Szukasz kredytu lub pożyczki?

Już nie musisz, nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej oferty!

Wypełnij formularz

Kredyt lub pożyczka?

Nawet do 150.000zł, błyskawiczna decyzja. Również dla osób z ograniczoną zdolnością kredytową

Sprawdź

Mysz kościelna to ma klawe życie!
Co dziś można uznać za prawdziwą biedę? W obecnej rzeczywistości jest to coś dużo gorszego od braku pieniędzy – to przekredytowanie, czyli utrata płynności finansowej z powodu na liczne zobowiązania (kredyty, pożyczki, karty kredytowe).

Niegdyś się mówiło „biedny jak mysz kościelna”. Człowiek, który wpadł w pułapkę zadłużenia może tylko pozazdrościć egzystencji temu stworzonku. Myszka nie ma co prawda wielkich dochodów, ale również nie ma na głowie kredytów. Ma dach nad głową – mieszka sobie na parafii jak u Pana Boga za piecem. Ma również święty spokój (tu zakładam, iż gdzieś w pobliżu nie czai się kot). Poza tym – nie ma świadomości, iż może być inaczej.

A jak wygląda życie osoby przekredytowanej? Jeżeli ma własne mieszkanie, to prędzej czy później je straci – a czasem zostanie wyrzucona siłą, wraz z całą rodziną. Stan „majątkowy” takiej osoby to często minus kilkaset tysięcy złotych w bilansie. Non stop jest atakowana przez rzeszę komorników i windykatorów, którzy w środkach nie przebierają, aby jak najwięcej od dłużnika wyrwać. No i jeszcze jedno – osoby te pamiętają dobrze czas „przed zapętleniem”, kiedy to były hołubione przez instytucje finansowe i stać je było na wiele. Bo, niestety, posiadały niegdyś przyzwoite zarobki i … zdolność kredytową.
W tego rodzaju sytuacjach jedynym ratunkiem dla osoby, która wpadła w pułapkę kredytową jest możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka – co to takiego?

Od kwietnia 2009 roku, osoby nie prowadzące działalności gospodarczej mogą raz na 10 lat ogłosić upadłość. Celem wprowadzenia ustawy było leczenie Polaków z bardzo ciężkiej choroby cywilizacyjnej, jaką jest przekredytowanie. Czyli: wpadnięcie w pułapkę zadłużenia. Jak powszechna jest to dolegliwość, odpowie fragment publikacji z „Gazety Wyborczej” z końca ub.r., której autorami są Marek Wielgo i Maciej Samcik:

„Wyliczenia InfoMonitora – jednej z trzech prywatnych firm, które zajmują się zbieraniem danych o zadłużonych Polakach – potwierdzają hipotezę, iż nasze przeterminowane długi rosną jak na drożdżach i przekroczyły już 35,5 mld zł (…). Chodzi o powyżej 2-milionową rzeszę trwale „przekredytowanych” konsumentów, którzy od dawna tkwią w pętli długów”.

Upadłość konsumencka może być rozwiązaniem zastosowanym w sytuacji, kiedy aktywa danej osoby (rodziny) są dużo niższe od sumy zobowiązań finansowych, a tych osoba ta nie jest w stanie spłacać. W innym przypadku problemy możemy rozwiązać przez sprzedaż majątku, bo jeśli tego nie zrobimy, prędzej czy później majątek zostanie zlicytowany przez komorników.

Czy te liczby mogą kłamać?

Problem w tym, iż obecne zapisy ustawy praktycznie uniemożliwiają skuteczne działanie w tym kierunku; świadczą o tym poniższe dane.

W okresie 2009 – 2011 w kraju ogłoszono upadłość tylko 36 razy, a złożono w tym czasie 1875 wniosków. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii oddłuża się co godzinę (!!!) nawet 200 osób. W Niemczech, w 2007 roku ogłoszono powyżej 105 tysięcy upadłości – te dane znalazłem w „Gazecie Bankowej” w publikacji Pani Marty Lewkowicz.

Jaka jest największa tragedia osób „przekredytowanych”? Otóż – nie są one chronione prawem. To bardzo dziwne – bo w dzisiejszych czasach, gdzie tak wielką uwagę przykłada się do poprawności politycznej, prawo bardziej opiekuje się nie tylko zwierzętami, ale również sprawcami najcięższych zbrodni. Nie wierzą Państwo? Poniżej dowody.

Morderca również człowiek

Oto co na ten temat znajdziemy w Kodeksie karnym: Art. 94. § 1. jeśli sprawca, w stanie niepoczytalności określonej w art. 31 § 1, popełnił czyn zabroniony o znacznej społecznej szkodliwości i zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, iż popełni taki czyn ponownie, sąd orzeka umieszczenie sprawcy w odpowiednim zakładzie psychiatrycznym.
§ 2. Czasu pobytu w zakładzie nie określa się z góry; sąd orzeka zwolnienie sprawcy, jeśli jego dalsze pozostawanie w zakładzie nie jest konieczne.

Czyli za „czyn zabroniony o znacznej szkodliwości społecznej” można uniknąć kary: wystarczy, iż przestępca przedstawi w Sądzie stosowne zaświadczenie lekarskie. Jeżeli ten niedobry człowiek nie ma pieniędzy na obrońcę, podczas rozprawy dostanie adwokata z urzędu, czyli koszty procesu poniesie Skarb Państwa.

Psy górą!

Nasze prawo dba również o zwierzęta – co rzecz jasna popieram. Oto fragmenty publikacji, którą znalazłem na portalu prawnym Wieszak.pl:

„1 stycznia 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt. Zaostrza ona kary za niehumanitarne traktowanie zwierząt, nielegalne zabicie bądź znęcanie się nad zwierzętami. (…) Obecnie kara ta wzrosła i może wynosić nawet 2 lata więzienia. (…) Jakie zachowanie wobec zwierząt jest niedopuszczalne?
(…) 7) utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu bądź wody przez czas wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku”.

Jak są w kraju traktowane osoby przekredytowane? Pozwolę sobie podać parę przykładów „z życia”. Dotyczy to spraw moich obecnych użytkowników (w ramach prowadzonej działalności Nieruchomości Boża Krówka zajmuje się m.in. oddłużaniem).

Historia pierwsza – w pełni prawdziwa

Młoda kobieta, na dodatek samotna matka pięcioletniego dziecka, parę lat temu świetnie zarabiała – około 10 000 zł miesięcznie. Bank ją wtedy uwielbiał i zasypywał ofertami bardzo atrakcyjnych pożyczek. Zakład pracy, w którym ta osoba pracowała ogłosił upadłość. Kobieta została bez pracy, ale za to z zobowiązaniami na poziomie 170 000 zł. Po paru miesiącach, kiedy wciąż była bez pracy, straciła możliwość spłaty zadłużenia. Bank przestał klientkę lubić, a swoje wierzytelności sprzedał firmie windykacyjnej. Zaczęła się jazda… Telefony od 6.30 rano do 23.00, często prawie z pogróżkami, w skrzynce na listy: ciągłe monity i wezwania do zapłaty. W ramach pościgu za tą „groźną przestępczynią” nie oszczędzono również rodziców – do nich również wydzwaniano z instytucji windykacyjnej z napastliwymi pytaniami: gdzie jest córka?! Kiedy zacznie spłacać zobowiązania?! W ten sposób udało się wyrwać od rodziców kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale dług nie malał – dochodziły wciąż karne odsetki. Dziewczyna się załamała, wpadła w ciężką depresję. Jest pod stałą opieką psychiatry. Oczywiście w tym stanie nie ma szans na znalezienie pracy. Czy sądzą Państwo, iż wiadomość ta skierowana do instytucji windykacyjnej zmieniła sytuację? Ani na jotę… Zajadłość znęcających się nad tą biedną dziewczyną – i jej rodziną – windykatorów przybrała tylko na sile. Upadłość konsumencka w tym wypadku nie wchodzi w rachubę – osoba ta nie ma żadnego majątku (ani dochodów), co przy teraźniejszym stanie prawnym uniemożliwia ogłoszenie upadłości.

Czy można w tej sytuacji w jakikolwiek sposób uwolnić się od nagonki pracowników instytucji windykacyjnej? Widzę tu jedno rozwiązanie. Osoba ta powinna znaleźć jakiegoś chorego, bezdomnego psa (który pewnie i tak wkrótce zdechnie) i udusić to zwierzę na oczach policjanta. Nie trafi do więzienia, tylko do zakładu zamkniętego – tam chyba jej nie dopadną? To nie żart, proszę Państwa – to właśnie jest krajowy system prawny.

Historia druga – również autentyk

Tym razem bohaterami będzie małżeństwo B., osoby w średnim wieku z dwójką dzieci na utrzymaniu. Jeszcze parę lat zaliczali się do klasy średniej. Pan B. miał etat w FSO – jako pracownik wysoko wykwalifikowany; żona również miała stałą, nieźle płatną pracę. Kupili na kredyt mieszkanie, mając spory wkład własny. Wzięli też, niestety parę pożyczek, ale bez problemu je spłacali. Kiedy nad FSO zawisły czarne chmury, Pan B. próbował w instytucjach finansowych zmienić sposób spłaty, bo wiedział, ze jak straci pracę – nie dadzą rady spłacać swoich zobowiązań. Każda wizyta w przesiębiorstwa bankowego owocowała … kolejną pożyczką. Obecnie rodzina ta posiada powyżej 400 000 zł zobowiązań (oprócz kredytu hipotecznego udzielono Państwu B. 10 innych pożyczek), a mieszkanie ma wartość nie więcej niż 200 000 zł. Jaka potoczyła się historia tej rodziny? Kiedy FSO zwolniło Pana B., przez parę miesięcy nie mógł znaleźć pracy. Banki powypowiadały umowy. Pan B.

w końcu znalazł zatrudnienie, była to praca najpodlejsza z podłych: sortowanie śmieci na wysypisku. Wytrzymał tam parę miesięcy, ale zaczął chorować i musiał odejść z pracy – na własną prośbę. Do pensji, która była jedynym dochodem 5-cio osobowej rodziny (jedna z córek Państwa B. jest matką kilkumiesięcznego dziecka) dobrał się komornik sądowy. Nie bacząc na przepisy prawa, kilkakrotnie zabrał z rachunki całe wynagrodzenie Pani B., pozostawiając tę rodzinę bez środków na utrzymanie. Komornik działał w pełnej wiedzy – znał zarobki Pani B., mimo to nie zostawiał na koncie ani grosza. To nic innego jak pospolita kradzież, w państwie prawa za taki czyn komornik powinien stracić prawo wykonywania zawodu i ponieść odpowiedzialność karną. Przypomnijmy – za głodzenie psa grozi do 2 lat więzienia, urzędnik państwowy, który pozbawia środków do życia pięcioosobową rodzinę pozostaje bezkarny…

Dlaczego w tym wypadku wniosek o upadłość konsumencką zakończy się odrzuceniem? Ponieważ Pan B. sam się zwolnił z ostatniej pracy – tej na wysypisku – a to jest sprzeczne z zapisami ustawy. W tym wypadku wniosek musi zostać oddalony.

Zrób to sam, dłużniku

I jeszcze jedna „ciekawostka” z obecnie obowiązującej ustawy. W Artykule 491 (2) czytamy: „Wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić tylko dłużnik”. Cóż to oznacza? Osoba, która jest niewypłacalna nie powinna korzystać z żadnej płatnej pomocy prawnej. Dłużnik nie może liczyć również na „prawnika z urzędu”, co przysługuje w Sądzie nawet najbardziej zwyrodniałemu przestępcy.

Problem jest w tym, ze prawidłowe sporządzenie wniosku o upadłość konsumencką wymaga ogromnej wiedzy merytorycznej w zakresie prawa w tym zakresie: Ustawa z 28 lutego 2003 roku O Prawie Upadłościowym i Naprawczym – po wydrukowaniu zajmuje 130 stron… A wnioski źle sporządzone przed dłużnika zostają z miejsca przez Sąd odrzucane.

Szanowni Parlamentarzyści – pochylcie swoje przemęczone pracą czoła nad zmianą ustawy o upadłości konsumenckiej. Nie odwołuję się tu do Waszego sumienia, tylko do prostej matematyki. To przecież 2 miliony możliwych głosów w kolejnych wyborach. Tyle nie „ugracie” nawet na ściągnięciu zardzewiałego wraka do Polski.

Krzysztof Oppenheim
Nieruchomości Boża Krówka

Warto sprawdzić
Kredyt na dowód
Przeczytaj

Pożyczki dla bezrobotnych

Pożyczki dla bezrobotnych Czy osoba bezrobotna ma szansę na pożyczkę? Osoby które, nie mogą przedstawić ...Więcej

Najkorzystniejszy kredyt 6000 zł.Ranking z dnia sobota, 07 stycznia 2017r.

Najkorzystniejszy kredyt 6000 zł.Ranking z dnia sobota, 07 stycznia 2017r. W naszym porównaniu sprawdziliśmy warunki kredytu na kwotę 6000 złotych. Spłata zobowiązania ...Więcej

Technologia w sektorze usług pożyczkowych

Technologia w sektorze usług pożyczkowych Nowe technologie to nie tylko więcej wygody w świecie finansów. To również zwiastun ...Więcej

Szybka pożyczka, przy minimum formalności w Alior Banku

Szybka pożyczka, przy minimum formalności w Alior Banku Pożyczka bankowa z szybką weryfikacją przy minimalnych wymaganiach na dodatek z niskim ...Więcej

Najtańszy kredyt 12000 zł.Ranking z dnia środa, 07 grudnia 2016r.

Najtańszy kredyt 12000 zł.Ranking z dnia środa, 07 grudnia 2016r. W naszym rankingu przetestowaliśmy warunki kredytu gotówkowego na kwotę 12000 PLN. Spłata ...Więcej

Kredyt na nagłe wydatki

Kredyt na nagłe wydatki Badania pokazują, że prawie 40% osób posiadających kredyt gotówkowy przeznacza otrzymane pieniądze na ...Więcej

Jak pożyczać za darmo?

Jak pożyczać za darmo? W kryzysowych sytuacjach sięgamy najczęściej po szybkie chwilówki, nie zwracając uwagi na ...Więcej

Porównania - kredyt 80000 zł.Ranking z dnia poniedziałek, 07 listopada 2016r.

Porównania -  kredyt 80000 zł.Ranking z dnia poniedziałek, 07 listopada 2016r. Najlepsze kredyty gotówkowe. Ranking z dnia poniedziałek, 07 listopada 2016r.. Zestawienie ...Więcej

Pożyczki ratalne

RANKING STYCZEŃ 2017r.
Ocena
6/10
Ratka.pl
Ocena
9/10
Hapi Pożyczki
Ocena
9/10
Hapi Pożyczki
Ocena
7/10
Monedo
Ocena
5/10
KredytOK
Ocena
5/10
Wonga
Ocena
5/10
Ratkomat.pl
Ocena
5/10
Wonga
Ocena
5/10
SuperCredit
Ocena
10/10
Fura-Kasy
Pożyczki chwilówki

RANKING STYCZEŃ 2017r.
Ocena
5/10
Finansowo
Ocena
5/10
SuperCredit
Ocena
8/10
Halopożyczka
Pożyczkaw kilka minut !
POŻYCZ NAWET 25.000 ZŁ W 15 MINUT!
  • Do 1.000 pożyczka za 0 zł
  • Błyskawiczna decyzja
  • Pożyczka z opcją bez BIK!
  • WYPEŁNIJ WNIOSEK

Szybkie pożyczki bankowe

RANKING STYCZEŃ 2017r.
Ocena
10/10
Bank Millennium
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank