Szukasz kredytu lub pożyczki?

Już nie musisz, nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej oferty!

Wypełnij formularz

To oni trzymają miliony bogaczy

KREDYT LUB POŻYCZKA?

NAWET DO 150.000

Błyskawiczna decyzja, minimum formalności.

Nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej pożyczki!

Również dla osób z ograniczoną zdolnością kredytową.

SprawdźTo oni trzymają miliony bogaczy
Milioner nie stoi w bankowej kolejce, milionera bankier pyta się czy chce kawy czy szampana. O private bankingu, czyli usługach dla najbogatszych, rozmawiamy z jednym z bankierów Noble Banków. Z powodu na zachowanie pełnej anonimowości swoich użytkowników nie ujawniamy jego tożsamości. To pierwszy taki wywiad w Polsce!

Sebastian Ogórek, Wirtualna Polska: Jak się zdobywa nowych użytkowników private bankingu? Milionerzy nie wchodzą chyba do oddziału z ulicy.

Najczęściej z polecenia. Na przykład na majówce uczyłem się pływać na kite w Chałupach. Zadzwonił do mnie jeden z moich klientów, który ma restaurację w Trójmieście. Tam zjadłem z nim obiad, wybraliśmy się również jego jachtem w rejs, gdzie poznałem jego znajomych. To bardzo ciekawe kontakty – być może niektórzy zdecydują się zostać klientami Noble Banku.
Jak ja idę do banku, to nie wiem, czy pani w okienku to jest Krysia czy Marysia. U pana relacje są całkiem inne. Jest pan raczej przyjacielem domu, a nie anonimowym bankierem.

Dokładnie. Większość bogatych ludzi w kraju to są przedsiębiorcy. Zajęcie się ich finansami jest dużo bardziej skomplikowaną sprawą niż nawet kilkoma tysiącami złotych Kowalskiego. Tu mamy do czynienia z sytuacją, w której użytkownik ma swój biznes, czyli taką „prawą kieszeń” swoich spodni, i „lewą kieszeń”, czyli finanse prywatne. Przewaga Noble Banku polega na tym, iż rozmawiając o osobistych finansach klientów, jednocześnie zastanawiamy się, co dalej z ich firmami – myślimy o finansach kompleksowo, często zarządzamy całym majątkiem. Doradzamy na przykład, co zrobić w biznesie klienta, by on mógł prywatnie dostać kredyt. Innym razem odwrotnie – wykorzystując aktywa prywatne, możemy przygotować na przykład gwarancję bankową pod kontrakt w firmie. Podpowiadam też, czy warto pomyśleć o wprowadzeniu instytucji na giełdę.

A jeżeli idzie o tę lewą kieszeń? W czym może pan pomóc?

Są cztery główne filary. Pierwszy to pomoc w inwestowaniu gotówki, na przykład doradzamy, czy i jak inwestować na giełdzie, czy wybrać fundusze inwestycyjne albo inne instrumenty. Drugi filar to doradztwo na rynku nieruchomości. Trzeci to doradztwo kredytowe, a czwarty to doradztwo podatkowe i prawne. Do tego można dołożyć concierge i art banking.

To dużo obowiązków. Private bankier musi być człowiekiem renesansu?

Oczywiście ja nie jestem doradcą podatkowym czy marchandem. Moim zadaniem jest znalezienie odpowiedniej dla mojego klienta kancelarii czy znawcę sztuki. Można powiedzieć, iż jestem takim lekarzem pierwszego kontaktu, który zna już sytuację prywatną i biznesową danej osoby, przez co mogę dobrać mu odpowiednich ekspertów – co ważne, wielu z nich wewnątrz struktury banku. Na przykład jeśli ktoś w Anglii dziedziczy spadek o wartości 5 mln zł, to nie potrzebuje najlepszych w kraju ekspertów od fuzji, którzy załatwią za niego formalności, ale za dużo wyższą kwotę niż kancelaria, która się w takich spadkach specjalizuje. Ja muszę skierować klienta do odpowiednich osób.

Dlatego musi pan utrzymywać ze swoimi klientami i nie tylko kontakty bardziej towarzyskie.

Tak. Zdarza się, iż jestem na ich urodzinach czy innych uroczystościach rodzinnych. Kiedy się zbliża Boże Narodzenie, a wiem, iż użytkownik lubi kubańskie cygara, to często mu je w prezencie posyłam. Dbam nie tylko o tę stronę finansową, ale również tę, z której czerpie przyjemność z życia.

Częściej jest to kontakt na ty czy na pan/pani?

To zależy od przypadku. Raczej traktujemy się jak przyjaciele.

Na takim jachcie nie rozmawiacie tylko o finansach…

Rozmawia się o wszystkim. Użytkownicy radzą się mnie co sądzę o ich nowym pomyśle biznesowym, proszą o ocenę ich kampanii reklamowej. Zdarza się, iż jednemu klientowi polecam dyrektora od marketingu pracującego u innego klienta i ten mu go na parę dni wypożycza. Są również jednak rozmowy o pasjach, samochodach, o wszystkim.

W takich sprawach również pan doradza?

Jeżeli mam odpowiednią wiedzę, to staram się. Jak wspomniałem, Noble Bank oferuje również usługi concierge, czyli pomaga w załatwianiu codziennych spraw. Jako przykład podam historię z ostatniego miesiąca. Rozmawiałem z klientem, który miał 25. rocznicę ślubu. Chciał ją zorganizować w Paryżu, ale nie znał zbyt dobrze tego miasta. Zaproponowałem, iż się tym zajmiemy. Znaleźliśmy odpowiedni hotel i kameralną restaurację. Udało się zorganizować taką romantyczną kolację, na stole czekał wielki bukiet róż, a życzenia złożył również kucharz. Klient był bardzo zadowolony.

Musi być pan przygotowany na telefon w piątek o 23?

Zdarzały się takie sytuacje. Pamiętam, iż kiedyś o 23 podpisywaliśmy akt notarialny, a godzinę później uruchamialiśmy kredyt, bo następnego dnia użytkownik straciłby pół miliona złotych zadatku. Musiałem zaplanować harmonogram działań: znaleźć finansowania, napisać umowy, sprawić iż ktoś w centrali przesiębiorstwa bankowego zostanie po godzinach, by mógł pójść przelew. To samo z załatwieniem procedur prawnych. Muszę mieć w swoim telefonie numer telefonu do notariusza, a na wszelki wypadek kilku, którzy będą wstanie wsiąść o 23 do taksówki i dopełnić formalności.

Każde zestawienie pokazujące w co zainwestowałby statystyczny nasz rodak mówi, iż kochamy nieruchomości. Bogaci również najchętniej w nie inwestują?

Tu nie ma różnicy. Na zachodzie ludzie chętniej inwestują w rynek akcji czy funduszy. W Polsce nie ma jeszcze takiego przyzwyczajenia. Jesteśmy bardziej konserwatywni i dlatego kochamy inwestowanie w nieruchomości, w ziemię, w mieszkania. Wolimy je nawet od złota.

Były czas gdy w sobotę zakładałem gumowce, wsiadałem do wranglera i jechałem gdzieś pod Piaseczno czy Grodzisk Mazowiecki. Nasi użytkownicy kupowali tam 20 hektarów ziemi. Następnie polecony doradca od nieruchomości tę ziemię dzielił, uzyskiwał warunki zabudowy, doprowadzał media i sprzedawał z bardzo satysfakcjonującą stopą zwrotu. Załóżmy z 5 zł za metr kwadratowy ziemi rolnej w najlepszym okresie było to nawet 250-300 zł z działkę budowlaną. Jeżeli nawet do dziś użytkownik nie zdecydował się sprzedać tak zrealizowanej lokaty, to jest warta jakieś 70-100 zł za metr, co oznacza ciągle stopę zwrotu ok. 2000 proc.

Kryzys sprawił, iż milionerzy zaczęli się bać o swoje fortuny i inwestują mniej agresywnie?

Od private bankiera oczekuje się, iż nie będzie się bał podejmować trudnych rozmów. Teraz, kiedy sytuacja na rynku jest bardzo skomplikowana , należy podejmować takie dyskusje, aby użytkownik podjął rozsądną i korzystną dla siebie decyzję. Strach przed stratą może sparaliżować każdego, stąd istotne jest, by zachować rozsądek i zmierzyć się z faktami. Może się na przykład okazać iż osoby, które dziś spanikują i ulokują wszystkie środki finansowe w lokatę bankową, stracą. Mam na myśli to, iż w wyniku wysokiej inflacji realna siła nabywcza pieniędzy zmaleje. Warto więc na pewno rozważyć alternatywne inwestycje, które nie tylko wzrosną nominalnie, ale także obronią się przed inflacją.

Private banking w Noble Bank to umiejętność doradzania w czasach niepewnych, kiedy emocje są dużo bardziej rozgrzane niż zwykle. Rozmowy w tej chwili są trudniejsze. Wiele osób chce podejmować decyzję emocjonalnie, a to najczęściej nie kończy się dobrze. Pięć lat temu coś sobie ustalaliśmy, jakieś stopy zwrotu, a później przez kryzys te plany runęły. Teraz trzeba to zrewidować i tak jak mówię, nie są to łatwe rozmowy.

Pomaga pan inwestować miliony złotych. Jak użytkownicy reagują, gdy dochodzi do pomyłki?

Często zaczynam spotkanie od wytłumaczenia, iż nikt nie jest nieomylny i kiedyś na pewno zdarzy nam się jakaś strata, to kwestia czasu. Ważne, aby powiedzmy 9 na 10 decyzji inwestycyjnych przyniosło pozytywny rezultat. Nie rozmawiam o pojedynczym produkcie, bo to zawsze może być właśnie ta 1 na 10 nietrafionych decyzji inwestycyjnych. Podchodząc do finansów całościowo, planując całą strategię inwestycyjną dotyczącą finansów klienta, jego dochodów, zobowiązań, majątku, indywidualnych oczekiwań, celów życiowych, mamy gwarancję uzyskania z dużo większą pewnością oczekiwanego przez klienta rezultatu.

Problemem z którym często się zmierzam, to nierealistyczne oczekiwania niektórych klientów. Główną odpowiedzialność za to ponoszą same banki, gdyż reklamują agresywnie jednostkowe wyniki na przykład funduszu inwestycyjnego akcji, który za przyjęty nie bez przypadku odcinek czasu zarobił dajmy na to 60 proc. w rok czasu. Wiadomo, iż takiego rezultatu rokrocznie nikomu jeszcze nie udało się uzyskać. Dlatego pierwsze zadanie jakie stoi przede mną, to zrewidowanie tych oczekiwań i wyjaśnienie, iż takie potencjalne zyski wiążą się z ponadprzeciętnym ryzykiem.

Czyli częściej jest to kwestia zbyt dużego ryzyka podejmowanego przez samych klientów?

Miałem klienta, który wbrew poradom grał bardzo ryzykownie akcjami małych i średnich spółek. Na początku zainwestował około miliona złotych. Ten błyskawicznie zamienił się w około pięć milionów, które zlewarował. Wziął kredyt w przesiębiorstwa bankowego i grał 10 milionami. Przyszedł kryzys. Te małe i średnie spółki straciły najwięcej. Bank błyskawicznie zamknął mu pozycje, by nie został z długiem. Z tych jego 5 mln zł i 5 mln pożyczki został ze 100 tysiącami złotych. Pojawił się jednak problem. Za wcześniejsze zyski miał do zapłacenia blisko półtora miliona złotych podatku.

Z klienta milionera zrobił się użytkownik bankrut…

To była sytuacja, w której inwestycyjnie nie było już żadnej możliwości ruchu, gdyż użytkownik miał tylko dług. Jedyne co mogliśmy zrobić to upłynnić jego majątek nieruchomościowy, by mógł zapłacić podatek. W przeciwnym razie komornik zająłby go, a potem sprzedał za bezcen. Czasami moja rola to również uświadomienie klientowi w jakiej sytuacji się znalazł. To są najtrudniejsze rozmowy, ale również niezwykle ważne. W tej historii użytkownik po roku czasu od sprzedaży domu i spłaceniu swoich zobowiązań zaprosił mnie na kolację i powiedział: dziękuję, iż uratował mnie pan przed bankructwem. Dziś gdybym na czas nie sprzedał domu, musiałbym zaczynać wszystko od początku.

Często pan nie pomaga, ale wręcz ratuje swoich użytkowników z opresji?

Pamiętam taką sytuację chwilę przed Lehman Brothers. Widzieliśmy zagrożenie, iż za chwilę będzie mocny odwrót od złotówki, a wielu naszych użytkowników miało kredyty walutowe. Rozesłaliśmy mailem informację o takim ryzyku razem z propozycją przewalutowania. Telefony się rozdzwoniły. Jeszcze o trzeciej-czwartej w nocy rozmawialiśmy o tym czy warto się na to zdecydować i o 8 rano uruchomić cały proces.

Kim są pana klienci. Mówił pan, iż głównie to przedsiębiorcy. Kto jeszcze?

Często są to sportowcy, celebryci, osoby zarządzające firmami, wyżsi menadżerowie, osoby, które odziedziczyły duży spadek.

Ci którzy wygrali w totolotka też?

Tak. Choć warto wiedzieć, iż oni milionerami zazwyczaj nie są zbyt długo. Około 80 proc. tych, którzy wygrali w totolotka, po kilku latach wraca do swojego poprzedniego statusu materialnego. Ja osobiście również mam zwycięzcę totolotka.

I on jest w tych 80 czy 20 proc.?

W 20 proc. A wszystko zaczęło się powyżej 10 lat temu i nie byłem wtedy jeszcze private bankierem. Pracowałem w zwykłym detalicznym banku. Przyszedł starszy pan, który wygrał nieco powyżej milion złotych. Miał bardzo konserwatywne podejście do inwestowania, więc zaczynał od lokat. Po długich rozmowach ze mną część pieniędzy włożył w fundusze. Później namówiłem go, by kupił kawalerkę w centrum Warszawy, dzięki której skorzystał na wzrostach na rynku nieruchomości. Majątek pomnożył, dziś ciągle jest moim klientem i z tego małego oddziału przyszedł ze mną do Noble Banku.

To za takie dobre porady muszą pana użytkownicy jakoś wynagradzać. Może pan przyjmować drogie prezenty?

Zdarzyło mi się kiedyś, iż po dobrze zrealizowanej transakcji przyszedł do mnie użytkownik z kopertą i powiedział, iż to prowizja tylko dla mnie. Oczywiście podziękowałem i prezentu nie przyjąłem. Wytłumaczyłem, iż wolę byśmy pracowali w taki sposób jak dotychczas, a jeśli chce mi się odwdzięczyć, to dla mnie najlepszą nagrodą będzie polecenie moich usług jego równie bogatym znajomym.

A prezenty rzeczowe?

Przy okazji świąt czy urodzin zdarza się, iż przyjeżdża kurier z kwiatami czy innymi prezentami.

W ramach wdzięczności nie proponują pracy?

To jest na porządku dziennym. Padają propozycje, by zająć się całościowo tylko ich finansami albo stanąć na czele firmy. Często chcą by poprowadzić projekt deweloperski. Ja na razie się na to nie zdecydowałem.

Za mało płacą?

Nie o to chodzi. Lubię swoją pracę. Spotykam tu wielu różnych ludzi, od których mogę się wiele nauczyć. Dzięki temu sam z sukcesem mogę prowadzić własną działalność. Wynoszona stąd wiedza jest po prostu czymś więcej niż nawet duże, błyskawicznie zarobione środki finansowe za jeden projekt. W tym pokoju rozmawiam przecież z najbogatszymi i najbardziej przedsiębiorczymi Polakami.


Warto sprawdzić
Pożyczki ratalne
Ocena
8.9
Ratka.pl
Ocena
8.6
pożyczkaOK
Ocena
8.3
SuperCredit
Ocena
8.1
HapiPożyczki
Ocena
7.4
Wonga
Ocena
6.2
SMS Kredyt
Ocena
6
Provident
Ocena
5.7
Ferratum Bank
Ocena
5.5
PożyczkaPLUS
Ocena
5.3
Credy
Ocena
4.9
InCredit
Ocena
4.9
Pożyczkomat
Ocena
4.6
Ekspres kasa
Ocena
3.8
Aasa
Szybka pożyczka bankowa
Pożyczka dla każdego!
Przeczytaj

viaSMS, pożyczka bez zaświadczeń przez internet na 30 dni

Pożyczkę w viaSMS można zaciągnąć na okres do 30 dni. Firma udziela pożyczek ...Więcej

Porównanie 4 pożyczek ratalnych

Porównanie 4 pożyczek ratalnych Pożyczki ratalne to bardzo dobra alternatywa dla kredytów gotówkowych. Po pożyczki ratalne sięga ...Więcej

Kredyt dla firm z gwarancjami unijnymi

Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani kredytem inwestycyjnym lub obrotowym z gwarancją BGK w ...Więcej

Kredyt hipoteczny przez Internet

Kredyt hipoteczny przez Internet Kredyt online, czy to jest możliwe? Jeszcze do niedawna jedynie firmy pożyczkowe ...Więcej

Gdzie założyć konto oszczędnościowe?

Gdzie założyć konto oszczędnościowe? Oprocentowanie lokat ciągle jest na niskim poziomie do tego rosnąca inflacja. Zakładanie ...Więcej

Kredyt na PIT, w jakim banku?

Kredyt na PIT, w jakim banku? Kredyt na pit, jak się do tego zabrać? Każda osoba, która otrzymała od ...Więcej

Kredito24, internetowa pożyczka do 3000 zł

Pożyczkę w Kredito24 można zaciągnąć na okres do 30 dni. Kredito24 udziela pożyczek ...Więcej

Najlepszy kredyt 35000 zł.Ranking z dnia wtorek, 07 marca 2017r.

Najlepszy kredyt 35000 zł.Ranking z dnia wtorek, 07 marca 2017r. W dzisiejszym rankingu sprawdziliśmy warunki kredytu gotówkowego na kwotę 35000 PLN. Spłata ...Więcej

Opinie o szybkich pożyczkach

Euroloan - Firma oceniona na 1.6 pkt.
Wanda - Nie wiele opini na temat tej pożyczki. Brał ktoś u nich? Jak wygląda weryfikacja, peł ...
Zobacz »


Euroloan - Firma oceniona na 1.6 pkt.
Wandzia - Jakaś nowa pożyczka? Pożyczał ktoś u nich? Jak to wygląda na tle innych pożyczek? ...
Zobacz »


Profi Credit - Firma oceniona na 8.4 pkt.
Kaska - Wszystko fajnie, tylko nikt jakoś nie mówi,że u nich ciężko jest dostać pożyczkę, ...
Zobacz »


Profi Credit - Firma oceniona na 8.4 pkt.
Marek - Szybko i sprawnie polecam ...
Zobacz »T-Mobile Usługi Bankowe - Bank oceniony na 5.1 pkt.
Artek - Warunki pożyczki są w miarę dobre, jeżeli już to mam spore zastrzeżenia do konsultan ...
Zobacz »


Pożyczki chwilówki

Zobacz cały ranking »


RANKING MARZEC 2017r.
Ocena
5/10
Finansowo
Ocena
5/10
SuperCredit
Ocena
8/10
Halopożyczka
Pierwsza za darmo!

Zajmie Ci to tylko 15 min.

1500, 2500, 4000 zł
a może 10.000 zł ? » Złóż wniosek
Pożyczka w kilka minut !
POŻYCZ NAWET 25.000 ZŁ W 15 MINUT!
  • Do 1.000 pożyczka za 0 zł
  • Błyskawiczna decyzja
  • Pożyczka z opcją bez BIK!
  • WYPEŁNIJ WNIOSEK


Najwyżej ocenione kredyty


Citi Handlowy
Citi Handlowy
Ocena
4.4

Prowizja: 5.00  %, RRSO: 15.16 


Volkswagen Bank Polska
Volkswagen Bank Polska
Ocena
5.3

Prowizja: 3.00  %, RRSO: 15.61 


Getin Noble Bank
Getin Noble Bank
Ocena
3.6

Prowizja: 5.00  %, RRSO: 18.65 


Santander Consumer Bank
Santander Consumer Bank
Ocena
5.4

Prowizja: 3.99  %, RRSO: 18.92 


Szybkie pożyczki bankowe

RANKING MARZEC 2017r.
Ocena
10/10
Bank Millennium
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank

04 minut temu Klient złożył wniosek o pożyczkę 500 zł
w Zaimo


Informacja zniknie za sekund