Szukasz kredytu lub pożyczki?

Już nie musisz, nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej oferty!

Wypełnij formularz

Tam mieszkam: Hongkong cz. 2

KREDYT LUB POŻYCZKA?

NAWET DO 150.000

Błyskawiczna decyzja, minimum formalności.

Nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej pożyczki!

Również dla osób z ograniczoną zdolnością kredytową.

SprawdźTam mieszkam: Hongkong cz. 2
07:25

Miejsce, w którym oprócz korków na drogach, powstają zatory w przepływie pieszych. Kolejki ustawiające się do wind czy taksówek to codzienność. Niemal za wszystko zapłacisz tu pionierską kartą „ośmiornica” – opowiada Mariusz Boguszewski, krajowy dyplomata pracujący w Hongkongu.

 

Malwina Wrotniak, Bankier.pl: W Hongkongu wszędzie są tłumy. Na 1 km2 podobno przypada powyżej 6,4 tys. osób. W których momentach doskwiera to najmocniej?

Mariusz Boguszewski: 6,4 tys. osób na km2 to liczba bardzo zaniżona, bo bierze pod uwagę ogromny obszar niezamieszkany, na Nowych Terytoriach i centralnej części wyspy Hong Kong. Na terenach zurbanizowanych, w dzielnicach centralnych, gęstość zaludnienia przekracza 40 tys. osób na km2, co jest absolutnym światowym rekordem. Przeciętnemu Polakowi czy nawet Europejczykowi trudno sobie to wyobrazić, porównując tę wartość z gęstością zaludnienia w Warszawie, która wynosi 3 tys. osób na km2.

W praktyce najmocniej jest to odczuwalne w godzinach szczytu, gdzie ludzie opuszczają swoje domy czy biura i przemieszczają się w inne rejony miasta, co powoduje korki, ale nie tylko drogowe, również zatory w przepływie pieszych. Nie będę tu wymieniał kolejek do wind, co jest właściwie regułą. W Hongkongu poruszamy się nie tylko w poziomie, ale w dużej mierze również w pionie, druga sprawa kolejki do metra, autobusów, taksówek.

Myślę, iż można już spokojnie mówić o przeludnieniu dzielnic centralnych Hongkongu. Zagęszczenie to jest w dużej mierze regulowane przez rynek, stąd tak astronomiczne ceny za wynajem mieszkania czy powierzchni biurowej.

Odpowiedzią architektów są coraz wyższe drapacze chmur. Pewnie już dziś bywa trudno ze znalezieniem nieruchomości?

Rynek nieruchomości w Hongkongu jest niezwykle dynamiczny i rozwinięty. Funkcjonuje ogromna ilość biur pośredniczących w transakcjach. Właściwie szukanie na własną rękę mija się z celem. Funkcjonuje zasada pierwszeństwa, czyli jeśli inny użytkownik oglądał dany lokal przede mną, to dopóki on nie zrezygnuje, jestem drugi w kolejce, nawet jeśli zaproponuję wyższą od niego cenę. Właściwie decyzję trzeba podjąć w ciągu kilku dni, a najlepiej natychmiast, bo od razu po pojawieniu się oferty, ustawia się kolejka chętnych.

Kiedy już się lokum dostanie, z tarasu widać często panoramę miasta… spowitą smogiem.

Tak, Hongkong, a właściwie jego zurbanizowana część jest niestety bardzo zanieczyszczona. Trzeba jednak pamiętać, iż terytorium HKSAR, to nie tylko drapacze chmur i tłumy ludzi. Tak wygląda jedynie niecałe 10% Regionu. Cała reszta, to góry, parki narodowe, malownicze wysepki, gdzie zapomina się o zgiełku i zanieczyszczeniu, jakie panuje w dzielnicy Wan Chai czy Central.

Taka dzielnica biznesu każe spodziewać się po sobie wysokich stawek – właściwie za wszystko. Na co trudno sobie pozwolić mieszkając w Hongkongu po tym, jak wyrastało się w realiach Europy Środkowej?

Tak naprawdę, gdy porównać Hongkong z krajami Unii Europejskiej czy Australią, to okazuje się, iż wcale nie jest drogi. Jedynym wyjątkiem są, jak wspomniałem, koszty mieszkania, ceny nieruchomości, wynajmu, opłaty za prąd itd.

 

 

Dla porównania – bilet tramwajowy kosztuje 2,3 dolara hongkońskiego, czyli niecałą złotówkę. Przejazd metrem i autobusem jest już droższy, ale ciągle jest to w granicach 3-4 złotych. Taksówki są wszechobecne i tańsze niż w Polsce. Tu ciekawostka – płaci się nie tylko za dystans, jaki się przejechało, ale doliczona jest odpowiednia kwota, jeśli na trasie pokonywaliśmy most bądź tunel, a również wnosi się dodatkową opłatę za liczbę bagaży włożonych do bagażnika.

Idąc dalej, cena benzyny jest zbliżona do tej w Polsce. Usługi gastronomiczne relatywnie tańsze. Tu kolejna ciekawostka, w tzw. Indeksie „Big Maca” (nieformalny wskaźnik m.in. parytetu siły nabywczej wprowadzony przez The Economist w 1986 r., gdzie punktem odniesienia jest cena kanapki Big Mac w barze McDonald’s, w uproszczeniu mówi m.in. o tym ile Big Maców można nabyć w danym kraju za przeciętną pensję Hongkong jest liderem pod względem siły nabywczej społeczeństwa. Są również oczywiście usługi czy towary, które są droższe, a nawet bardzo drogie, do takich zaliczyłbym opłaty za przejazd tunelami i mostami, a z towarów- wszelkiego rodzaju nabiał, który importowany jest z Australii, Ameryki albo Europy Zachodniej.

W miejscach o rozbuchanej konsumpcji, kompanem wielu staje się kredyt. Na ile jego instytucja jest popularna w Hongkongu?

W przypadku Hongkongu nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Mieszka tu bowiem dość różnorodna mieszanka, pod względem zamożności i stylu życia. Hongkong jest specyficznym miejscem, przyciągającym pieniądze, a co za tym idzie ludzi, którzy je posiadają i przeważnie zaspokajają swoje potrzeby konsumpcyjne bez potrzeby zaciągania kredytu. Jest to dość spora grupa.

 

 

Druga to tak zwana klasa średnia, której nie stać na pokrywanie rosnących potrzeb z bieżących zarobków i to ona korzysta chętnie z instytucji kredytu. Jest jeszcze trzecia grupa, również dosyć liczna, której niskie zarobki bądź brak stałego adresu uniemożliwiają w ogóle posiadanie rachunki w banku.

Niemniej jednak, jeśli karty kredytowe zaliczyć do kategorii kredytu, to jest to atrybut bardzo popularny i łatwo osiągalny, pod warunkiem, iż posiada się konto w banku.

Skoro już mowa o bankowości – jak Pan ocenia jej jakość w Hongkongu?

Usługi finansowe są na najwyższym światowym poziomie. Niemniej jednak założenia rachunki wcale nie należy do prostych zabiegów. System jest zbliżony do brytyjskiego, zauważam wiele podobieństw, jeżeli idzie o przepisy i przepisy.

Jakieś nietypowe rozwiązania, produkty finansowe przychodzą Panu do głowy?

Na pewno jednym z nietypowych produktów finansowych, pierwszym tego rodzaju na świecie jest karta „Octopus”, czyli ośmiornica. Nazwa jest bardzo trafiona, gdyż za pomocą tej karty można dokonywać płatności w wielu miejscach, począwszy od wszelkiego rodzaju komunikacji miejskiej (metro, autobusy, tramwaje, minibusy, promy, poprzez automaty uliczne z napojami bądź drobnymi przekąskami, po sklepy, zwłaszcza te sieciowe jak „7 Eleven”, czy „Wellcome”. Kartę można doładowywać płacąc gotówką na stacjach metra, na lotnisku, a nawet w sklepach. Pomysł bardzo prosty i niesłychanie praktyczny. Należy również dodać, iż na owej karcie możemy sobie zakodować elektroniczny klucz wstępu np. do biura czy do siłowni.

Przybywa tam wielu, zwabionych zakupowymi okazjami. Zjawisko musi mieć chyba niemałą skalę, skoro na internetowej stronie konsulatu radzi się… jak kupować sprzęt elektroniczny.

Zjawisko jest można powiedzieć masowe, co oznacza, iż zaopatrują się tu głównie hurtownicy, a detaliście trudniej jest uzyskać dobrą cenę. Trzeba pamiętać, iż cena, jaką usłyszy się na wstępie jest obłożona czasami kilkusetprocentową marżą, co oznacza, iż sprzedający ma ogromny margines do negocjacji. Mówiąc krótko trzeba się targować.

Posłużę się przykładem. Niedawno odwiedzali mnie znajomi, którzy byli zainteresowani zakupem dotykowych telefonów komórkowych. Po wizycie w jednym z centrów handlu sprzętem byli rozczarowani, gdyż po przeliczeniu ceny w HKD na PLN okazało się, iż są one mniej więcej równe. Teraz uwaga, sprzęt który oglądali przeznaczony był tylko na rynek polski, całe menu, instrukcja, a również napisy na pudełku były tylko po polsku. Trzeba dodać, iż wyprodukowany był oczywiście w Chinach, a przez Hongkong trafi na rynek docelowy. Reasumując uważam, iż narzut, jaki naliczył sobie sprzedawca, był bardzo duży i swobodnie można było wynegocjować cenę dużo niższą, tym bardziej, iż potencjalni nabywcy tego sprzętu to głównie Polacy.

Informacja o zakupach znalazła się na stronie internetowej Placówki, aby ułatwić pracę jej pracownikom. Wpływało bardzo dużo zapytań dotyczących ww. kwestii, więc aby nie odpowiadać każdemu z osobna, odsyła się zainteresowanych na stronę internetową. Przy okazji proszę zauważyć, jakie są oczekiwania naszych rodaków w stosunku do służb konsularnych.

Polecamy uwadze część pierwszą wywiadu.

Rozmawiała Malwina Wrotniak, Bankierpolski.eu
Kontakt: m.wrotniak@bankier.pl


Warto sprawdzić
Pożyczki ratalne
Ocena
8.9
Ratka.pl
Ocena
8.6
pożyczkaOK
Ocena
8.3
SuperCredit
Ocena
8.1
HapiPożyczki
Ocena
7.4
Wonga
Ocena
6.2
SMS Kredyt
Ocena
6
Provident
Ocena
5.7
Ferratum Bank
Ocena
5.5
PożyczkaPLUS
Ocena
5.3
Credy
Ocena
4.9
InCredit
Ocena
4.9
Pożyczkomat
Ocena
4.6
Ekspres kasa
Ocena
3.8
Aasa
2100 zł za darmo!
Pożyczka dla każdego!
Przeczytaj

Kredyt hipoteczny przez Internet

Kredyt hipoteczny przez Internet Kredyt online, czy to jest możliwe? Jeszcze do niedawna jedynie firmy pożyczkowe ...Więcej

Gdzie założyć konto oszczędnościowe?

Gdzie założyć konto oszczędnościowe? Oprocentowanie lokat ciągle jest na niskim poziomie do tego rosnąca inflacja. Zakładanie ...Więcej

Kredyt na PIT, w jakim banku?

Kredyt na PIT, w jakim banku? Kredyt na pit, jak się do tego zabrać? Każda osoba, która otrzymała od ...Więcej

Kredito24, internetowa pożyczka do 3000 zł

Pożyczkę w Kredito24 można zaciągnąć na okres do 30 dni. Kredito24 udziela pożyczek ...Więcej

Najlepszy kredyt 35000 zł.Ranking z dnia wtorek, 07 marca 2017r.

Najlepszy kredyt 35000 zł.Ranking z dnia wtorek, 07 marca 2017r. W dzisiejszym rankingu sprawdziliśmy warunki kredytu gotówkowego na kwotę 35000 PLN. Spłata ...Więcej

Pożyczki pod zastaw lub na poręczenie

Pożyczki pod zastaw lub na poręczenie Czy aby otrzymać pożyczkę chwilówkę musimy przedstawić jakieś poręczenie lub zastaw? Takie pytanie ...Więcej

Pożyczki dla zadłużonych, gdzie uda się pożyczyć pieniądze?

Pożyczki dla zadłużonych, gdzie uda się pożyczyć pieniądze? Czy istnieje specjalny produkt przeznaczony dla osób zadłużonych? Każdy kto ma zaciągnięty kredyt ...Więcej

Oprocentowanie kredytów w 2017 r.

Oprocentowanie kredytów w 2017 r. Czy w tym roku oprocentowanie lokat będzie wyższe niż w latach poprzednich? ...Więcej

Opinie o szybkich pożyczkach

Euroloan - Firma oceniona na 1.6 pkt.
Wanda - Nie wiele opini na temat tej pożyczki. Brał ktoś u nich? Jak wygląda weryfikacja, peł ...
Zobacz »


Euroloan - Firma oceniona na 1.6 pkt.
Wandzia - Jakaś nowa pożyczka? Pożyczał ktoś u nich? Jak to wygląda na tle innych pożyczek? ...
Zobacz »


Profi Credit - Firma oceniona na 8.4 pkt.
Kaska - Wszystko fajnie, tylko nikt jakoś nie mówi,że u nich ciężko jest dostać pożyczkę, ...
Zobacz »


Profi Credit - Firma oceniona na 8.4 pkt.
Marek - Szybko i sprawnie polecam ...
Zobacz »T-Mobile Usługi Bankowe - Bank oceniony na 5.1 pkt.
Artek - Warunki pożyczki są w miarę dobre, jeżeli już to mam spore zastrzeżenia do konsultan ...
Zobacz »


Pożyczki chwilówki

Zobacz cały ranking »


RANKING MARZEC 2017r.
Ocena
5/10
Finansowo
Ocena
5/10
SuperCredit
Ocena
8/10
Halopożyczka
Pierwsza za darmo!

Zajmie Ci to tylko 15 min.

1500, 2500, 4000 zł
a może 10.000 zł ? » Złóż wniosek
Pożyczka w kilka minut !
POŻYCZ NAWET 25.000 ZŁ W 15 MINUT!
  • Do 1.000 pożyczka za 0 zł
  • Błyskawiczna decyzja
  • Pożyczka z opcją bez BIK!
  • WYPEŁNIJ WNIOSEK


Najwyżej ocenione kredyty


Citi Handlowy
Citi Handlowy
Ocena
4.4

Prowizja: 5.00  %, RRSO: 15.16 


Volkswagen Bank Polska
Volkswagen Bank Polska
Ocena
5.3

Prowizja: 3.00  %, RRSO: 15.61 


Getin Noble Bank
Getin Noble Bank
Ocena
3.6

Prowizja: 5.00  %, RRSO: 18.65 


Santander Consumer Bank
Santander Consumer Bank
Ocena
5.4

Prowizja: 3.99  %, RRSO: 18.92 


Szybkie pożyczki bankowe

RANKING MARZEC 2017r.
Ocena
10/10
Bank Millennium
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank

12 minut temu Klient złożył wniosek o pożyczkę 100 zł
w Extra portfel


Informacja zniknie za sekund