Szukasz kredytu lub pożyczki?

Już nie musisz, nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej oferty!

Wypełnij formularz

Bank Zachodni WBK: Maroko to dla naszych eksporterów drzwi do Afryki

KREDYT LUB POŻYCZKA?

NAWET DO 150.000

Błyskawiczna decyzja, minimum formalności.

Nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej pożyczki!

Również dla osób z ograniczoną zdolnością kredytową.

SprawdźBank Zachodni WBK: Maroko to dla naszych eksporterów drzwi do Afryki
Bank Zachodni WBK: Maroko to dla naszych eksporterów drzwi do Afryki

Strategiczne położenie na styku kontynentów, niskie obciążenia podatkowe oraz bardzo przyjazne środowisko gospodarcze sprawiają, iż dla polskich eksporterów Maroko jest jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków na świecie. Eksperci Banku Zachodniego WBK wskazują, iż polscy przedsiębiorcy powinni traktować ten kraj jako przyczółek do ekspansji biznesowej w Afryce Północnej i nie tylko.

Bank Zachodni WBK prowadzi projekt poświęcony najbardziej perspektywicznym rynkom eksportowym, na których z racji przynależności do Grupy Santander może zapewnić polskim firmom unikalne wsparcie w ekspansji zagranicznej. Dotychczas odbyły się spotkania tematyczne poświęcone Hiszpanii, Portugalii, Chile, Meksykowi, a w ostatnim czasie także rynkom afrykańskim – Angoli i Maroko.

Maroko jest według ekspertów BZ WBK najciekawszym rynkiem dla polskich firm w Afryce Północnej.Istnieje parę podstawowych czynników sukcesu na każdym rynku zagranicznym. Jednym z najistotniejszych jest otoczenie biznesowe, w przypadku Maroka bardzo sprzyjające. Maroko ma duże ambicje i chce być gospodarczym liderem w regionie. Państwo stwarza coraz lepsze warunki dla biznesu i robi wszystko, aby przyciągać zagranicznych inwestorów. Równie ważnym warunkiem sukcesu ekspansji jest dobra znajomość lokalnego rynku i realiów, które na nim obowiązują. Z doświadczeń naszych użytkowników wynika, iż zapewnia je pozyskanie wiarygodnego lokalnego partnera. Bardzo istotna jest także odpowiednia organizacja oraz zabezpieczenie finansowania inwestycji i bezpieczeństwa transakcji na zagranicznym rynku. My jako Bank Zachodni WBK, członek grupy Santander, oraz Bank Attijariwafa, nasz bank partnerski w Maroku, jesteśmy w stanie wspólnie zapewnić kompleksowe wsparcie w ekspansji zagranicznej firm na rynki afrykańskie. Bank AWB jest własnościowo powiązany z grupą Santander a dla nas to znakomity partner lokalny na rynku w Maroku i w krajach Afryki Północnej. Dzięki tej współpracy nasza propozycja jest unikalna. Żaden inny bank w kraju nie jest w stanie zapewnić takiego wsparcia polskim firmom w Maroku i krajach Afryki Północnej – komentuje Robert Antczak, odpowiedzialny za rozwój Biznesu Międzynarodowego w Banku Zachodnim WBK.

Bank Attijariwafa (AWB to jeden z największych instytucji bankowych afrykańskich; w wybranych krajach Afryki Północnej zajmuje zawsze miejsce w pierwszej trójce.Rozwijamy współpracę opartą głównie o bliskie kontakty i wymianę know-how. Wspólnie strukturyzujemy finansowe zabezpieczenia transakcji bądź finansowanie inwestycji, które są dopasowane do potrzeb użytkowników a jednocześnie spełniają lokalne uwarunkowania tego rynku, np.: francuskojęzyczne gwarancje według wzorów obowiązujących w Maroku. Finansowanie inwestycji, finansowanie handlu, zabezpieczenie transakcji wymiany walut, gwarancje, akredytywy faktoring czy również międzynarodowy faktoring to tylko niektóre z rozwiązań, z których korzystają nasi klienci- dodaje Piotr Dylak, Dyrektor Zespołu Finansowania Handlu w Banku Zachodnim WBK.

Jeśli chodzi o otoczenie rynkowe, które sprzyja polskim firmom w Maroku, to w ostatnich latach kluczowe z punktu widzenia biznesu zagranicznego było stworzenie w tym kraju Komitetu ds. Otoczenia Biznesowego (CNEA, odpowiedzialnego za uproszczenie procedur i dostępu do informacji, modernizację prawa gospodarczego, poprawę ochrony własności intelektualnej, nowe prawo arbitrażowe i mediacji, nowe regulacje bankowe i uproszczenia administracyjne. Oprócz tworzenia atrakcyjnego środowiska prawno-administracyjnego Królestwo Marokańskie wprowadziło także dla przedsiębiorców zachęty, m.in. redukcję obciążeń podatkowych, fundusze przeznaczone na wsparcie inwestycji (np. Fundusze Promowania Inwestycji, Fundusz Hassana II, zachęty dla offshoringu czy system stref bezcłowych. Na terenie Maroka działają także Zintegrowane Parki Przemysłowe oraz Centrum finansowe Casablanca (Financial City.

Eksperci z Banku Zachodniego WBK podkreślają, iż z punktu widzenia polskich przedsiębiorców ważne są bardzo ambitne strategie sektorowe Maroka, m.in.: Plan Zielone Maroko 2020 (modernizacja rolnictwa, Strategia Performant Ecosystem 2020 (rozwój przemysłu czy Plan Logistyczny 2016 (zwiększenie konkurencji systemu logistycznego i zmniejszenie kosztów transportu w kraju. Maroko stwarza dużą szansę biznesową i dla firm, które chcą rozwijać się w Afryce przez inwestycje bezpośrednie, i dla eksporterów, którzy są zainteresowani tylko wymianą handlową. Jednocześnie marokański popyt dotyczyć będzie nie tylko polskich produktów, ale również usług oraz transferu wiedzy. Na pewno szansę na sukces mają na rynku marokańskim polscy dostawcy sprzętu, maszyn i technologii dla rolnictwa, jak także chemii i nawozów. W związku ze swoim rozwojem Maroko będzie zgłaszać również popyt na rozwiązania w zakresie energetyki oraz maszyn dla wydobycia i przetwórstwa złóż naturalnych. Rynkiem marokańskim powinna zainteresować się branża IT, w tym eksporterzy sprzętu i oprogramowania- wskazuje Piotr Dylak.

Najważniejszy marokański port, czyli Tanger Med Port, jest węzłem logistycznym o zasięgu międzynarodowym i ma obecnie zdolność przeładunkową na poziomie 3,5 mln kontenerów. Królestwo Marokańskie ma ambicje, aby w 2015 r. zwiększyć tę zdolność o 8,5 mln kontenerów i znaleźć się w pierwszej 15-ce najistotniejszych węzłów na świecie. Logistyka Maroka opiera się na transporcie morskim, ale równolegle i bardzo intensywnie rozwijany jest transport drogowy i lotniczy. Maroko będzie więc zgłaszać popyt na polskie usługi budowlane, sprzęt budowlany oraz produkty i komponenty dla budownictwa- uzupełnia Piotr Dylak.

Co ważne, Maroko jest także bardzo dobrze oceniane na arenie międzynarodowej, zdobyło m.in. tytuł najbardziej stabilnego kraju w Afryce Północnej (w 2012 r., najbardziej pokojowego kraju w Afryce Północnej (w 2013 r. oraz najbardziej demokratycznego spośród krajów arabskich (w 2013 r.. Maroko znalazło się również na 2. miejscu w rankingu Financial Times i fDi – Afrykański kraj przyszłości 2013-2014 r. (1. miejsce w edycji 2012-2013 r., a w rankingu Doing Bussiness z 2014 r. sklasyfikowano je na 71. pozycji, przy czym w kategorii warunków wymiany handlowej (Trading accross borders zajmuje już 31. miejsce na świecie.

W opinii przedstawicieli BZ WBK Maroko będzie dobrym pierwszym punktem dla polskich firm chcących prowadzić działalność w Afryce Subsaharyjskiej. Marokańska geostrategia zorientowana jest na wejście w głąb kontynentu i zdobycie pozycji lidera w Afryce. W ciągu ostatnich 10 lat, Maroko podpisało i wprowadzono w życie prawie 5 tyś. umów dwustronnych, a również doprowadziło do powołania 40 wspólnych komisji. Wartość marokańskich inwestycji w Afryce wynosi obecnie ok. 800 mln $, co plasuje kraj na drugiej pozycji po Republice Południowej Afryki wśród największych inwestorów na Czarnym Lądzie.

Oprócz Maroko, także inne kraje Afryki Północnej są uznawane przez ekspertów Banku Zachodniego WBK za warte uwagi polskich firm. Kraje takie jak Algieria, Egipt, Libia, Sudan i Tunezja dynamicznie się rozwijają, głównie w zakresie infrastruktury, nowoczesnego handlu i dystrybucji, usług oraz telekomunikacji. Z kolei polskie firmy, w porównaniu do zachodnich, mogą dostarczyć konkurencyjne cenowo rozwiązania i produkty. Z drugiej strony, z racji historycznych czy obecnych powiązań, np. turystycznych, kraje Afryki Północnej w dużej mierze mają przyswojone europejskie zwyczaje, również biznesowe. W porównaniu do innych krajów afrykańskich, Afryka Północna daje możliwość stosunkowo łatwej organizacji transportu – mówi Robert Antczak.

W III kwartale 2014 r. obroty eksporterów (liczone w euro z sześcioma krajami Afryki Północnej: Algierią, Egiptem, Libią, Marokiem, Sudanem i Tunezją wzrosły aż o 46,1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 r. Eksport do tego regionu stanowi już powyżej połowę (53,8 proc. całego polskiego wywozu do Afryki.

Źródło: BZ WBK
Warto sprawdzić
Pożyczki ratalne
Ocena
8.9
Ratka.pl
Ocena
8.6
pożyczkaOK
Ocena
8.3
SuperCredit
Ocena
8.1
HapiPożyczki
Ocena
7.4
Wonga
Ocena
6.2
SMS Kredyt
Ocena
6
Provident
Ocena
5.7
Ferratum Bank
Ocena
5.5
PożyczkaPLUS
Ocena
5.3
Credy
Ocena
4.9
InCredit
Ocena
4.9
Pożyczkomat
Ocena
4.6
Ekspres kasa
Ocena
3.8
Aasa
Szybka pożyczka bankowa
Pożyczka dla każdego!
Przeczytaj

Porównanie 4 pożyczek ratalnych

Porównanie 4 pożyczek ratalnych Pożyczki ratalne to bardzo dobra alternatywa dla kredytów gotówkowych. Po pożyczki ratalne sięga ...Więcej

Kredyt dla firm z gwarancjami unijnymi

Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani kredytem inwestycyjnym lub obrotowym z gwarancją BGK w ...Więcej

Kredyt hipoteczny przez Internet

Kredyt hipoteczny przez Internet Kredyt online, czy to jest możliwe? Jeszcze do niedawna jedynie firmy pożyczkowe ...Więcej

Gdzie założyć konto oszczędnościowe?

Gdzie założyć konto oszczędnościowe? Oprocentowanie lokat ciągle jest na niskim poziomie do tego rosnąca inflacja. Zakładanie ...Więcej

Kredyt na PIT, w jakim banku?

Kredyt na PIT, w jakim banku? Kredyt na pit, jak się do tego zabrać? Każda osoba, która otrzymała od ...Więcej

Kredito24, internetowa pożyczka do 3000 zł

Pożyczkę w Kredito24 można zaciągnąć na okres do 30 dni. Kredito24 udziela pożyczek ...Więcej

Najlepszy kredyt 35000 zł.Ranking z dnia wtorek, 07 marca 2017r.

Najlepszy kredyt 35000 zł.Ranking z dnia wtorek, 07 marca 2017r. W dzisiejszym rankingu sprawdziliśmy warunki kredytu gotówkowego na kwotę 35000 PLN. Spłata ...Więcej

Pożyczki pod zastaw lub na poręczenie

Pożyczki pod zastaw lub na poręczenie Czy aby otrzymać pożyczkę chwilówkę musimy przedstawić jakieś poręczenie lub zastaw? Takie pytanie ...Więcej

Opinie o szybkich pożyczkach

Euroloan - Firma oceniona na 1.6 pkt.
Wanda - Nie wiele opini na temat tej pożyczki. Brał ktoś u nich? Jak wygląda weryfikacja, peł ...
Zobacz »


Euroloan - Firma oceniona na 1.6 pkt.
Wandzia - Jakaś nowa pożyczka? Pożyczał ktoś u nich? Jak to wygląda na tle innych pożyczek? ...
Zobacz »


Profi Credit - Firma oceniona na 8.4 pkt.
Kaska - Wszystko fajnie, tylko nikt jakoś nie mówi,że u nich ciężko jest dostać pożyczkę, ...
Zobacz »


Profi Credit - Firma oceniona na 8.4 pkt.
Marek - Szybko i sprawnie polecam ...
Zobacz »T-Mobile Usługi Bankowe - Bank oceniony na 5.1 pkt.
Artek - Warunki pożyczki są w miarę dobre, jeżeli już to mam spore zastrzeżenia do konsultan ...
Zobacz »


Pożyczki chwilówki

Zobacz cały ranking »


RANKING MARZEC 2017r.
Ocena
5/10
Finansowo
Ocena
5/10
SuperCredit
Ocena
8/10
Halopożyczka
Pierwsza za darmo!

Zajmie Ci to tylko 15 min.

1500, 2500, 4000 zł
a może 10.000 zł ? » Złóż wniosek
Pożyczka w kilka minut !
POŻYCZ NAWET 25.000 ZŁ W 15 MINUT!
  • Do 1.000 pożyczka za 0 zł
  • Błyskawiczna decyzja
  • Pożyczka z opcją bez BIK!
  • WYPEŁNIJ WNIOSEK


Najwyżej ocenione kredyty


Citi Handlowy
Citi Handlowy
Ocena
4.4

Prowizja: 5.00  %, RRSO: 15.16 


Volkswagen Bank Polska
Volkswagen Bank Polska
Ocena
5.3

Prowizja: 3.00  %, RRSO: 15.61 


Getin Noble Bank
Getin Noble Bank
Ocena
3.6

Prowizja: 5.00  %, RRSO: 18.65 


Santander Consumer Bank
Santander Consumer Bank
Ocena
5.4

Prowizja: 3.99  %, RRSO: 18.92 


Szybkie pożyczki bankowe

RANKING MARZEC 2017r.
Ocena
10/10
Bank Millennium
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank

37 minut temu Klient złożył wniosek o pożyczkę 200 zł
w Rado Pożyczka


Informacja zniknie za sekund