Szukasz kredytu lub pożyczki?

Już nie musisz, nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej oferty!

Wypełnij formularz

Tam mieszkam: Katar (cz. 2)

KREDYT LUB POŻYCZKA?

NAWET DO 150.000

Błyskawiczna decyzja, minimum formalności.

Nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej pożyczki!

Również dla osób z ograniczoną zdolnością kredytową.

SprawdźTam mieszkam: Katar (cz. 2)
07:45

To, co niepraktyczne, brzydkie bądź nie komponuje się w krajobrazie Kataru, idzie do wyburzenia. Na zgliszczach powstają imponujące, rekordowe inwestycje na miarę Luksemburga Bliskiego Wschodu, jak mówi się o tym kraju. O tym, jak Katar ściga się ze swoim sąsiadem – Dubajem, opowiada mieszkająca tam Agnieszka Loosen.

Malwina Wrotniak, Bankier.pl: W stolicy Kataru trwa pościg – za Dubajem. Czy na ulicach widać, iż liczy się głównie tempo realizacji?

Agnieszka Loosen: Rozbudowa Kataru, pomimo pozornego czasami chaosu, postępuje według określonego planu. Państwo dokłada wszelkich starań, aby do 2030 roku (Qatar Vision 2030 – program rozwoju nauki i gospodarki wdrażany od 2008 roku infrastruktura Kataru została rozbudowana na odpowiednim poziomie. To samo dotyczy budowy nowych hoteli, obiektów rekreacyjno-handlowych, budynków mieszkalnych. Wszystko jest rozbudowywane w tempie wprost proporcjonalnym. Jeżeli chodzi o powstanie nowych sieci firm, to według mnie same instytucji zagraniczne zabiegają o możliwość utworzenia swoich siedzib w Katarze, licząc głównie na sowite kontrakty.

W tym małym, ale okrutnie bogatym kraju, wydaje się to osiągalne.

Katar to faktycznie państwo bardzo małe (ze wschodu na zachód potrzeba dosłownie 2 godzin jazdy samochodem; z północy na południe około 3 godzin. Jego infrastruktura jeszcze 30 lat temu była na poziomie znikomym w porównaniu do tego, co jest teraz. Przez ostatnie lata nastąpił gwałtowny rozwój państwa: bardzo dobry węzeł komunikacji drogowej w całym kraju, drogi szybkiego ruchu nawet w samym mieście, nowoczesne hipermarkety i mega galerie handlowe.

Samo państwo aż tak nie zachwyca, wszędzie dominuje jednostajny układ topograficzny. Najwyższe wzniesienie to Qurayn Abu al Bawl, które znajduje się jedynie 103 m n.p.m. Poza tym pustynia, kamienie, kurz i słońce, które od maja do września jest oślepiające i nieznośnie gorące. Ale Katar nadrabia głównie wspaniałym otoczeniem – Zatoką Perską (w końcu Katar to półwysep i jej lazurową barwą.

Innym znakiem rozpoznawczym tego regionu świata jest charakterystyczna, pełna przepychu architektura. Inwestycje w Doha realizuje się dla najbogatszych, którzy ściągają do Kataru w związku z lukratywnymi biznesowymi kontraktami. Co ma im do zaoferowania Katar?

Państwo niezwykle dużo inwestuje w tereny rekreacyjne (np. parki, przyjazne place zabaw dla dzieci, deptaki nad zatoką. Te ogromne połacie zieleni imponują tym bardziej, iż ich stan utrzymania zależy od sztucznego nawadniania (i to parę razy dziennie, wodą pozyskaną z Zatoki Perskiej, odpowiednio poddaną procesowi odsolenia. Doha może również poszczycić się własnym centrum biznesowym, ulokowanym tuż u wybrzeży Zatoki Perskiej.

Wybudowana została również sztuczna wyspa The Pearl, którą mniej więcej w połowie zagospodarowano już przez kilkanaście wieżowców, luksusowe sklepy, restauracje i kafejki.

Czy tempo inwestycji przeznaczonych dla tzw. klasy średniej jest choć w połowie tak szybkie?

Według mnie Katar (tudzież Doha rozwija się w sposób równoległy, w tym samym tempie są przeprowadzane inwestycje zarówno dla klasy najzamożniejszej, jak i dla klasy najuboższej. Na pewno da się zauważyć w ostatnich latach przegrupowanie miasta – pewne jego części, dotychczas zamieszkałe przez klasę średniozamożną, są poddawane gruntownej przebudowie. Nierzadko wiąże się to z burzeniem wiaduktów, przesuwaniem ulic bądź wyburzeniem hoteli nie starszych niż parę lat (słynna była w Doha sprawa z hotelem Rydges Plaza wyburzonym w 2008 roku, sześć lat po zakończeniu jego budowy.

Obecnie centrum Doha stanowi cel pod zabudowę dla klasy najzamożniejszej i zamożnej. Klasa średniozamożna i klasa pracująca jest spychana na obrzeża Doha. Słynna jest już w mieście Industrial Area (w stu procentach zamieszkała przez mężczyzn, lokalizacja dla najbiedniejszych mieszkańców – taniej siły roboczej z Pakistanu, Nepalu, Bangladeszu bądź Filipin.

Jak wygląda przeciętna zabudowa mieszkaniowa w Katarze?

Przeciętna zabudową Kataru to domki jednorodzinne skupione na osiedlach – tzw. compoundach (liczba domków może się wahać od kilku do kilkuset na jednym osiedlu. Z reguły na pojedynczym osiedlu jest do dyspozycji basen, club house, plac zabaw dla dzieci. Większe osiedla mają do dyspozycji korty tenisowe, sale gimnastyczne, siłownie, sklepy, magle, restauracje. Takie osiedla są rozsiane dosłownie po całym Doha (podobnie sytuacja wygląda w innych miastach Kataru, jednak obecnie powoli lokalizacja tych najbardziej luksusowych osiedli systematyzuje się i skupia w północnej części miasta.

 

Obok osiedli typową zabudową Doha, mamy kilku- bądź kilkunastopiętrowe apartamentowce. Jakość apartamentów wydaje się bardziej zróżnicowana niż jakość willi. Spotyka się apartamenty na najwyższym poziomie bądź apartamenty o słabym standardzie, znajdujące się w starych budynkach, które od dawna nie są poddawane renowacji, gdyż – jak przypuszczam – i tak prędzej czy później zostaną zburzone (stare apartamentowce najczęściej znajdują się w starej części Doha i już w tej chwili są konsekwentnie wyburzane.

Jak to, co historyczne, współgra w Katarze z tym, co nowe?

W zasadzie ciężko mówić o jakieś próbie komponowania starych elementów z nowymi. Katar to państwo, które dostaje w sposób nieprzerwany ogromny zastrzyk środków finansowych. Zdobyte środki finansowe są w pewnej części wykorzystywane na rozwój infrastruktury nie tylko stolicy, ale i całego państwa. W Katarze dominuje następujące podejście: coś, co jest niepraktyczne, brzydkie albo nie wpisuje się w plany dalszego zagospodarowania przestrzennego, jest po prostu wyburzane.

 

Przykłady można mnożyć – obecnie stopniowo  wyburza się  tzw. starą część miasta Doha, która pod względem lokalizacji jest miejscem bardzo atrakcyjnym (w sąsiedztwie słynny deptak Corniche, centrum biznesowe, parki, Old Souq – miejsce kawiarniane, lubiane przez turystów.

Co tam powstanie?

Nowo zdobyte tereny mają być poddane gruntownej przebudowie, powstanie całkowicie nowy plan ulic, nowe budynki, hotele, miejsca rekreacji, wszystko po to, aby stworzyć centrum miasta przyjaznego zarówno mieszkańcom (tym z wyższej półki, jak i ewentualnym turystom.

Najdroższa obecnie część miasta znajduje się w sąsiedztwie trzech megagalerii handlowych, położonych w trzech różnych częściach miasta (Land Markt na północy, City Center w centrum i Vilagio na południu. W północnej części miasta następuje systematyczna rozbudowa infrastruktury. Przybywa nowych budynków, hoteli pięciogwiazdkowych, jak Ritz-Carlton, InterContinental, Grand Hyatat.

Katar już od dłuższego czasu angażuje się w kolejną inwestycję, tzw. Lusail Project – budowę całkiem od podstaw miasta, w którym szacunkowo ma zamieszkać 200 tys. mieszkańców. Miasto oczywiście zostanie zbudowane wraz odpowiednią infrastrukturą drogową (mosty, drogi, tunele oraz będzie posiadać zaplecze biurowo-usługowe.

Na ile te coraz odważniejsze i coraz bardziej kosztowne inwestycje determinują koszty życia w Katarze?

Koszt życia mieszkańców jest bardzo wysoki. Wysokość cen czasami oszałamia, szczególnie na samym początku -później człowiek się przyzwyczaja. Najbardziej obciążają domowy budżet koszty na żywność. Bardzo drogi jest również wynajem mieszkań bądź willi. Ten problem jest czasami rozwiązywany w ten sposób, iż firma, która sprowadza swojego pracownika do Kataru, najczęściej zapewnia mu miejsce zamieszkania. Dla kawalerów bądź bezdzietnych małżeństw są to apartamenty, zaś dla pracowników z rodzinami wille ulokowane na osiedlach (compoundach.

Cena mieszkań i willi jeszcze 3 lata temu przekraczała wszystkie możliwe normy. Wynajem dwupokojowego umeblowanego apartamentu (ok. 80 m2 kosztował około 10 tys. zł za miesiąc. Wynajem umeblowanej willi o średnim standardzie (żeby nie rzec słabym z powodu na wykonanie mogła kosztować nawet 16 tys. zł.

W wielu krajach ostatnie dwa lata urealniły poziom cen nieruchomości…

Światowy kryzys gospodarczy w 2008 i 2009 roku, którego fala nie ominęła i Kataru, ostudził zapał właścicieli nieruchomości, oczywiście Katarczyków, gdyż tylko oni mogą być właścicielami czegokolwiek – nie wykluczając ludzi przebywających w Katarze. Aby moc posiadać prawo rezydenta, każdy musi mieć swojego sponsora. Na przykład moim sponsorem jest mój mąż. Sponsorem męża jest jego firma, a sponsorem instytucji jest jakiś Katarczyk.

Po kryzysie w niektórych przypadkach cena wynajmowanych lokali spadła nawet o 50 %. Dziś koszt wynajmu umeblowanego apartamentu sięga 6 tys. zł, a umeblowanej willi 12.000 zł.

To ciągle propozycja tylko dla niektórych. Co dobrego spotka ich w najbliższym czasie?

Zdecydowanie projekt Lusail, budowa stadionów na 2022 rok w przypadku przyznania Katarowi przez FIFA organizacji Światowych Mistrzostw w piłce nożnej, oraz infrastruktura kolejowa w całym Katarze i stacje metra w Doha.

Dziękuję za rozmowę.

Malwina Wrotniak, Bankier.pl

Przeczytaj pierwszą część rozmowy „Tam mieszkam: Katar”


Warto sprawdzić
Pożyczka dla każdego!
Przeczytaj

Oprocentowanie kredytów w 2017 r.

Oprocentowanie kredytów w 2017 r. Czy w tym roku oprocentowanie lokat będzie wyższe niż w latach poprzednich? ...Więcej

1500 zł bez zaświadczeń, jak znaleźć dobrą pożyczkę internetową.

W jakiej firmie zaciągnąć pożyczkę bez zaświadczeń? Aby nie tracić czasu na szukanie ...Więcej

Dlaczego warto korzystać z kantorów online?

Dlaczego warto korzystać z kantorów online? Kantory online cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, skoro oferują szybkie, tanie i ...Więcej

Monedo, pożyczka na dowód na 1080 dni

Pożyczkę w Monedo można zaciągnąć na okres do 1080 dni. Monedo udziela pożyczek ...Więcej

Pożyczka na dowód, gdzie najszybciej pożyczysz pieniądze?

Potrzebujesz pożyczyć pieniądze szybko, bez wychodzenia z domu, załatwiając wszystkie formalności przez Internet? Mamy ...Więcej

Chwilówka na długi okres spłaty

Pożyczka pozabankowa to nie tylko chwilówka. Na ogół panuje przekonanie, że pożyczki pozabankowe ...Więcej

Gdzie pożyczyć, czyli ranking kredytów gotówkowych.

Gdzie pożyczyć, czyli ranking kredytów gotówkowych. Wydawało by sie, że okres zimowy sprzyja leniuchowaniu w zaciszu domowym np. odpoczywanie ...Więcej

Ranking pożyczek pozabankowych, aż 20 pożyczek za darmo.

Ranking pożyczek pozabankowych, aż 20 pożyczek za darmo. Pożyczka bez formalności, szybka decyzja, wszystkie formalności przez Internet. Firmy pożyczkowe ciągle ...Więcej

Pożyczki ratalne

Zobacz cały ranking »


RANKING LUTY 2017r.
Ocena
6/10
Citi Handlowy
Ocena
6/10
Ratka.pl
Ocena
9/10
Hapi Pożyczki
Ocena
9/10
Hapi Pożyczki
Ocena
7/10
Monedo
Ocena
5/10
KredytOK
Ocena
5/10
Wonga
Ocena
5/10
Ratkomat.pl
Ocena
6/10
Ratka.pl
Ocena
5/10
Wonga
Ocena
5/10
SuperCredit
Ocena
10/10
Fura-Kasy
Opinie o szybkich pożyczkach

Euroloan - Firma oceniona na 1.5 pkt.
Wandzia - Jakaś nowa pożyczka? Pożyczał ktoś u nich? Jak to wygląda na tle innych pożyczek? ...
Zobacz »


Profi Credit - Firma oceniona na 8.4 pkt.
Kaska - Wszystko fajnie, tylko nikt jakoś nie mówi,że u nich ciężko jest dostać pożyczkę, ...
Zobacz »


Profi Credit - Firma oceniona na 8.4 pkt.
Marek - Szybko i sprawnie polecam ...
Zobacz »


Rado Pożyczka - Firma oceniona na 1.1 pkt.
Adrian - Co to za pożyczka to rado? Nigdzie nie mozna znaleźć żadnych opini, firma krzak? ...
Zobacz »T-Mobile Usługi Bankowe - Bank oceniony na 5.1 pkt.
Artek - Warunki pożyczki są w miarę dobre, jeżeli już to mam spore zastrzeżenia do konsultan ...
Zobacz »


Pożyczki chwilówki

Zobacz cały ranking »


RANKING LUTY 2017r.
Ocena
5/10
Finansowo
Ocena
5/10
SuperCredit
Ocena
8/10
Halopożyczka
Pożyczka w kilka minut !
POŻYCZ NAWET 25.000 ZŁ W 15 MINUT!
  • Do 1.000 pożyczka za 0 zł
  • Błyskawiczna decyzja
  • Pożyczka z opcją bez BIK!
  • WYPEŁNIJ WNIOSEK


Najwyżej ocenione kredyty


Citi Handlowy
Citi Handlowy
Ocena
4.4

Prowizja: 5.00  %, RRSO: 15.16 


Volkswagen Bank Polska
Volkswagen Bank Polska
Ocena
5.3

Prowizja: 3.00  %, RRSO: 15.61 


Getin Noble Bank
Getin Noble Bank
Ocena
3.6

Prowizja: 5.00  %, RRSO: 18.65 


Santander Consumer Bank
Santander Consumer Bank
Ocena
5.4

Prowizja: 3.99  %, RRSO: 18.92 


Szybkie pożyczki bankowe

RANKING LUTY 2017r.
Ocena
10/10
Bank Millennium
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank

35 minut temu Klient złożył wniosek o pożyczkę 500 zł
w TakTo


Informacja zniknie za sekund