Szukasz kredytu lub pożyczki?

Już nie musisz, nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej oferty!

Wypełnij formularz

Kredyt lub pożyczka?

Nawet do 150.000zł, błyskawiczna decyzja. Również dla osób z ograniczoną zdolnością kredytową

Sprawdź

Wrocławianie najlepiej inwestują w nieruchomości
07:15

Obserwując jak inwestują kapitał mieszkańcy Warszawy, Krakowa czy Wrocławia możemy stworzyć pewne wzorce. Według raportów nieruchomości najlepiej z inwestycjami radzą sobie wrocławianie.

Polska ma szansę stać się liderem inwestycji i powinniśmy do tego dobrze się przygotować. Jeżeli nie  wiemy jak inwestować w nieruchomości, najlepiej skorzystajmy z pomysłów wrocławian.

Dobry inwestor a możliwości miasta

Żeby wiedzieć, jak mądrze inwestować w nieruchomości musimy znać nie tylko kierunki rozwoju danego miasta, ale i jego możliwości. Rynki nieruchomości polskich miast dosyć mocno różnią się. Jeżeli popatrzymy na dłuższą perspektywę, to okaże się, iż warto inwestować jedynie w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Skąd taki wniosek? Według danych GUS jedynie w Krakowie i Warszawie spodziewać możemy się wzrostu liczby ludności w najbliższych 25 latach, a we Wrocławiu spadek liczby ludności będzie prawie nieodczuwalny.

Pewność najemców w dłuższej perspektywie to jednak nie wszystko. Pod względem ilości mieszkań oferowanych do sprzedaży na rynku pierwotnym Warszawa zajmuje bezsprzecznie pierwsze miejsce z wynikiem 17 900. W Krakowie na rynku pierwotnym dostępnych jest natomiast 8 100 mieszkań, a we Wrocławiu – 6 800. Dane te pochodzą z końca czerwca 2011 i zostały opublikowane w raportach Działu Badań i Analiz instytucji Emmerson SA. „Pierwotny rynek nieruchomości Warszawy/Krakowa/Wrocławia – II kw.2011”. Jak będzie niebawem? Według danych GUS pod względem wydanych pozwoleń na budowę w 2010 roku zdecydowanie i po raz pierwszy króluje Kraków, gdzie wydano ich powyżej 12 000. W Warszawie deweloperzy uzyskali powyżej 10 000 pozwoleń, a we Wrocławiu – powyżej 5 000. Na koniec popatrzmy jeszcze na ceny i następny raz sięgnijmy do wcześniej wspominanych raportów Emmerson SA.

 

Zdecydowanie najwięcej, bo 8600 zł za m2 zapłacimy oczywiście w stolicy. Mieszkania w Krakowie pod względem najwyższej ceny zajmują drugie miejsce spośród Polskich miast, a jeśli porównamy cenę m2 do zarobków, to okaże się, iż krakowianie są w najgorszej sytuacji. W mieście królów za m2 musimy średnio zapłacić 7 200 zł. Wrocław pozostaje natomiast bardzo przychylnym miastem dla inwestorów, bo tutaj m2 średnio kosztuje 6 800 zł.   
 
Jak inwestować w nieruchomości? Wrocławianie to wiedzą

Okazuje się, iż wrocławianie posiadają prawie wrodzoną umiejętność inwestowania w nieruchomości. jeśli dodamy do tego świetnie rozwinięty pierwotny rynek mieszkań i rozsądne ceny, to okaże się, iż mieszkańcy Miasta Spotkań są prawie skazani na sukces. Czy możliwe jest, by we Wrocławiu źle zainwestować? – W każdym zakątku świata możemy natrafić na błędne inwestycje i we Wrocławiu na pewno jakieś przykłady również by się znalazły. Bazując jednak na rozmowach z ekspertami  rynku hipotecznego działającymi w całej Polsce wynika, iż wrocławianie mądrze inwestują w nieruchomości.

 

Owa mądrość przejawia się w tym, iż w czasie boomu nie dali się namówić na inwestowanie w realizacje z najwyższej półki o cenach pięciocyfrowych. Dzięki temu nie stracili pieniędzy. Przy okazji uratowali tych deweloperów, którzy nie rozpoczęli spektakularnych inwestycji, bo nie uzyskali środków podczas przedsprzedaży w czasie boomu i nie powstała zapowiadana wcześniej ilość wieżowców, które w czasie kryzysu na pewno nie cieszyłyby się powodzeniem – tłumaczy Tomasz Sujak, dyrektor handlowy wrocławskiej Grupy Archicom.

Z najbardziej luksusowymi inwestycjami poradzili sobie jedynie rodzimi deweloperzy, a instytucji światowe wypadły z wrocławskiego rynku. Czyżby wrocławianie z ich czujnością wobec modnych i spektakularnych pomysłów deweloperów i solidarnością inwestycyjną mieli swój wpływ na łagodne oblicze kryzysu w naszym kraju?

Kraków – trzy grupy inwestorów

Kraków powoli zaczyna się rozwijać, jeżeli idzie o pierwotny rynek nieruchomości. Takiego optymizmu deweloperów, który widzimy po uzyskanych zezwoleniach na budowę, jeszcze nie było w mieście królów. Wróćmy jednak do realiów. Kraków ze swymi wysokimi cenami mieszkań i pewnym zastojem inwestycyjnym nie przyciąga inwestorów tak, jak Warszawa czy Wrocław. Niemniej rynek nieruchomości nie przeżywa jakiegoś ogromnego kryzysu i krakowianie nieustannie inwestują. – To prawda, iż rentowność wynajmu mieszkań w Krakowie spadła do najniższego poziomu w ciągu ostatnich 20 lat, ale wynajem jest wciąż popularny. W Krakowie wyraźnie widoczne są trzy główne grupy inwestorów:  inwestorzy klasy „de luxe”, inwestorzy klasy „biznes” i inwestorzy klasy „student”. Ci pierwsi kupują nieruchomości w ścisłym centrum miasta w odległości do 500 m od Rynku Głównego.  Są to zarówno oferty za rynku pierwotnego i wtórnego, a decydującym kryterium jest lokalizacja.

 

Zwykle mieszkania wykańczane są w bardzo wysokim standardzie, często z zachowaniem oryginalnej XIX- wiecznej stolarki drzwiowej, częściowym eksponowaniem starej cegły bądź innych wartościowych detali. W ten sposób powstają apartamenty dedykowane najbardziej wymagającym użytkownikom, których ceny najmu oscylują w granicach 50-100 zł/m2 – wyjaśnia  Michał Konopa, właściciel  JKMK NIERUCHOMOŚCI. Jego zdaniem inwestorzy klasy „biznes” kupują nieruchomości pod  wynajem pracownikom krakowskich firm i korporacji. Najczęściej wybierane są nowe inwestycje zlokalizowane w pobliżu dużych budynków biurowych bądź dobrze z nimi skomunikowane. Natomiast inwestorzy klasy „student” to ci, którzy kupują mieszkania pod wynajem dla studentów. O opłacalności inwestycji decyduje niewielka odległość od uczelni oraz taki układ mieszkania, aby na danej powierzchni można było wydzielić jak największą ilość nieprzechodnich pokoi.

O ile wrocławscy deweloperzy mają bardzo śmiałe plany, które jednak zostały trochę pokrzyżowane przez kryzys, o tyle krakowscy raczej preferują bezpieczeństwo i często dopasowują swą ofertę właśnie do faktu, iż miasto królów jest największym akademickim ośrodkiem w Polsce. Krakowianie stawiają na tradycję i pewne rozwiązania. Ze świecą szukać tutaj spektakularnych realizacji biurowych wieżowców czy choćby tak innowacyjnych rozwiązań osiedlowych jak wrocławska Olimpia Port. Krakowianie inwestują w to, co sprawdzone stawiając głównie na lokalizację. jeśli powstają już realizacje z najwyższej półki – obecnie dwie tego rodzaju inwestycje są w realizacji – to są one dedykowane dla szczególnego typu wyselekcjonowanych klientów i zamknięte dla innych inwestorów. Krakowianie mogą więc spać spokojnie, gdyż w tym mieście pomyłka inwestycyjna jest trudna do popełnienia.  

Warszawa – stolica przyciągająca wszystkich

Warszawa jako stolica przoduje prawie we wszystkich rankingach dotyczących rynku nieruchomości. Poczynając od ceny, przez ilość mieszkań oddawanych do użytkowania, która przewyższa prawie podwójnie każde polskie miasto, aż do powierzchni mieszkaniowej, która przypada na jedną osobę. W ostatnim czasie widać jednak spore spowolnienie warszawskiego rynku pierwotnego. Kraków wyprzedził stolicę, jeżeli idzie o ilość uzyskanych pozwoleń na budowę. Nadal jednak w Warszawie będziemy obserwowali ciągły przyrost mieszkańców. Dodatkowo stolica zaczyna nastawiać się na inwestycje głównie dla niezbyt zamożnych klientów. Jeszcze dwa lata znalezienie mieszkania za ok. 250 000 zł graniczyło z cudem. Dzisiaj takich małych, bo jedynie 30-metrowych lokali możemy znaleźć bardzo dużo i to w każdej dzielnicy Warszawy.

A jak inwestują warszawiacy? Ogromną popularnością cieszą się w tym mieście nieruchomości biurowe. Wystarczy wspomnieć chociażby o ulicy Grzybowskiej, która od lat 90. stała się nowoczesną strefą biurową. Planowane są tam dwie kolejne inwestycje, w tym biurowiec Emerald Tower, który będzie mnie luksusowy niż planował wcześniej deweloper.  Światowy kryzys finansowy odbija się więc wciąż na decyzjach deweloperów, którzy są zmuszeni weryfikować swoje wcześniejsze plany. Sytuacja ekonomiczna w kraju nie jest jednak tak zła, jak na zachodzie.

Polska liderem w Europie Środkowo-Wschodniej

Polska pnie się coraz wyżej w rankingach badających perspektywy inwestycyjne poszczególnych krajów i istnieje duża szansa, iż niebawem staniemy się liderem inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. Udowadnia to m.in. ranking perspektyw inwestycyjnych stworzony przez PwC oraz Urban Land Institute Warszawa zajmuje w nim 10 miejsce i zdecydowanie wyprzedza Pragę, która uplasowała się dopiero na 17 miejscu. jeśli zaś chodzi o inwestycje w nowe nieruchomości, to stolica Polski uplasowała się na 6 miejscu. Co jeszcze bardziej ciekawe – Warszawa pozostała na bardzo wysokim, bo 4 miejscu w rankingu dotyczącym perspektyw dla działalności deweloperskiej.

Ryzyko zawsze się opłaca

Dotychczas Polacy pokazali, iż potrafią mądrze inwestować w nieruchomości. Wspomniany wcześniej przykład Wrocławia z rozsądnym spojrzeniem, lojalnością w stosunku do rodzimych biznesów jest na to najlepszym dowodem. Potencjał Polski, która może być liderem inwestycji w nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej wymaga natomiast od wszystkich mądrych decyzji. Śmiałe inwestycje bardzo często się opłacają, ale szeroka perspektywa jest niezbędna przy ocenie ich rentowności. Aby odnieść prawdziwy sukces nie możemy ograniczać się jedynie do kupna bezpiecznych lokali, w których zamieszkają studenci.

autor: Agata Skocz

Warto sprawdzić
Kredyt na dowód
Przeczytaj

Pożyczki dla bezrobotnych

Pożyczki dla bezrobotnych Czy osoba bezrobotna ma szansę na pożyczkę? Osoby które, nie mogą przedstawić ...Więcej

Najkorzystniejszy kredyt 6000 zł.Ranking z dnia sobota, 07 stycznia 2017r.

Najkorzystniejszy kredyt 6000 zł.Ranking z dnia sobota, 07 stycznia 2017r. W naszym porównaniu sprawdziliśmy warunki kredytu na kwotę 6000 złotych. Spłata zobowiązania ...Więcej

Technologia w sektorze usług pożyczkowych

Technologia w sektorze usług pożyczkowych Nowe technologie to nie tylko więcej wygody w świecie finansów. To również zwiastun ...Więcej

Szybka pożyczka, przy minimum formalności w Alior Banku

Szybka pożyczka, przy minimum formalności w Alior Banku Pożyczka bankowa z szybką weryfikacją przy minimalnych wymaganiach na dodatek z niskim ...Więcej

Najtańszy kredyt 12000 zł.Ranking z dnia środa, 07 grudnia 2016r.

Najtańszy kredyt 12000 zł.Ranking z dnia środa, 07 grudnia 2016r. W naszym rankingu przetestowaliśmy warunki kredytu gotówkowego na kwotę 12000 PLN. Spłata ...Więcej

Kredyt na nagłe wydatki

Kredyt na nagłe wydatki Badania pokazują, że prawie 40% osób posiadających kredyt gotówkowy przeznacza otrzymane pieniądze na ...Więcej

Jak pożyczać za darmo?

Jak pożyczać za darmo? W kryzysowych sytuacjach sięgamy najczęściej po szybkie chwilówki, nie zwracając uwagi na ...Więcej

Porównania - kredyt 80000 zł.Ranking z dnia poniedziałek, 07 listopada 2016r.

Porównania -  kredyt 80000 zł.Ranking z dnia poniedziałek, 07 listopada 2016r. Najlepsze kredyty gotówkowe. Ranking z dnia poniedziałek, 07 listopada 2016r.. Zestawienie ...Więcej

Pożyczki ratalne

RANKING STYCZEŃ 2017r.
Ocena
6/10
Ratka.pl
Ocena
9/10
Hapi Pożyczki
Ocena
9/10
Hapi Pożyczki
Ocena
7/10
Monedo
Ocena
5/10
KredytOK
Ocena
5/10
Wonga
Ocena
5/10
Ratkomat.pl
Ocena
5/10
Wonga
Ocena
5/10
SuperCredit
Ocena
10/10
Fura-Kasy
Pożyczki chwilówki

RANKING STYCZEŃ 2017r.
Ocena
5/10
Finansowo
Ocena
5/10
SuperCredit
Ocena
8/10
Halopożyczka
Pożyczkaw kilka minut !
POŻYCZ NAWET 25.000 ZŁ W 15 MINUT!
  • Do 1.000 pożyczka za 0 zł
  • Błyskawiczna decyzja
  • Pożyczka z opcją bez BIK!
  • WYPEŁNIJ WNIOSEK

Szybkie pożyczki bankowe

RANKING STYCZEŃ 2017r.
Ocena
10/10
Bank Millennium
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank