Szukasz kredytu lub pożyczki?

Już nie musisz, nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej oferty!

Wypełnij formularz

Kredyt lub pożyczka?

Nawet do 150.000zł, błyskawiczna decyzja. Również dla osób z ograniczoną zdolnością kredytową

Sprawdź

Tam mieszkam: Hongkong cz. 2
07:25

Miejsce, w którym oprócz korków na drogach, powstają zatory w przepływie pieszych. Kolejki ustawiające się do wind czy taksówek to codzienność. Niemal za wszystko zapłacisz tu pionierską kartą „ośmiornica” – opowiada Mariusz Boguszewski, krajowy dyplomata pracujący w Hongkongu.

 

Malwina Wrotniak, Bankier.pl: W Hongkongu wszędzie są tłumy. Na 1 km2 podobno przypada powyżej 6,4 tys. osób. W których momentach doskwiera to najmocniej?

Mariusz Boguszewski: 6,4 tys. osób na km2 to liczba bardzo zaniżona, bo bierze pod uwagę ogromny obszar niezamieszkany, na Nowych Terytoriach i centralnej części wyspy Hong Kong. Na terenach zurbanizowanych, w dzielnicach centralnych, gęstość zaludnienia przekracza 40 tys. osób na km2, co jest absolutnym światowym rekordem. Przeciętnemu Polakowi czy nawet Europejczykowi trudno sobie to wyobrazić, porównując tę wartość z gęstością zaludnienia w Warszawie, która wynosi 3 tys. osób na km2.

W praktyce najmocniej jest to odczuwalne w godzinach szczytu, gdzie ludzie opuszczają swoje domy czy biura i przemieszczają się w inne rejony miasta, co powoduje korki, ale nie tylko drogowe, również zatory w przepływie pieszych. Nie będę tu wymieniał kolejek do wind, co jest właściwie regułą. W Hongkongu poruszamy się nie tylko w poziomie, ale w dużej mierze również w pionie, druga sprawa kolejki do metra, autobusów, taksówek.

Myślę, iż można już spokojnie mówić o przeludnieniu dzielnic centralnych Hongkongu. Zagęszczenie to jest w dużej mierze regulowane przez rynek, stąd tak astronomiczne ceny za wynajem mieszkania czy powierzchni biurowej.

Odpowiedzią architektów są coraz wyższe drapacze chmur. Pewnie już dziś bywa trudno ze znalezieniem nieruchomości?

Rynek nieruchomości w Hongkongu jest niezwykle dynamiczny i rozwinięty. Funkcjonuje ogromna ilość biur pośredniczących w transakcjach. Właściwie szukanie na własną rękę mija się z celem. Funkcjonuje zasada pierwszeństwa, czyli jeśli inny użytkownik oglądał dany lokal przede mną, to dopóki on nie zrezygnuje, jestem drugi w kolejce, nawet jeśli zaproponuję wyższą od niego cenę. Właściwie decyzję trzeba podjąć w ciągu kilku dni, a najlepiej natychmiast, bo od razu po pojawieniu się oferty, ustawia się kolejka chętnych.

Kiedy już się lokum dostanie, z tarasu widać często panoramę miasta… spowitą smogiem.

Tak, Hongkong, a właściwie jego zurbanizowana część jest niestety bardzo zanieczyszczona. Trzeba jednak pamiętać, iż terytorium HKSAR, to nie tylko drapacze chmur i tłumy ludzi. Tak wygląda jedynie niecałe 10% Regionu. Cała reszta, to góry, parki narodowe, malownicze wysepki, gdzie zapomina się o zgiełku i zanieczyszczeniu, jakie panuje w dzielnicy Wan Chai czy Central.

Taka dzielnica biznesu każe spodziewać się po sobie wysokich stawek – właściwie za wszystko. Na co trudno sobie pozwolić mieszkając w Hongkongu po tym, jak wyrastało się w realiach Europy Środkowej?

Tak naprawdę, gdy porównać Hongkong z krajami Unii Europejskiej czy Australią, to okazuje się, iż wcale nie jest drogi. Jedynym wyjątkiem są, jak wspomniałem, koszty mieszkania, ceny nieruchomości, wynajmu, opłaty za prąd itd.

 

 

Dla porównania – bilet tramwajowy kosztuje 2,3 dolara hongkońskiego, czyli niecałą złotówkę. Przejazd metrem i autobusem jest już droższy, ale ciągle jest to w granicach 3-4 złotych. Taksówki są wszechobecne i tańsze niż w Polsce. Tu ciekawostka – płaci się nie tylko za dystans, jaki się przejechało, ale doliczona jest odpowiednia kwota, jeśli na trasie pokonywaliśmy most bądź tunel, a również wnosi się dodatkową opłatę za liczbę bagaży włożonych do bagażnika.

Idąc dalej, cena benzyny jest zbliżona do tej w Polsce. Usługi gastronomiczne relatywnie tańsze. Tu kolejna ciekawostka, w tzw. Indeksie „Big Maca” (nieformalny wskaźnik m.in. parytetu siły nabywczej wprowadzony przez The Economist w 1986 r., gdzie punktem odniesienia jest cena kanapki Big Mac w barze McDonald’s, w uproszczeniu mówi m.in. o tym ile Big Maców można nabyć w danym kraju za przeciętną pensję Hongkong jest liderem pod względem siły nabywczej społeczeństwa. Są również oczywiście usługi czy towary, które są droższe, a nawet bardzo drogie, do takich zaliczyłbym opłaty za przejazd tunelami i mostami, a z towarów- wszelkiego rodzaju nabiał, który importowany jest z Australii, Ameryki albo Europy Zachodniej.

W miejscach o rozbuchanej konsumpcji, kompanem wielu staje się kredyt. Na ile jego instytucja jest popularna w Hongkongu?

W przypadku Hongkongu nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Mieszka tu bowiem dość różnorodna mieszanka, pod względem zamożności i stylu życia. Hongkong jest specyficznym miejscem, przyciągającym pieniądze, a co za tym idzie ludzi, którzy je posiadają i przeważnie zaspokajają swoje potrzeby konsumpcyjne bez potrzeby zaciągania kredytu. Jest to dość spora grupa.

 

 

Druga to tak zwana klasa średnia, której nie stać na pokrywanie rosnących potrzeb z bieżących zarobków i to ona korzysta chętnie z instytucji kredytu. Jest jeszcze trzecia grupa, również dosyć liczna, której niskie zarobki bądź brak stałego adresu uniemożliwiają w ogóle posiadanie rachunki w banku.

Niemniej jednak, jeśli karty kredytowe zaliczyć do kategorii kredytu, to jest to atrybut bardzo popularny i łatwo osiągalny, pod warunkiem, iż posiada się konto w banku.

Skoro już mowa o bankowości – jak Pan ocenia jej jakość w Hongkongu?

Usługi finansowe są na najwyższym światowym poziomie. Niemniej jednak założenia rachunki wcale nie należy do prostych zabiegów. System jest zbliżony do brytyjskiego, zauważam wiele podobieństw, jeżeli idzie o przepisy i przepisy.

Jakieś nietypowe rozwiązania, produkty finansowe przychodzą Panu do głowy?

Na pewno jednym z nietypowych produktów finansowych, pierwszym tego rodzaju na świecie jest karta „Octopus”, czyli ośmiornica. Nazwa jest bardzo trafiona, gdyż za pomocą tej karty można dokonywać płatności w wielu miejscach, począwszy od wszelkiego rodzaju komunikacji miejskiej (metro, autobusy, tramwaje, minibusy, promy, poprzez automaty uliczne z napojami bądź drobnymi przekąskami, po sklepy, zwłaszcza te sieciowe jak „7 Eleven”, czy „Wellcome”. Kartę można doładowywać płacąc gotówką na stacjach metra, na lotnisku, a nawet w sklepach. Pomysł bardzo prosty i niesłychanie praktyczny. Należy również dodać, iż na owej karcie możemy sobie zakodować elektroniczny klucz wstępu np. do biura czy do siłowni.

Przybywa tam wielu, zwabionych zakupowymi okazjami. Zjawisko musi mieć chyba niemałą skalę, skoro na internetowej stronie konsulatu radzi się… jak kupować sprzęt elektroniczny.

Zjawisko jest można powiedzieć masowe, co oznacza, iż zaopatrują się tu głównie hurtownicy, a detaliście trudniej jest uzyskać dobrą cenę. Trzeba pamiętać, iż cena, jaką usłyszy się na wstępie jest obłożona czasami kilkusetprocentową marżą, co oznacza, iż sprzedający ma ogromny margines do negocjacji. Mówiąc krótko trzeba się targować.

Posłużę się przykładem. Niedawno odwiedzali mnie znajomi, którzy byli zainteresowani zakupem dotykowych telefonów komórkowych. Po wizycie w jednym z centrów handlu sprzętem byli rozczarowani, gdyż po przeliczeniu ceny w HKD na PLN okazało się, iż są one mniej więcej równe. Teraz uwaga, sprzęt który oglądali przeznaczony był tylko na rynek polski, całe menu, instrukcja, a również napisy na pudełku były tylko po polsku. Trzeba dodać, iż wyprodukowany był oczywiście w Chinach, a przez Hongkong trafi na rynek docelowy. Reasumując uważam, iż narzut, jaki naliczył sobie sprzedawca, był bardzo duży i swobodnie można było wynegocjować cenę dużo niższą, tym bardziej, iż potencjalni nabywcy tego sprzętu to głównie Polacy.

Informacja o zakupach znalazła się na stronie internetowej Placówki, aby ułatwić pracę jej pracownikom. Wpływało bardzo dużo zapytań dotyczących ww. kwestii, więc aby nie odpowiadać każdemu z osobna, odsyła się zainteresowanych na stronę internetową. Przy okazji proszę zauważyć, jakie są oczekiwania naszych rodaków w stosunku do służb konsularnych.

Polecamy uwadze część pierwszą wywiadu.

Rozmawiała Malwina Wrotniak, Bankierpolski.eu
Kontakt: m.wrotniak@bankier.pl

Warto sprawdzić
Kredyt na dowód
Przeczytaj

Pożyczki dla bezrobotnych

Pożyczki dla bezrobotnych Czy osoba bezrobotna ma szansę na pożyczkę? Osoby które, nie mogą przedstawić ...Więcej

Najkorzystniejszy kredyt 6000 zł.Ranking z dnia sobota, 07 stycznia 2017r.

Najkorzystniejszy kredyt 6000 zł.Ranking z dnia sobota, 07 stycznia 2017r. W naszym porównaniu sprawdziliśmy warunki kredytu na kwotę 6000 złotych. Spłata zobowiązania ...Więcej

Technologia w sektorze usług pożyczkowych

Technologia w sektorze usług pożyczkowych Nowe technologie to nie tylko więcej wygody w świecie finansów. To również zwiastun ...Więcej

Szybka pożyczka, przy minimum formalności w Alior Banku

Szybka pożyczka, przy minimum formalności w Alior Banku Pożyczka bankowa z szybką weryfikacją przy minimalnych wymaganiach na dodatek z niskim ...Więcej

Najtańszy kredyt 12000 zł.Ranking z dnia środa, 07 grudnia 2016r.

Najtańszy kredyt 12000 zł.Ranking z dnia środa, 07 grudnia 2016r. W naszym rankingu przetestowaliśmy warunki kredytu gotówkowego na kwotę 12000 PLN. Spłata ...Więcej

Kredyt na nagłe wydatki

Kredyt na nagłe wydatki Badania pokazują, że prawie 40% osób posiadających kredyt gotówkowy przeznacza otrzymane pieniądze na ...Więcej

Jak pożyczać za darmo?

Jak pożyczać za darmo? W kryzysowych sytuacjach sięgamy najczęściej po szybkie chwilówki, nie zwracając uwagi na ...Więcej

Porównania - kredyt 80000 zł.Ranking z dnia poniedziałek, 07 listopada 2016r.

Porównania -  kredyt 80000 zł.Ranking z dnia poniedziałek, 07 listopada 2016r. Najlepsze kredyty gotówkowe. Ranking z dnia poniedziałek, 07 listopada 2016r.. Zestawienie ...Więcej

Pożyczki ratalne

RANKING STYCZEŃ 2017r.
Ocena
6/10
Ratka.pl
Ocena
9/10
Hapi Pożyczki
Ocena
9/10
Hapi Pożyczki
Ocena
7/10
Monedo
Ocena
5/10
KredytOK
Ocena
5/10
Wonga
Ocena
5/10
Wonga
Ocena
5/10
SuperCredit
Ocena
10/10
Fura-Kasy
Pożyczki chwilówki

RANKING STYCZEŃ 2017r.
Ocena
5/10
Finansowo
Ocena
5/10
SuperCredit
Ocena
9/10
Kasa Tak
Ocena
9/10
Ekspres Kasa
Ocena
8/10
Halopożyczka
Pożyczkaw kilka minut !
POŻYCZ NAWET 25.000 ZŁ W 15 MINUT!
  • Do 1.000 pożyczka za 0 zł
  • Błyskawiczna decyzja
  • Pożyczka z opcją bez BIK!
  • WYPEŁNIJ WNIOSEK

Szybkie pożyczki bankowe

RANKING STYCZEŃ 2017r.
Ocena
10/10
Bank Millennium
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank