Szukasz kredytu lub pożyczki?

Już nie musisz, nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej oferty!

Wypełnij formularz

Jak uniknąć niespodzianek kupując mieszkanie na rynku wtórnym

KREDYT LUB POŻYCZKA?

NAWET DO 150.000

Błyskawiczna decyzja, minimum formalności.

Nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej pożyczki!

Również dla osób z ograniczoną zdolnością kredytową.

SprawdźJak uniknąć niespodzianek kupując mieszkanie na rynku wtórnym
11:01

Zakup mieszkania to często długi i skomplikowany proces. Odkładamy pieniądze, staramy się o kredyt, przeglądamy setki ogłoszeń w poszukiwaniu oferty najbardziej odpowiadającej naszym potrzebom. Niestety zapominamy przy tym często o najbardziej podstawowych sprawach i środkach ostrożności.

Eksperci z wyszukiwarki nieruchomości morizon.pl przygotowali poradnik, w którym podpowiadają na co  zwracać uwagę kupując mieszkanie na rynku wtórnym.

Wybór nieruchomości, w którą zainwestujemy środki finansowe nie jest prostym zadaniem. Często to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu, do której trzeba się odpowiednio przygotować. Gruntowne przemyślenie tematu, przed rozpoczęciem poszukiwań, oraz sprecyzowanie naszych oczekiwań przy uwzględnieniu budżetu jakim dysponujemy zaoszczędzi nam wiele czasu, który poświęcilibyśmy np. na oglądanie lokali w zbyt drogich czy również nieinteresujących nas lokalizacjach.

Od czego zacząć?

Zanim zabierzemy się za przeglądanie propozycji należy odpowiedzieć sobie na parę pytań, dzięki którym zawęzimy nasze poszukiwania.

Jak duże mieszkanie jest nam potrzebne? Ile ma mieć metrów, ile pomieszczeń, jak długo planujemy w nim mieszkać?  Planując nabycie należy brać pod uwagę dłuższy horyzont czasowy. jeśli w przyszłości zamierzamy sprzedać mieszkanie, należy szukać lokali, które błyskawicznie nie stracą na wartości i które łatwo będzie zbyć, dlatego przy wyborze lokum powinniśmy zwrócić uwagę na jego lokalizację oraz metraż. Warto przy tym pamiętać, iż największym zainteresowaniem cieszą się od lat mieszkania 2-3 pokojowe usytuowane w centrum bądź w dzielnicach z których dojazd do centrum zajmuje do 30 minut. Równie ważna jest infrastruktura wokół mieszkania oraz to, czy w pobliżu znajdują się szkoły, sklepy, parkingi oraz tereny zielone.

Drugą kwestią jaką należy wziąć pod uwagę jest wielkość środków finansowych jakimi dysponujemy. Określenie na samym początku sumy jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na nabycie mieszkania jest bardzo ważnym krokiem, który zawęża nam poszukiwania do mieszkań o określonym metrażu zlokalizowanych w interesujących nas dzielnicach. Należy wziąć pod uwagę wysokość środków własnych, a również finansowania kredytem. Najlepiej przed rozpoczęciem poszukiwań umówić się z  doradcą finansowym banku, który zapozna nas z dostępnymi ofertami finansowania oraz wyliczy naszą zdolność kredytową.

– Planując budżet należy wziąć również pod uwagę dodatkowe koszty związane z zakupem nieruchomości, takie jak: taksa notarialna, podatek od czynności cywilno–prawnych, opłaty sądowe, a jeśli szukamy mieszkania za pośrednictwem biura nieruchomości, co często jest znacznym ułatwieniem, to doliczyć trzeba również prowizję pośrednika – mówi Bolesław Drapella Prezes Zarządu  Morizon S.A., właściciela wyszukiwarki nieruchomości morizon.pl.

Samodzielnie czy z agencją?

Szukać wymarzonego „M” możemy na dwa sposoby: samodzielnie i przez  biuro nieruchomości.  Jeżeli decydujemy się na samodzielne poszukiwanie lokum, możemy to robić przeglądając ogłoszenia w prasie oraz Internecie np. w serwisie morizon.pl. Aktywne poszukiwanie przez nas lokum pochłonie z pewnością sporo naszego czasu,  musimy więc wygospodarować przynajmniej parę godzin na przeglądanie, sprawdzanie aktualności oraz oglądanie mieszkań. Na szczęście, jeśli tylko tego chcemy, serwisy ogłoszeniowe za darmo mogą przesłać nam nowe oferty spełniające kryteria raz przez nas zapamiętane, dzięki czemu procesu szukania i odsiewania znanych już nieruchomości nie musimy powtarzać co parę dni. Z uwagi jednak na duży wybór nieruchomości, często prościej i bezpieczniej możemy znaleźć wymarzone mieszkanie, gdy decydujemy się na szukanie przez biuro nieruchomości, jednak wiążę się to z dodatkowym kosztem prowizji, który najczęściej  wynosi 2-3 procent liczonej od ceny nieruchomości.

– Wielu możliwych klientów boi się, czy przypadkiem kupując mieszkanie nie przepłaca. Na rynku nieruchomości bardzo rzadko zdarzają się „okazje zakupowe”. Dlatego, aby mieć pewność, iż cena mieszkania które chcemy kupić jest na poziomie rynkowym, warto skorzystać z pomocy fachowców – pośredników i agencji nieruchomości. Profesjonalni przedstawiciele z branży posiadają bazy danych, które umożliwiają porównanie cen, dzięki czemu sprawdzimy czy nie przepłacamy. Znalezienie odpowiedniej nieruchomości, analiza jej stanu prawnego  czy również pomoc w negocjacji ceny to tylko niektóre z czynności jakich możemy oczekiwać od dobrego pośrednika. – dodaje Drapella.

Czynniki determinujące nasz wybór

Lokalizacja
Gdy już sprecyzujemy podstawowe wymogi musimy obrać strategię poszukiwań – możemy szukać mieszkania, traktując lokalizację jako główny czynnik determinujący nasz wybór. W tym wypadku musimy wiedzieć czy chcemy mieszkać w centrum czy raczej na obrzeżach miasta. Należy wziąć również pod uwagę odległość i dostępność komunikacyjną z miejscami, w których często przebywamy np. praca czy uczelnia. Bardzo ważne jest również otoczenie, czy w pobliżu są sklepy, punkty usługowe, szkoły, boiska, tereny zielone, a głównie czy nie ma ruchliwych tras, zakładów przemysłowych oraz placów budowy. „Warto również sprawdzić czy plany zagospodarowania przestrzennego nie przewidują w najbliższym czasie rozpoczęcia nowej inwestycji i czy na tym zielonym skwerku obok naszego bloku nie powstanie nowe osiedle” – dodaje Bolesław Drapella.

Budynek
Zanim rozpoczniemy poszukiwania mieszkania warto od razu przemyśleć w jakim budownictwie chcemy mieszkać – czy szukamy wymarzonego „M” w nowych blokach czy również w tzw. wielkiej płycie, dzięki temu również zawęzimy nasze poszukiwania. Oglądając mieszkania zwracajmy szczególną uwagę na wiek budynku, technologię i materiały z jakich jest zbudowany, stan elewacji, klatki schodowej i wind, a również czy w budynku są piwnice oraz garaże. Oglądajmy nie tylko mieszkania, ale również podwórko, piwnicę, klatkę schodową – ich wygląd może nam wiele powiedzieć o naszych przyszłych sąsiadach. Ważny jest również widok z okna bądź balkonu i czy sąsiednie budynki nie są usytuowane zbyt blisko. Warto również sprawdzić koszty utrzymania oraz sposób zarządzania nieruchomością – kto nią administruje, czy przewidziany  jest fundusz remontowy itd.

Mieszkanie
Mieszkanie najlepiej oglądać, gdy jest widno, łatwiej wtedy ocenić otoczenie i zauważyć ewentualne mankamenty zarówno w mieszkaniu jak i w budynku. Z powodu na pracę zawodową dla wielu osób oglądanie mieszkania w godzinach 9-17 może być problemem, dlatego szczególnie interesujące nas nieruchomości warto zwizytować ponownie w ciągu dnia.

Oglądając mieszkanie zwracajmy szczególną uwagę na rozkład, czy będzie on dla nas funkcjonalny oraz czy pokoje są niezależne czy przejściowe. Korzystny układ przyszłego mieszkania ułatwi nam urządzenie wnętrza zgodnie z naszymi preferencjami. Warto zastanowić się nad ilością pokoi, a również nad tym, czy większość powierzchni nie będą stanowić korytarze oraz czy w mieszkaniu znajdą się miejsca na szafy. Kolejną ważną rzeczą jest stan mieszkania, czy jest to stan i standard do którego możemy się niemalże od razu wprowadzić czy raczej mieszkanie wymaga odświeżenia bądź remontu. Wtedy musimy pamiętać, iż do ceny mieszkania będziemy musieli doliczyć dodatkowe koszty. W szczególności zwracamy uwagę na stan drzwi, podłóg i innych stałych elementów w mieszkaniu. W przypadku, gdy mieszkanie wymagać będzie remontu warto porozmawiać z właścicielem o upuście. Pamiętajmy, iż cena ofertowa nie jest zwykle ceną ostateczną.

Ważne jest również usytuowanie mieszkania względem stron świata. Aby nam się dobrze w nim funkcjonowało, przy zoptymalizowanych kosztach powinno być odpowiednio doświetlone. Okna idealnych mieszkań powinny wychodzić na południowy zachód co pozwoli na uzyskanie światła naturalnego przez dłuższy czas. Istotne będzie zwrócenie uwagi na piętro na którym znajduje się mieszkanie, najkorzystniejsze, to takie gdzie okoliczne bloki oraz roślinność nie przysłaniają widoku, a co za tym idzie nie odbierają światła. Godnym uwagi będzie również poziom hałasu w mieszkaniu. Czynnikami wpływającymi na  hałas  są m. in odległość od lotnisk, kolei, autostrad czy dużych węzłów komunikacyjnych, a również współczynnik izolacyjności akustycznej okien. Izolacja akustyczna jest wyrażana w decybelach i określa wartość redukcji hałasu, którego źródło znajduje się poza oknem. Redukcja za pomocą okien o 10 dB oznacza, iż w pomieszczeniu słyszalne będzie 50% mniej ulicznego zgiełku.

Istotnym czynnikiem będzie również przyłączenie mediów. Zarówno pod kontem ewentualnych remontów jak i optymalizacji kosztów zamieszkania. Jeżeli będziemy chcieli zmienić układ mieszkania warto wiedzieć jak rozplanowana jest sieć wodna i elektryczna. Jako potencjalni nabywcy powinniśmy zwrócić również uwagę na zlokalizowanie liczników. Wygodne dla mieszkańców będą lokale, w których ciepła woda przyłączona jest odgórnie w całym bloku dzięki czemu nie ma potrzeby instalowania piecyka grzejącego w mieszkaniu.

Podczas oglądania mieszkania pytajmy o wszystko co nas interesuje, tak aby nie mieć żadnych wątpliwości. W szczególności o to, jakie wyposażenie pozostaje w cenie mieszkania, jakie są średnie koszty jego miesięcznego utrzymania, o sąsiadów, sposób zarządzania nieruchomością,  termin kiedy sprzedający będzie mógł opuścić mieszkanie. Koniecznie należy również zapytać o księgę wieczystą – dowiemy się z niej czy sprzedający jest rzeczywiście właścicielem, czy lokal nie jest zadłużony, czy ktoś nie ma ustanowionej służebności. Pytajmy również o osoby zameldowane, czy lokal nie ma zadłużeń czynszowych oraz u dostawców mediów.  Równie ważne jest, aby stwierdzić, czy sprzedający prowadzi działalność gospodarczą (jeśli tak – powinien okazać nam do umowy zaświadczenia z US i ZUS o braku zaległości i czy nie toczy się egzekucja z nieruchomości. To bardzo ważne, gdyż rozporządzanie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na postępowanie komornika – nabywca odpowiada na równi z dłużnikiem.

W przypadku mieszkań w kamienicach dobrze również spytać, czy budynek jest wpisany do rejestru zabytków. Wówczas każdy remont wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Trzeba również ustalić, jaki będzie termin wydania nieruchomości.

– Absolutną podstawą przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego jest dokładna lektura księgi wieczystej. Jeżeli mieszkanie obciążone jest wadami prawnymi, znajdziemy tam informacje na ten temat. Może się również okazać iż osoba, od której kupujemy lokum, nie jest jego jedynym właścicielem. – dodaje Drapella.

Wiele z powyższych porad może wydawać się względnie oczywistymi, ale w natłoku codziennych obowiązków ich mnogość powoduje, iż znalezienie nieruchomości nie zawsze jest proste i oczywiste. 

Hipoteka odwrócona, oferowana w kraju stosunkowo niedługo – opiera się o zapisy umowy o dożywocie. Jakie są jej zasady? – komentarz Radcy Prawnego, mecenasa Jakuba Tersy, partnera w Tersa Głowiński Dymanowski DGMT Konsorcjum Radców Prawnych:

Umowa o dożywocie jest uregulowana przez Kodeks Cywilny (art. 908-916. Jej istotą jest przeniesienie własności nieruchomości przez jej dotychczasowego właściciela (Dożywotnika na rzecz innej osoby (Nabywcy – w zamian za dożywotnie utrzymanie. W relacji senior-fundusz, Dożywotnikiem jest senior, natomiast Nabywcą – instytucja oferująca odwróconą hipotekę.  Co do zasady, Nabywca powinien przyjąć Dożywotnika jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz własnym kosztem zorganizować pochówek.

 Strony mogą jednak postanowić, iż utrzymanie będzie polegało na comiesięcznym, dożywotnim wypłacaniu Dożywotnikowi pewnej sumy pieniężnej, oraz możliwości dożywotniego zamieszkiwania nieruchomości, jak ma to miejsce właśnie w przypadku odwróconej hipoteki. Wówczas ważne jest, aby ten drugi zapis ujawnić w księdze wieczystej, w postaci służebności osobistej mieszkania. To zagwarantuje seniorowi możliwość zamieszkiwania we własnym domu, bez względu na to, kto będzie jego właścicielem. To ważne, zwłaszcza gdy zachodzi obawa sprzedaży nieruchomości osobom trzecim.


Warto sprawdzić
Pożyczki ratalne
Ocena
8.9
Ratka.pl
Ocena
8.6
pożyczkaOK
Ocena
8.3
SuperCredit
Ocena
8.1
HapiPożyczki
Ocena
7.4
Wonga
Ocena
6.2
SMS Kredyt
Ocena
6
Provident
Ocena
5.7
Ferratum Bank
Ocena
5.5
PożyczkaPLUS
Ocena
5.3
Credy
Ocena
4.9
InCredit
Ocena
4.9
Pożyczkomat
Ocena
4.6
Ekspres kasa
Ocena
3.8
Aasa
Szybka pożyczka bankowa
Pożyczka dla każdego!
Przeczytaj

Kredyt hipoteczny przez Internet

Kredyt hipoteczny przez Internet Kredyt online, czy to jest możliwe? Jeszcze do niedawna jedynie firmy pożyczkowe ...Więcej

Gdzie założyć konto oszczędnościowe?

Gdzie założyć konto oszczędnościowe? Oprocentowanie lokat ciągle jest na niskim poziomie do tego rosnąca inflacja. Zakładanie ...Więcej

Kredyt na PIT, w jakim banku?

Kredyt na PIT, w jakim banku? Kredyt na pit, jak się do tego zabrać? Każda osoba, która otrzymała od ...Więcej

Kredito24, internetowa pożyczka do 3000 zł

Pożyczkę w Kredito24 można zaciągnąć na okres do 30 dni. Kredito24 udziela pożyczek ...Więcej

Najlepszy kredyt 35000 zł.Ranking z dnia wtorek, 07 marca 2017r.

Najlepszy kredyt 35000 zł.Ranking z dnia wtorek, 07 marca 2017r. W dzisiejszym rankingu sprawdziliśmy warunki kredytu gotówkowego na kwotę 35000 PLN. Spłata ...Więcej

Pożyczki pod zastaw lub na poręczenie

Pożyczki pod zastaw lub na poręczenie Czy aby otrzymać pożyczkę chwilówkę musimy przedstawić jakieś poręczenie lub zastaw? Takie pytanie ...Więcej

Pożyczki dla zadłużonych, gdzie uda się pożyczyć pieniądze?

Pożyczki dla zadłużonych, gdzie uda się pożyczyć pieniądze? Czy istnieje specjalny produkt przeznaczony dla osób zadłużonych? Każdy kto ma zaciągnięty kredyt ...Więcej

Oprocentowanie kredytów w 2017 r.

Oprocentowanie kredytów w 2017 r. Czy w tym roku oprocentowanie lokat będzie wyższe niż w latach poprzednich? ...Więcej

Opinie o szybkich pożyczkach

Euroloan - Firma oceniona na 1.6 pkt.
Wanda - Nie wiele opini na temat tej pożyczki. Brał ktoś u nich? Jak wygląda weryfikacja, peł ...
Zobacz »


Euroloan - Firma oceniona na 1.6 pkt.
Wandzia - Jakaś nowa pożyczka? Pożyczał ktoś u nich? Jak to wygląda na tle innych pożyczek? ...
Zobacz »


Profi Credit - Firma oceniona na 8.4 pkt.
Kaska - Wszystko fajnie, tylko nikt jakoś nie mówi,że u nich ciężko jest dostać pożyczkę, ...
Zobacz »


Profi Credit - Firma oceniona na 8.4 pkt.
Marek - Szybko i sprawnie polecam ...
Zobacz »T-Mobile Usługi Bankowe - Bank oceniony na 5.1 pkt.
Artek - Warunki pożyczki są w miarę dobre, jeżeli już to mam spore zastrzeżenia do konsultan ...
Zobacz »


Pożyczki chwilówki

Zobacz cały ranking »


RANKING MARZEC 2017r.
Ocena
5/10
Finansowo
Ocena
5/10
SuperCredit
Ocena
8/10
Halopożyczka
Pierwsza za darmo!

Zajmie Ci to tylko 15 min.

1500, 2500, 4000 zł
a może 10.000 zł ? » Złóż wniosek
Pożyczka w kilka minut !
POŻYCZ NAWET 25.000 ZŁ W 15 MINUT!
  • Do 1.000 pożyczka za 0 zł
  • Błyskawiczna decyzja
  • Pożyczka z opcją bez BIK!
  • WYPEŁNIJ WNIOSEK


Najwyżej ocenione kredyty


Citi Handlowy
Citi Handlowy
Ocena
4.4

Prowizja: 5.00  %, RRSO: 15.16 


Volkswagen Bank Polska
Volkswagen Bank Polska
Ocena
5.3

Prowizja: 3.00  %, RRSO: 15.61 


Getin Noble Bank
Getin Noble Bank
Ocena
3.6

Prowizja: 5.00  %, RRSO: 18.65 


Santander Consumer Bank
Santander Consumer Bank
Ocena
5.4

Prowizja: 3.99  %, RRSO: 18.92 


Szybkie pożyczki bankowe

RANKING MARZEC 2017r.
Ocena
10/10
Bank Millennium
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank

02 minut temu Klient złożył wniosek o pożyczkę 100 zł
w Vivus


Informacja zniknie za sekund