Szukasz kredytu lub pożyczki?

Już nie musisz, nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej oferty!

Wypełnij formularz

Jak zbijać kokosy na inwestycjach – infoporadnik Kokos.pl

KREDYT LUB POŻYCZKA?

NAWET DO 150.000

Błyskawiczna decyzja, minimum formalności.

Nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej pożyczki!

Również dla osób z ograniczoną zdolnością kredytową.

SprawdźJak zbijać kokosy na inwestycjach – infoporadnik Kokos.pl
Jak zbijać kokosy na inwestycjach - infoporadnik Kokos.pl

Na pożyczkach społecznościowych można zarobić dużo więcej niż na lokatach, to również bardziej przewidywalny sposób inwestowania niż np. giełda – przekonuje Piotr, który od 6 lat inwestuje na Kokos.pl, największym w kraju serwisie pożyczek społecznościowych. Wewnętrzna stopa zwrotu czołówki inwestorów wynosi 20-30% a średnia spłacalność nie obniża się poniżej 98,5%.

Kiedy dowiedział się Pan o platformie Kokos.pl?

O Kokos.pl usłyszałem, gdy czekałem na premierę monetto. Byłem zapisany na specjalną listę testerów tego portalu jeszcze w grudniu 2007 r. Monetto miało poinformować zainteresowanych o starcie. Tymczasem niespodziewanie pojawił się Kokos.pl. Od początku sprawiał wrażenie lepiej zarządzanego i przemyślanego, choć monetto miało wzorować się na ZOPA. Dziś monetto już nie ma, a Kokos jest wiodącym serwisem pożyczek społecznościowych.

Jak wyglądały Pana początki na Kokos.pl?

Jestem związany z finansami i bankowością, pomyślałem więc, iż spróbuję pobawić się w bank, zobaczę z czym się to je i czy pożyczanie to rzeczywiście łatwy zarobek. Zarejestrowałem się, zweryfikowałem i zacząłem pierwsze wpłaty. Moja pierwsza pożyczka była drugą ze sfinalizowanych na Kokos.pl. Udzielona na czuja: wpłaciłem 50 zł jako ostatni, o pożyczkobiorcy nie wiedziałem nic. Dziś pożyczkobiorca przechodzi weryfikacje, może ujawnić, gdzie jest zatrudniony. Wtedy pożyczałem po prostu jakiemuś użytkownikowi. Minął termin płatności pierwszej raty, a rata nie została zapłacona Później okazało się, iż była to pożyczka testowa, a testerzy portalu zapomnieli o wpłacie raty. Na szczęście w szybkim czasie pożyczka została spłacona.

W co najlepiej inwestować?

Rozpoczęcie inwestowania na Kokos.pl nie jest łatwym przedsięwzięciem. Potrzeba nieco czasu, by oswoić się z zasadami funkcjonowania platformy i nauczyć się trafnie lokować swoje pieniądze. Po pierwsze nowi inwestorzy nie mają wyczucia na ile można zaufać pożyczkobiorcy, na co zwracać uwagę. W takich sytuacjach pojawia się pokusa, by wpłacać w jakieś duże aukcje, z wysokim już poziomem realizacji, na zasadzie: skoro tyle osób już tu wpłaciło, to coś w tym musi być. Lub również wpłacać tylko na maksymalny procent, zakładając, iż wysoki zysk pokryje straty. Często jednak takie aukcje wystawiają wpadający w pętlę zadłużenia pożyczkobiorcy i inwestycja w nie jest wysoce ryzykowna.

Po drugie – Kokos jest na tyle atrakcyjnym środowiskiem do inwestowania, iż już od jakiegoś czasu mamy tu do czynienia z prawdziwym wyścigiem inwestorów po pożyczkobiorcę. Powoduje to, iż dobre aukcje (tzn. takie, które kuszą nas atrakcyjnym procentem zysku bądź sprawdzonym, pewnym pożyczkobiorcą zamykają się bardzo szybko, czasami poniżej nawet minuty. Takie małe Wall Street. Niektórzy inwestorzy mają dobry refleks i reagują szybko, przez co udaje im się coś ugrać. Można również korzystać z dodatkowych narzędzi: automatów do wpłat – własnych, opartych np. na API udostępnionym przez Kokos bądź bezpośrednio z wpłatomatu Kokos.pl.

Sztuka inwestowania nie polega na tym, by jak najwięcej wpłacić, ale by wpłacać tam, gdzie jest rozsądny zysk i wysokie prawdopodobieństwo spłaty. Strategie mogą być różne. Można maksymalizować stopę zwrotu, inwestować w większe pożyczki i tylko na dłuższe okresy – wtedy zarobek w przypadku wcześniejszej spłaty jest większy i rekompensuje straty. Można również wpłacać automatem nieduże sumy na aukcje o zadanych parametrach, np. niezbyt duże sumy pożyczki, pożyczkobiorca z pozytywnymi weryfikacjami i dobrą historią spłat bez opóźnień. Z czasem pomaga zbudowana niejako przy okazji baza użytkowników – znamy już naszych pożyczkobiorców, Kokos zaś wysyła informację o ich nowej aukcji. Można wówczas tworzyć tzw. białe i czarne listy.

Na start polecałbym inwestowanie małych kwot i zarejestrowanie się na stronach znpd.pl, swoistym narzędziu wspomagającym inwestowanie i podglądanie tego, co robią oraz o czym dyskutują na czacie i pod aukcją najlepsi inwestorzy.

A jaka jest Pana osobista taktyka inwestowania?

Co do zasady nie inwestuję dużych kwot, zwykle kilkaset złotych. Wyjątki można policzyć na palcach jednej ręki i byli to zwykle znajomi bądź inni inwestorzy cieszący się dużym zaufaniem innych użytkowników. Powoduje to większą czasochłonność inwestowania – zamiast wpłacić komuś 2.000 zł, trzeba pożyczyć 8-10 osobom, z drugiej jednak strony zwiększa to dywersyfikację. Poza tym jestem wyznawcą zasady, by zostawiać miejsca na aukcji innym, wymieniać się informacjami o dobrych aukcjach itp. W ten sposób dzieląc się wiedzą z innymi również można zyskać. Wszyscy zaś mają dzięki temu większą dywersyfikację wpłat.

Osobiście staram się inwestować w pewnych pożyczkobiorców, nierzadko kosztem procentu. Preferuję aukcje, gdzie jest element społecznościowy i możliwość interakcji, porozmawiania z pożyczkobiorcą przed sfinalizowaniem aukcji. Staram się również na siłę nie zmuszać pożyczkobiorcy do dawania maksymalnego procentu. Pożyczałem i menedżerom z Big4 bawiącym się na Kokos i osobom w upadłości konsumenckiej – oba przypadki miło wspominam, w obu spłacono całość pożyczki. Czasami wpłacam również symboliczne 50 zł na aukcje, które raczej się nie spłacą, ale widać, iż pożyczkobiorca ma naprawdę życiowe kłopoty.

Jak wypadają zyski z inwestycji na Kokos.pl w porównaniu z lokatami bankowymi?

Kokos jest rozsądną alternatywą dla lokat, można na nim zarobić parę razy więcej. Na pewno sporo można zarobić na Kokos.pl w sensie stopy zwrotu, wewnętrznej czy bezwzględnej. Oczywiście nie ma większych szans by zostać jakimś milionerem. Na Kokos.pl można zarobić sensowne pieniądze, ale – tak jak na giełdzie – trzeba być przygotowanym na straty w okresie nauki. Dla mnie jednak Kokos jest o wiele bardziej przewidywalny od giełdy, łatwiej uchwycić tu związek przyczynowo-skutkowy powodzenia bądź porażki inwestycji. Na giełdzie na kurs akcji wpływa o wiele więcej czynników, pozostających często poza kontrolą inwestora. No i przepływy pieniężne z Kokos.pl są zdecydowanie mniej zmienne: pożyczka generuje stały miesięczny dochód odsetkowy. Na realizację zysków na giełdzie wpływ ma jednak cykl hossa-bessa w skali całej giełdy, jak i sektora.

Jest Pan zadowolony ze swoich statystyk na Kokos.pl?

Może odniosę się do spłacalności, która oscyluje w granicach 98,5%-99%. To wynik porównywalny z wynikami przesiębiorstwa bankowego dobrze zarządzającego ryzykiem. To jest mój cel, a nie sam zysk. Można jednak zarabiać więcej, mając niższą spłacalność – to zależy od metodzie danego inwestora. Mnie osobiście odstręcza idea pożyczania ryzykownym konsumentom i odbijania sobie tego na wyższym oprocentowaniu.

Na podstawie dostępnych danych powiedzieć można, iż xirr (wewnętrzna stopa zwrotu czołówki inwestorów oscyluje między 20% a 30%. Jednak Kokos.pl to nie giełda czy bank, które przyjmą tyle kapitału, ile chcemy im powierzyć i da te średnio kilkadziesiąt procent. Wartość pożyczek zapewniających taką stopę zwrotu jest ograniczona, a zbyt agresywne inwestowanie zakończy się stratami. Dopiero po 6-9 miesiącach można zacząć realnie oceniać skuteczność swych inwestycji i analizować spłacalność, segmentować, modelować itd. Oczywiście znajomość modeli matematycznych czy analiz typu dynamic delinquency matrix nie jest konieczna do inwestowania na Kokos.pl. Trzeba być albo zapaleńcem albo mieć dużo czasu, żeby się w to bawić.

Pamiętajmy też, iż te 20% to wewnętrzna stopa zwrotu – ze wszystkimi tego wadami. Czasami warto sobie odpowiedzieć, czy lepiej pożyczyć obiecującemu przedsiębiorcy 1000 zł za wynagrodzenie 14%, przy odpowiednio wyższym xirr (spłaty 114% pożyczonej sumy odbywają się co miesiąc, czy pożyczyć 100 zł na 2 dni i mieć xirr 800%. Można wesprzeć czyjś rozwój i zarobić 140 zł, można mieć rekordowy xirr i zarobić, ale bezwzględnie dostać do ręki 48 zł, które trzeba reinwestować i za chwilę można w całości stracić.

Co może Pan powiedzieć o Kokos.pl dziś? Jaką drogę przeszedł przez te 6 lat?

Kokos jest dziś najbardziej zaawansowanym polskim serwisem pożyczek społecznościowych. Obecnie nie ma lepszego systemu. Prowadzi go firma, która cieszy się zaufaniem użytkowników i dla której pożyczki nie są główną działalnością i źródłem dochodu. Wczytując się w historię polskich portali pożyczek społecznościowych można się przekonać, iż samo posiadanie środków, serwera, pomysłów i listy rzeczy irytujących na innych konkurencyjnych portalach nie jest źródłem sukcesu. Niewiele jest portali, które zaczęły tak wcześnie i ciągle istnieją na rynku. Portalu pożyczek społecznościowych nie da się zrobić w parę miesięcy za duże nawet środki finansowe i zostawić samemu sobie. To raczej proces nieustannego uczenia się i rozwoju – zarówno ze strony użytkowników jak i właścicieli portalu. I widzę tę wspólną pracę, wykonywaną od 2008 roku, porównując sobie, czym był Kokos kiedyś z tym, czym jest on dzisiaj. Portal ciągle ewoluuje, stara się wychodzić naprzeciw potrzebom pożyczkodawców i pożyczkobiorców, szerząc przy tym w środowisku świadomość istnienia pożyczek społecznościowych, co bez wątpienia dobrze mu wróży.

Źródło: Kokos.pl
Warto sprawdzić
Pożyczki ratalne
Ocena
8.9
Ratka.pl
Ocena
8.6
pożyczkaOK
Ocena
8.3
SuperCredit
Ocena
8.1
HapiPożyczki
Ocena
7.4
Wonga
Ocena
6.2
SMS Kredyt
Ocena
6
Provident
Ocena
5.7
Ferratum Bank
Ocena
5.5
PożyczkaPLUS
Ocena
5.3
Credy
Ocena
4.9
InCredit
Ocena
4.9
Pożyczkomat
Ocena
4.6
Ekspres kasa
Ocena
3.8
Aasa
Szybka pożyczka bankowa
Pożyczka dla każdego!
Przeczytaj

viaSMS, pożyczka bez zaświadczeń przez internet na 30 dni

Pożyczkę w viaSMS można zaciągnąć na okres do 30 dni. Firma udziela pożyczek ...Więcej

Porównanie 4 pożyczek ratalnych

Porównanie 4 pożyczek ratalnych Pożyczki ratalne to bardzo dobra alternatywa dla kredytów gotówkowych. Po pożyczki ratalne sięga ...Więcej

Kredyt dla firm z gwarancjami unijnymi

Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani kredytem inwestycyjnym lub obrotowym z gwarancją BGK w ...Więcej

Kredyt hipoteczny przez Internet

Kredyt hipoteczny przez Internet Kredyt online, czy to jest możliwe? Jeszcze do niedawna jedynie firmy pożyczkowe ...Więcej

Gdzie założyć konto oszczędnościowe?

Gdzie założyć konto oszczędnościowe? Oprocentowanie lokat ciągle jest na niskim poziomie do tego rosnąca inflacja. Zakładanie ...Więcej

Kredyt na PIT, w jakim banku?

Kredyt na PIT, w jakim banku? Kredyt na pit, jak się do tego zabrać? Każda osoba, która otrzymała od ...Więcej

Kredito24, internetowa pożyczka do 3000 zł

Pożyczkę w Kredito24 można zaciągnąć na okres do 30 dni. Kredito24 udziela pożyczek ...Więcej

Najlepszy kredyt 35000 zł.Ranking z dnia wtorek, 07 marca 2017r.

Najlepszy kredyt 35000 zł.Ranking z dnia wtorek, 07 marca 2017r. W dzisiejszym rankingu sprawdziliśmy warunki kredytu gotówkowego na kwotę 35000 PLN. Spłata ...Więcej

Opinie o szybkich pożyczkach

Euroloan - Firma oceniona na 1.6 pkt.
Wanda - Nie wiele opini na temat tej pożyczki. Brał ktoś u nich? Jak wygląda weryfikacja, peł ...
Zobacz »


Euroloan - Firma oceniona na 1.6 pkt.
Wandzia - Jakaś nowa pożyczka? Pożyczał ktoś u nich? Jak to wygląda na tle innych pożyczek? ...
Zobacz »


Profi Credit - Firma oceniona na 8.4 pkt.
Kaska - Wszystko fajnie, tylko nikt jakoś nie mówi,że u nich ciężko jest dostać pożyczkę, ...
Zobacz »


Profi Credit - Firma oceniona na 8.4 pkt.
Marek - Szybko i sprawnie polecam ...
Zobacz »T-Mobile Usługi Bankowe - Bank oceniony na 5.1 pkt.
Artek - Warunki pożyczki są w miarę dobre, jeżeli już to mam spore zastrzeżenia do konsultan ...
Zobacz »


Pożyczki chwilówki

Zobacz cały ranking »


RANKING MARZEC 2017r.
Ocena
5/10
Finansowo
Ocena
5/10
SuperCredit
Ocena
8/10
Halopożyczka
Pierwsza za darmo!

Zajmie Ci to tylko 15 min.

1500, 2500, 4000 zł
a może 10.000 zł ? » Złóż wniosek
Pożyczka w kilka minut !
POŻYCZ NAWET 25.000 ZŁ W 15 MINUT!
  • Do 1.000 pożyczka za 0 zł
  • Błyskawiczna decyzja
  • Pożyczka z opcją bez BIK!
  • WYPEŁNIJ WNIOSEK


Najwyżej ocenione kredyty


Citi Handlowy
Citi Handlowy
Ocena
4.4

Prowizja: 5.00  %, RRSO: 15.16 


Volkswagen Bank Polska
Volkswagen Bank Polska
Ocena
5.3

Prowizja: 3.00  %, RRSO: 15.61 


Getin Noble Bank
Getin Noble Bank
Ocena
3.6

Prowizja: 5.00  %, RRSO: 18.65 


Santander Consumer Bank
Santander Consumer Bank
Ocena
5.4

Prowizja: 3.99  %, RRSO: 18.92 


Szybkie pożyczki bankowe

RANKING MARZEC 2017r.
Ocena
10/10
Bank Millennium
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank

22 minut temu Klient złożył wniosek o pożyczkę 1200 zł
w Ratka.pl


Informacja zniknie za sekund