Szukasz kredytu lub pożyczki?

Już nie musisz, nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej oferty!

Wypełnij formularz

Frankowiec łatwo się nie przeprowadzi

KREDYT LUB POŻYCZKA?

NAWET DO 150.000

Błyskawiczna decyzja, minimum formalności.

Nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej pożyczki!

Również dla osób z ograniczoną zdolnością kredytową.

SprawdźFrankowiec łatwo się nie przeprowadzi
Frankowiec łatwo się nie przeprowadzi

Kilkaset tysięcy osób, które zaciągnęły kredyt we frankach podczas hipotecznego boomu dziś bez większych kłopotów spłaca raty. Zobowiązanie w szwajcarskiej walucie nie uwiera dopóki nie pojawia się chęć przeprowadzki. Sprzedając mieszkanie, frankowcy muszą liczyć się nie tylko z tym, iż otrzymają za nie mniej niż parę lat temu, ale także z faktem, iż ich zadłużenie wobec przesiębiorstwa bankowego będzie w złotych wyższe niż na początku.

Uwięzieni we franku, bo tak się o nich często mówi, miewają kłopoty z realizacją życiowych planów. Jeżeli pierwsze mieszkanie okazuje się zbyt małe, a na horyzoncie pojawia się możliwość przeprowadzki do większych czterech kątów, to kredyt w szwajcarskiej walucie staje się kulą u nogi.

Najprostszym rozwiązaniem byłoby w takiej sytuacji sprzedanie mieszkania i spłacenie kredytu, a następnie zaciągnięcie kolejnego zobowiązania na nowe lokum. Niestety, wartość pozostałego do spłaty długu po przeliczeniu na złote będzie dziś najczęściej wyższa niż w chwili zaciągnięcia kredytu. Osoba, która zaciągnęła w 2008 roku kredyt na 30 lat o kwocie 350 000 zł po kursie 2,07 zł, dziś ma do spłaty około 148 000 franków. Jeżeli przeliczymy zadłużenie na złote po dzisiejszym kursie, to przekłada się to na dług w wysokości 500 000 zł. Przy sprzedaży mieszkania, nawet zakładając, iż jego wartość rynkowa nie spadła, do transakcji trzeba będzie dołożyć 150 000 zł.

A może zmiana zabezpieczenia?

Kredyty we frankach mają wciąż istotną zaletę – wiele z nich zaciągniętych zostało na atrakcyjnych warunkach. Niska marża, której towarzyszą prawie zerowe stopy procentowe w Szwajcarii, powodują, iż bieżąca obsługa zadłużenia nie jest zbyt obciążająca. I to mimo znacznego wzrostu kursu franka w ciągu ostatnich lat.

Wielu kredytobiorców nie miałoby nic przeciwko temu, aby móc ciągle oddawać kredyt na starych zasadach, ale przenieść go na inną nieruchomość. W praktyce taką operację jest dość trudno przeprowadzić. Możliwych jest parę rozwiązań:

Nowe mieszkanie kupujemy za gotówkę (np. pożyczając od rodziny, po zakupie przenosimy kredyt, a stare mieszkanie sprzedajemy.

Zmieniamy zabezpieczenie kredytu tymczasowo przenosząc go na inną nieruchomość, np. rodziny. Sprzedajemy mieszkanie, a za uzyskane środki i własne oszczędności kupujemy nowe. Ponownie przenosimy kredyt, tym razem na docelową nieruchomość.

Jeśli dysponujemy wystarczającą zdolnością kredytową bądź wręcz kupujemy nowe mieszkanie za gotówkę, to możemy także nie pozbywać się poprzedniego lokum, ale pozostawić je (wraz z kredytem we frankach i np. wynajmować.

Banki rozpatrują indywidualnie

Jakakolwiek operacja polegająca na zmianie zabezpieczenia kredytu wymaga oczywiście zgody banku. Zapytaliśmy instytucje finansowe o to, czy są skłonne zgodzić się na kredytową przeprowadzkę i na jakich warunkach. Interesowało nas również, czy bank jest gotów przyjąć zabezpieczenie w postaci nieruchomości osoby trzeciej (np. rodziców oraz czy przy zmianie zdołamy utrzymać poprzednie warunki kredytu.

Większość banków, które odpowiedziały na ankietę deklaruje, iż zmiana zabezpieczenia jest możliwa, ale do sprawy podejdą indywidualnie. Taki punkt widzenia mają BZ WBK (także pod marką Kredyt Bank, Alior Bank, PKO BP, Bank Millennium, Citi Handlowy, Nordea Bank, Rafeisen Bank, Eurobank. Zdecydowanie odmówił mBank i Multibank. W praktyce jednak proces zmiany zabezpieczenia okaże się prawie równie skomplikowany, co staranie o kredyt. Najczęściej wymagana będzie pełna analiza kredytowa (np. Bank BPH, Nordea Bank, a więc nie tylko wycena nowej nieruchomości, ale także sprawdzenie naszej zdolności.

BZ WBK informuje, iż warunkiem zgody może być np. podwyższenie marży. BNP Paribas oczekuje, iż poziom LTV po zmianie zabezpieczenia nie będzie wyższy niż 80%. Również Bank Millennium spodziewa się, iż nowa nieruchomość będzie miała wyższą wartość niż poprzednia.

Nieruchomość nie należy do kredytobiorcy? Będzie trudniej

Grono banków, które gotowe są przyjąć jako jedyne zabezpieczenie nieruchomość osoby trzeciej jest dość wąskie. Na taką operację nie zgadza się Bank BPH, BNP Paribas i mBank. Do sprawy indywidualnie podejdzie Citi Handlowy, a Nordea Bank i Eurobank oczekują, iż właściciel nieruchomości będzie jednocześnie poręczycielem kredytu bądź współkredytobiorcą. Rafeisen, Millennium, PKO BP i Alior Bank gotowe są przyjąć zabezpieczenie na mieszkaniu należącym do np. rodziny kredytobiorcy, ale do każdej ze spraw będą podchodzić indywidualnie.

Warto pamiętać, iż za każdym razem konieczne będzie podpisanie aneksu do umowy kredytowej, co nie tylko wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale może także oznaczać zmiany w warunkach kredytowania. Spośród zapytanych przez nas instytucji bankowych tylko Eurobank deklaruje, iż przy zmianie marża pozostanie bez zmian. Inne informują, iż sprawy rozstrzygane są indywidualnie. Bank BPH przykładowo wskazuje, iż w aneksie mogą znaleźć się zapisy dostosowujące marżę przesiębiorstwa bankowego do obecnych warunków rynkowych i zmieniające zasady obliczania oprocentowania.

Przeprowadzka pod znakiem zapytania

Zmiana zabezpieczenia kredytu to poważna operacja – instytucje finansowe w praktyce niechętnie zgadzają się na takie rozwiązanie. Większe szanse na pozytywne załatwienie sprawy mają osoby, które mogą zaproponować jako nowe zabezpieczenie nieruchomość o wartości dużo przewyższającej obecne zadłużenie (wyrażone w złotych. Jeżeli towarzyszy temu dodatkowo lepsza niż kiedyś zdolność kredytowa, a sytuacja prawna nieruchomości nie budzi wątpliwości, to bank zapewne przychyli się do prośby. Nadzieje na utrzymanie poziomu marży wynegocjowanej np. przed pięcioma laty są jednak nikłe, co stawia pod znakiem zapytania opłacalność całej operacji.

Większą elastyczność może dać przewalutowanie kredytu na złote, co wiąże się jednak ze zwiększeniem comiesięcznych obciążeń. Niektóre instytucje finansowe zachęcają do takiego ruchu. BZ WBK prowadzi obecnie akcję pilotażową, w której informuje wybranych użytkowników posiadających kredyt we frankach o możliwości zamiany długu na złote przy okazji zakupu nowego mieszkania.

m.kisiel at bankier dot pl

autor: Michał Kisiel
Warto sprawdzić
Pożyczki ratalne
Ocena
8.9
Ratka.pl
Ocena
8.6
pożyczkaOK
Ocena
8.3
SuperCredit
Ocena
8.1
HapiPożyczki
Ocena
7.4
Wonga
Ocena
6.2
SMS Kredyt
Ocena
6
Provident
Ocena
5.7
Ferratum Bank
Ocena
5.5
PożyczkaPLUS
Ocena
5.3
Credy
Ocena
4.9
InCredit
Ocena
4.9
Pożyczkomat
Ocena
4.6
Ekspres kasa
Ocena
3.8
Aasa
Szybka pożyczka bankowa
Pożyczka dla każdego!
Przeczytaj

viaSMS, pożyczka bez zaświadczeń przez internet na 30 dni

Pożyczkę w viaSMS można zaciągnąć na okres do 30 dni. Firma udziela pożyczek ...Więcej

Porównanie 4 pożyczek ratalnych

Porównanie 4 pożyczek ratalnych Pożyczki ratalne to bardzo dobra alternatywa dla kredytów gotówkowych. Po pożyczki ratalne sięga ...Więcej

Kredyt dla firm z gwarancjami unijnymi

Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani kredytem inwestycyjnym lub obrotowym z gwarancją BGK w ...Więcej

Kredyt hipoteczny przez Internet

Kredyt hipoteczny przez Internet Kredyt online, czy to jest możliwe? Jeszcze do niedawna jedynie firmy pożyczkowe ...Więcej

Gdzie założyć konto oszczędnościowe?

Gdzie założyć konto oszczędnościowe? Oprocentowanie lokat ciągle jest na niskim poziomie do tego rosnąca inflacja. Zakładanie ...Więcej

Kredyt na PIT, w jakim banku?

Kredyt na PIT, w jakim banku? Kredyt na pit, jak się do tego zabrać? Każda osoba, która otrzymała od ...Więcej

Kredito24, internetowa pożyczka do 3000 zł

Pożyczkę w Kredito24 można zaciągnąć na okres do 30 dni. Kredito24 udziela pożyczek ...Więcej

Najlepszy kredyt 35000 zł.Ranking z dnia wtorek, 07 marca 2017r.

Najlepszy kredyt 35000 zł.Ranking z dnia wtorek, 07 marca 2017r. W dzisiejszym rankingu sprawdziliśmy warunki kredytu gotówkowego na kwotę 35000 PLN. Spłata ...Więcej

Opinie o szybkich pożyczkach

Euroloan - Firma oceniona na 1.6 pkt.
Wanda - Nie wiele opini na temat tej pożyczki. Brał ktoś u nich? Jak wygląda weryfikacja, peł ...
Zobacz »


Euroloan - Firma oceniona na 1.6 pkt.
Wandzia - Jakaś nowa pożyczka? Pożyczał ktoś u nich? Jak to wygląda na tle innych pożyczek? ...
Zobacz »


Profi Credit - Firma oceniona na 8.4 pkt.
Kaska - Wszystko fajnie, tylko nikt jakoś nie mówi,że u nich ciężko jest dostać pożyczkę, ...
Zobacz »


Profi Credit - Firma oceniona na 8.4 pkt.
Marek - Szybko i sprawnie polecam ...
Zobacz »T-Mobile Usługi Bankowe - Bank oceniony na 5.1 pkt.
Artek - Warunki pożyczki są w miarę dobre, jeżeli już to mam spore zastrzeżenia do konsultan ...
Zobacz »


Pożyczki chwilówki

Zobacz cały ranking »


RANKING MARZEC 2017r.
Ocena
5/10
Finansowo
Ocena
5/10
SuperCredit
Ocena
8/10
Halopożyczka
Pierwsza za darmo!

Zajmie Ci to tylko 15 min.

1500, 2500, 4000 zł
a może 10.000 zł ? » Złóż wniosek
Pożyczka w kilka minut !
POŻYCZ NAWET 25.000 ZŁ W 15 MINUT!
  • Do 1.000 pożyczka za 0 zł
  • Błyskawiczna decyzja
  • Pożyczka z opcją bez BIK!
  • WYPEŁNIJ WNIOSEK


Najwyżej ocenione kredyty


Citi Handlowy
Citi Handlowy
Ocena
4.4

Prowizja: 5.00  %, RRSO: 15.16 


Volkswagen Bank Polska
Volkswagen Bank Polska
Ocena
5.3

Prowizja: 3.00  %, RRSO: 15.61 


Getin Noble Bank
Getin Noble Bank
Ocena
3.6

Prowizja: 5.00  %, RRSO: 18.65 


Santander Consumer Bank
Santander Consumer Bank
Ocena
5.4

Prowizja: 3.99  %, RRSO: 18.92 


Szybkie pożyczki bankowe

RANKING MARZEC 2017r.
Ocena
10/10
Bank Millennium
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank

38 minut temu Klient złożył wniosek o pożyczkę 1500 zł
w Łatwa Ratka


Informacja zniknie za sekund