Mieszkanie na kredyt czy wynajem. Co się bardziej opłaca?

Online Gotówka

4.5 out of 5 stars

Maksymalna kwota pożyczki 15000 zł, okres kredytowania do 2 rat.
RRSO pożyczki w Online Gotówka to 0%. Wiek od 18 lat.

APLIKUJ »

Szczegóły »

BEZPŁATNA!
KWOTA POŻYCZKI

PORÓWNAJ POŻYCZKI POZABANKOWE

KWOTA KREDYTU

OKRES SPŁATY

Zaletą wynajmowania mieszkania jest to, że ponosimy mniejsze koszty niż, gdybyśmy chcieli kupić taki sam lokal. Poza tym nie jesteśmy tak bardzo uwiązani – w razie potrzeby możemy szybko się przeprowadzić. Expander zwraca jednak uwagę, że kupno mieszkania na własność również ma wiele zalet. Największą jest to, że kredyt hipoteczny w końcu spłacimy, a za wynajem trzeba płacić zawsze. Poza tym we własnym mieszkaniu czujemy się zupełnie inaczej niż w cudzym. Kluczowe jest więc, aby zdecydować na czym nam najbardziej zależy.

kredyt mieszkaniowy

Zdecydowanie chętniej kupujemy mieszkania na własność niż je wynajmujemy. Co prawda najem zyskuje na popularności, ale wciąż daleko mu do poziomów obserwowanych w Europie Zachodniej. Dzieje się tak dlatego, że w Polsce miesięczny koszt wynajmu jest nieznacznie niższy niż w przypadku zakupu mieszkania i spłacania raty kredytu. W długim terminie zdecydowanie bardziej opłaca się więc spłacać kredyt, gdyż po kilku latach możemy sprzedać mieszkanie i w ten sposób odzyskać to, co już wpłaciliśmy. Jeśli natomiast pozostaniemy w nim tak długo, że zdążymy spłacić kredyt, to zdecydowanie spadną nam koszty życia. Gdy mieszkanie wynajmujemy, to nie mamy szans na odzyskanie tego co już wpłaciliśmy. Nigdy też nie pojawi się taki moment, że drastycznie spadnie nam czynsz, jak w przypadku całkowitej spłaty kredytu.

Własne mieszkanie daje też poczucie bezpieczeństwa, które jest bardzo ważne np. w przypadku gdy myślimy o założeniu rodziny. Nikt nas bowiem nie może z niego wyrzucić, nie licząc skrajnych przypadków. Tymczasem umowę najmu można nagle wypowiedzieć. Własne mieszkanie możemy też dowolnie urządzić, czy przebudować. Dzięki temu czujemy się w nim znacznie lepiej niż mieszkając u kogoś.

Wynajem jest natomiast korzystnym rozwiązaniem dla osób młodych, które niedawno rozpoczęły karierę zawodową i które nie planują w najbliższej przyszłości zakładać rodziny. W takiej sytuacji dochody zwykle są dość niskie, więc kluczowe jest aby comiesięczny koszt związany z mieszkaniem był jak najniższy. Dlatego młodzi często wynajmują mieszkania w kilka osób, dzieląc się opłatami. Później decydują się na indywidualny wynajem. Dopiero, gdy ich dochody wzrosną i gdy planują założenie rodziny, to kupują własne.

Oprócz niskiego kosztu, zaletą wynajmowania mieszkania jest większa mobilność. Młodzi mogą zmieniać pracę, aby zdobyć różne doświadczenia czy aby znaleźć miejsce pracy, które im odpowiada. Nie chcą więc od razu kupować mieszkania, aby nie wiązać z danym miastem czy daną dzielnicą. Zdecydowanie łatwej jest przeprowadzić się z jednego wynajmowanego mieszkania do drugiego niż zmienić własne mieszkanie na inne.

Warto też dodać, że kredyt może pogłębić kłopoty finansowe w przypadku utraty pracy. Lepiej więc go zaciągać, gdy już mamy pewne oszczędności. Najpierw trzeba więc zebrać pieniądze na wymagany wkład własny, który musi wynieść przynajmniej 10% wartości kupowanego mieszkania. Później warto zgromadzić podduszę finansową na wypadek utraty pracy. Młodych jest na to stać dopiero, gdy już nieco rozwiną swoją karierę zawodową. Początkowo, znacznie bezpieczniejszym i rozsądniejszym wyborem jest wynajem, który w krótkim terminie jest tańszy. Własne mieszkanie jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem dopiero wtedy, gdy mamy stabilną sytuację finansową i gdy wiemy, że chcemy na stałe związać się z danym miejscem.

Artykuł powstał dzięki wsparciu eksperta finansowego Expander

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

listSprawdź inne tematy


    PORÓWNANIA POŻYCZEK

    Ocena
    9.8
    HapiPożyczki
    Ocena
    9.8
    Profi Credit
    Ocena
    9.8
    Smartney.pl
    Ocena
    9.3
    Wonga
    Ocena
    9
    Online Gotówka
    Ocena
    8.8
    SuperGROSZ
    Ocena
    8.1
    Bocian Pożyczki
    Ocena
    7.8
    Axi Card
    Ocena
    6.4
    Provident
    Ocena
    5.3
    Extra Kieszeń
    Ocena
    9.8
    NetCredit
    Ocena
    9.4
    PożyczkaPLUS
    Ocena
    9.3
    Wonga
    Ocena
    9
    Smart Pożyczka
    Ocena
    9
    Online Gotówka
    Ocena
    7.8
    Axi Card
    Ocena
    7.1
    Vivus
    Ocena
    5
    Prestito.pl
    Ocena
    9.8
    HapiPożyczki
    Ocena
    9.8
    Profi Credit
    Ocena
    9.8
    Smartney.pl
    Ocena
    9.7
    Kuki
    Ocena
    9.7
    Finbo
    Ocena
    9.4
    PożyczkaPLUS
    Ocena
    9.1
    Miloan.pl
    Ocena
    9
    Smart Pożyczka
    Ocena
    9
    Online Gotówka
    Ocena
    8.8
    SuperGROSZ