bądź wynajmowanie i zmianę domu przy zmieniających się potrzebach. Niestety nasi rodacy niechętnie widzą tą alternatywę, więc pozostaje im opcja trzecia: mieszkanie w za małym domu na początku bądź w zbyt dużym u schyłku życia.

Wygoda i koszty nieustannie grają więc pierwsze skrzypce. Czy architektura i funkcjonalność budynku mają szansę kiedykolwiek realnie wpływać na nasze wybory mieszkaniowe?

Z. M.: Zdecydowanie tak. W miarę nasycania popytu mieszkaniowego, czynniki takie jak lokalizacja, dobry układ funkcjonalny czy wysoka jakość architektoniczna będą odgrywały coraz większą rolę przy decyzji o zakupie mieszkania. W tej chwili jest to jeszcze głównie cena. Jednak dzisiejsi kupujący powinni sobie zdawać sprawę, iż za parę lat, zgodnie z prawidłami opisanymi powyżej (a które w zacznie większym stopniu dotyczą rynku hipotecznego będą sprzedającymi, a wtedy przy prawdopodobnie dużej konkurencji na rynku wtórnym, właśnie te czynniki będą odgrywały rolę ‘języczka u wagi’.

Załóżmy idealistycznie, iż cena nie odgrywa wiodącej roli. Co w zakresie samej architektury budynku, ale i mieszkania powinno odwieść nas od decyzji o kupnie?

Z. M.: Uważam, iż zdecydowanie zbyt mało uwagi zwracamy na lokalizację inwestycji. jeśli nawet, to poświęcamy uwagę tylko sytuacji bieżącej, nie patrzymy w przyszłość, w to, co ‘mówią’ miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i studium opracowane dla Wrocławia. Stąd później wiele niepotrzebnych konfliktów. Powinniśmy również baczniej zwracać uwagę na tzw. ‘gęstość’ zabudowy, na właściwe odległości od sąsiadów i nowoprojektowanych obiektów.

Oczywiście każdy deweloper zmuszony jest do przestrzegania przepisów, jednakże te nie zawsze są wystarczająco ‘humanitarne’ w tym zakresie. Dlatego polecam odwiedzić siedzibę dewelopera i przyjrzeć się makiecie, wypytać dokładnie o przyszłe etapy inwestycji (często nieukazywane w fazie sprzedaży pierwszych mieszkań.

Z powodu na niższą cenę, jedynymi nieruchomościami, po jakie może sięgnąć wiele osób są wciąz mieszkania z „wielkiej płyty”. Niemcy burzą pustoszejące blokowiska. Wierzy Pan, iż udana rewitalizacja da im drugie życie?

Z. M.: Wierzę w analityczne podejście do tego problemu. Część z tych założeń jest bardzo wartościowa urbanistycznie i architektonicznie i przy pewnych nakładach będzie znakomitym materiałem do rewitalizacji. Część rzeczywiście pewnie trzeba będzie za pewien czas wyburzyć. Przywoływani powyżej Niemcy również tak podchodzą do tego problemu. Każdy przypadek należy indywidualnie przeanalizować i dobrać rozwiązanie najbardziej uzasadnione przestrzennie i ekonomicznie. Nie ma tu jedynej słusznej doktryny. Jednak problem dotknie nas w skumulowanym natężeniu i trzeba się do niego już intensywnie przygotowywać.

Fakt – rychły koniec „wielkiej płyty” wieszczy się i w Polsce. Będziemy więc obserwatorami masowej ucieczki z wielkich osiedli mieszkaniowych?

Z. M.: Nie sądzę. Mamy diametralnie odmienną sytuację demograficzną od naszych sąsiadów i u nas popyt mieszkaniowy wciąż jeszcze jest i będzie niezaspokojony. Nie mamy również odpowiednich środków własnych na przeprowadzenie tak kosztownego programu, a zewnętrznych funduszy również jakoś nie widać. Zatem czeka nas pewnie jeszcze pewien czas wyczekiwania. Oby krótszy niż czas nadejścia pierwszych poważnych problemów technicznych z tymi budynkami.

Myślę, iż nie należy również traktować rewitalizacji wybranych obiektów w tej technologii jako ‘zła koniecznego’. W większości założeń, po pokonaniu problemów technicznych, uzyskamy w pełni wartościową tkankę mieszkaniową, o rewelacyjnych współczynnikach gęstości zabudowy, ‘wyrośniętej’ zieleni, utrwalonej strukturze powiązań socjologicznych. Część z dzisiejszych przedsięwzięć deweloperskich może tylko ‘pomarzyć’ o takich parametrach.

Wśród projektów wychodzących spod ołówka architektów Pracowni Maćków są apartamenty, wielorodzinne budynki mieszkalne, ale i domy dla jedynie kilku rodzin. Jeżeli budować, to dla określonego profilu mieszkańców – młodych małżeństw, seniorów, VIP-ów, czy na miksując różne grupy społeczne?

Z. M.: Zdecydowanie ‘zdrowiej’ dla określonej społeczności jest gdy funkcjonuje ona w pełnym przekroju. Każda próba ‘profilowania’ dużego obszaru zabudowy prowadzi zwykle do wynaturzeń i nie pomagają tu nawet duże nakłady inwestycyjne. Najlepszym przykładem są powstałe (na szczęście głównie w Warszawie ‘getta dla bogatych’ w formie zamkniętych, monitorowanych osiedli mieszkaniowych. O ich mieszkańcach powstają już nie tylko popularne seriale, ale tez bardzo poważne prace naukowe zajmujące się patologiami w społeczeństwie. Zatem mieszanina standardów i funkcji, oczywiście nie przypadkowa i chaotyczna, ale przemyślana i generująca na ich ‘stykach’ tzw. wartość dodaną, moim zdaniem jest podstawą funkcjonowania zdrowych organizmów miejskich.

Gdy jednak schodzimy do skali pojedynczego budynku, będzie nam ciężko zaprojektować go dla każdego użytkownika. Inne wymogi co do przestrzeni wspólnych mają wynajmujący mieszkania ludzie młodzi, inne – rodziny z kilkorgiem dzieci, a jeszcze inne ludzie w podeszłym wieku. Za tymi potrzebami idą określone standardy przestrzenne i materiałowe, a więc i cena. Trudno więc byłoby o taki kompromis w obrębie jednego budynku.

Jednak powiązania w strukturze przestrzennej występują w skali kwartału bądź małego osiedla i tu trzeba bardzo uważnie mieszać poszczególne standardy i funkcje.

Rozmawiała Malwina Wrotniak


Warto sprawdzić
Pożyczki ratalne
Ocena
8.9
Ratka.pl
Ocena
8.6
pożyczkaOK
Ocena
8.3
SuperCredit
Ocena
8.1
HapiPożyczki
Ocena
7.4
Wonga
Ocena
6.2
SMS Kredyt
Ocena
6
Provident
Ocena
5.7
Ferratum Bank
Ocena
5.5
PożyczkaPLUS
Ocena
5.3
Credy
Ocena
4.9
InCredit
Ocena
4.9
Pożyczkomat
Ocena
4.6
Ekspres kasa
Ocena
3.8
Aasa
Szybka pożyczka bankowa
Pożyczka dla każdego!
Przeczytaj

viaSMS, pożyczka bez zaświadczeń przez internet na 30 dni

Pożyczkę w viaSMS można zaciągnąć na okres do 30 dni. Firma udziela pożyczek ...Więcej

Porównanie 4 pożyczek ratalnych

Porównanie 4 pożyczek ratalnych Pożyczki ratalne to bardzo dobra alternatywa dla kredytów gotówkowych. Po pożyczki ratalne sięga ...Więcej

Kredyt dla firm z gwarancjami unijnymi

Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani kredytem inwestycyjnym lub obrotowym z gwarancją BGK w ...Więcej

Kredyt hipoteczny przez Internet

Kredyt hipoteczny przez Internet Kredyt online, czy to jest możliwe? Jeszcze do niedawna jedynie firmy pożyczkowe ...Więcej

Gdzie założyć konto oszczędnościowe?

Gdzie założyć konto oszczędnościowe? Oprocentowanie lokat ciągle jest na niskim poziomie do tego rosnąca inflacja. Zakładanie ...Więcej

Kredyt na PIT, w jakim banku?

Kredyt na PIT, w jakim banku? Kredyt na pit, jak się do tego zabrać? Każda osoba, która otrzymała od ...Więcej

Kredito24, internetowa pożyczka do 3000 zł

Pożyczkę w Kredito24 można zaciągnąć na okres do 30 dni. Kredito24 udziela pożyczek ...Więcej

Najlepszy kredyt 35000 zł.Ranking z dnia wtorek, 07 marca 2017r.

Najlepszy kredyt 35000 zł.Ranking z dnia wtorek, 07 marca 2017r. W dzisiejszym rankingu sprawdziliśmy warunki kredytu gotówkowego na kwotę 35000 PLN. Spłata ...Więcej

Opinie o szybkich pożyczkach

Euroloan - Firma oceniona na 1.6 pkt.
Wanda - Nie wiele opini na temat tej pożyczki. Brał ktoś u nich? Jak wygląda weryfikacja, peł ...
Zobacz »


Euroloan - Firma oceniona na 1.6 pkt.
Wandzia - Jakaś nowa pożyczka? Pożyczał ktoś u nich? Jak to wygląda na tle innych pożyczek? ...
Zobacz »


Profi Credit - Firma oceniona na 8.4 pkt.
Kaska - Wszystko fajnie, tylko nikt jakoś nie mówi,że u nich ciężko jest dostać pożyczkę, ...
Zobacz »


Profi Credit - Firma oceniona na 8.4 pkt.
Marek - Szybko i sprawnie polecam ...
Zobacz »T-Mobile Usługi Bankowe - Bank oceniony na 5.1 pkt.
Artek - Warunki pożyczki są w miarę dobre, jeżeli już to mam spore zastrzeżenia do konsultan ...
Zobacz »


Pożyczki chwilówki

Zobacz cały ranking »


RANKING MARZEC 2017r.
Ocena
5/10
Finansowo
Ocena
5/10
SuperCredit
Ocena
8/10
Halopożyczka
Pierwsza za darmo!

Zajmie Ci to tylko 15 min.

1500, 2500, 4000 zł
a może 10.000 zł ? » Złóż wniosek
Pożyczka w kilka minut !
POŻYCZ NAWET 25.000 ZŁ W 15 MINUT!
  • Do 1.000 pożyczka za 0 zł
  • Błyskawiczna decyzja
  • Pożyczka z opcją bez BIK!
  • WYPEŁNIJ WNIOSEK


Najwyżej ocenione kredyty


Citi Handlowy
Citi Handlowy
Ocena
4.4

Prowizja: 5.00  %, RRSO: 15.16 


Volkswagen Bank Polska
Volkswagen Bank Polska
Ocena
5.3

Prowizja: 3.00  %, RRSO: 15.61 


Getin Noble Bank
Getin Noble Bank
Ocena
3.6

Prowizja: 5.00  %, RRSO: 18.65 


Santander Consumer Bank
Santander Consumer Bank
Ocena
5.4

Prowizja: 3.99  %, RRSO: 18.92 


Szybkie pożyczki bankowe

RANKING MARZEC 2017r.
Ocena
10/10
Bank Millennium
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank

20 minut temu Klient złożył wniosek o pożyczkę 1200 zł
w Ratka.pl


Informacja zniknie za sekund