Szukasz kredytu lub pożyczki?

Już nie musisz, nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej oferty!

Wypełnij formularz

3. edycja Raportu Banku Pekao: mikro i małe firmy perspektywy własnej firmy lepsze niż gospodarki

KREDYT LUB POŻYCZKA?

NAWET DO 150.000

Błyskawiczna decyzja, minimum formalności.

Nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej pożyczki!

Również dla osób z ograniczoną zdolnością kredytową.

Sprawdźkredyt dla firm

3. edycja Raportu Banku Pekao: mikro i małe firmy perspektywy własnej firmy lepsze niż gospodarki
3. edycja Raportu Banku Pekao: mikro i małe instytucji  perspektywy własnej instytucji lepsze niż gospodarki

Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm za rok 2012 wynosi 90 pkt. wobec 92 pkt. przed rokiem wynika z trzeciej edycji przygotowanego przez Bank Pekao SA Raportu o Sytuacji Mikro i Małych Firm na bazie wywiadów z 7 tysiącami przedsiębiorców.

Obniżka Wskaźnika jest spowodowana gorszą oceną najbliższych 12 miesięcy oraz niższą oceną ogólnej sytuacji gospodarczej i sytuacji branży. Firmy dużo lepiej oceniają te obszary, które są bezpośrednio związane z sytuacją własnego przedsiębiorstwa. Najważniejszymi barierami rozwoju są w opinii przedsiębiorców koszty pracy, wysokość podatków oraz obciążenia biurokratyczne.

 

Trzecia edycja Raportu o sytuacji mikro i małych firm

Bank Pekao już po raz 3. prezentuje wyniki Raportu poświęconego sytuacji mikro i małych firm. Raport jest dobrym barometrem nastrojów firm, gdyż przygotowano go w oparciu o opinie ich właścicieli, odnoszące się do istotnych obszarów funkcjonowania biznesu.

– Dzięki temu, iż prowadzimy nasze badania od 2010 roku, w najnowszej edycji Raportu możemy pokazać, jak zmieniały się opinie przedsiębiorców w przeciągu ostatnich 3 lat. To unikalna wiedza na temat ważnego dla gospodarki sektora, który daje zatrudnienie 4,5 milionom osób mówi Grzegorz Piwowar, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao SA.

Ogólny Wskaźnik Koniunktury obniżył się o 2 punkty w stosunku do roku 2011 relatywnie najlepsza sytuacja w produkcji i usługach

Syntetyczną miarą nastrojów mikro i małych firm jest Ogólny Wskaźnik Koniunktury. Jest on wyliczany w oparciu o odpowiedzi badanych na pytania o ocenę ostatnich i przyszłych 12 miesięcy w ośmiu obszarach (ogólna sytuacja gospodarcza, sytuacja branży i firmy, przychody i wynik finansowy firmy, poziom zatrudnienia, czas oczekiwania na zapłatę oraz dostępność zewnętrznego finansowania.

Wskaźnik obniżył się z 92 pkt. w roku 2011 do 90 pkt. Wpływ na to miały dwa główne czynniki. Firmy gorzej w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem oceniły perspektywy na kolejne 12 miesięcy (spadek o powyżej 3 punkty. Właściciele przedsiębiorstw nisko ocenili ogólną sytuację gospodarczą (spadek o prawie 8 punktów w stosunku do roku 2011 oraz sytuację branży (spadek o 4,5 punktu.

– W tegorocznym badaniu daje się zauważyć duży rozdźwięk pomiędzy niezłą oceną sytuacji samych firm, a gorszą oceną sytuacji gospodarczej w kraju czy branży, w której działają.  Ocena sytuacji instytucji jest o 12 pkt. wyższa niż ocena ogólnej sytuacji gospodarczej – wyjaśnia Grzegorz Piwowar. – Na podkreślenie zasługuje także stabilna ocena zatrudnienia przedsiębiorczość mikro i małych firm i tworzone przez nich miejsca pracy łagodzą rozmiary bezrobocia.

Najwyższe wartości Ogólnego Wskaźnika Koniunktury odnotowano w produkcji i usługach (91 pkt. Na przeciwległym biegunie znalazł się handel ze Wskaźnikiem na poziomie 88 punktów. W sektorze mikro i małych firm widać spore pogorszenie sytuacji w branży budowlanej (Wskaźnik obniżył się z 93 do 89 punktów. Najbardziej stabilna sytuacja występuje w produkcji, gdzie wartość Wskaźnika utrzymuje  się na podobnym poziomie od 3 lat.

Wartość Ogólnego Wskaźnika Koniunktury rośnie proporcjonalnie do skali działalności przedsiębiorstwa. Dla firm działających tylko na rynku lokalnym Wskaźnik wynosi 88 pkt., by stopniowo rosnąć do 93 pkt. dla przedsiębiorstw funkcjonujących na rynku międzynarodowym. Wyższe wartości Wskaźnika odnotowano w przypadku firm o stażu rynkowym do 3 lat (94 pkt..

Wzrasta liczba eksportujących mikro i małych firm, instytucji produkcyjne liderem innowacji 

W 2012 roku  działalność eksportową prowadziło 12% mikro i małych firm. Firmy te dużo lepiej oceniają sytuację swoich przedsiębiorstw (96 pkt. i wielkość przychodów (102 pkt. niż firmy, które nie eksportują towarów i usług.

– Z roku na rok poszerza się grupa eksporterów w segmencie mikro i małych firm z 9% do 12% w okresie trzech lat. To grupa prawie 200 tysięcy przedsiębiorstw. Wyniki naszego badania potwierdzają, iż dzięki eksportowi sytuacja tych firm jest dużo lepsza niż reszty przedsiębiorców, a eksport jest jedną z lokomotyw napędowych gospodarki mówi Grzegorz Piwowar.

Innowacyjność mikro i małych firm wspierana efektywnością kosztową pozwala firmom dostosowywać się do rosnących wymagań rynkowych. Motorem innowacyjności są instytucji produkcyjne: 45% z nich wprowadziłow ubiegłym roku innowacje produktowe, a 35% innowacje procesowe.

Koszty pracy, podatki i biurokracja najważniejszymi barierami rozwoju

W Raporcie Pekao po raz pierwszy przedsiębiorcy zostali zapytani o bariery rozwoju. Spośród 15 barier, które oceniano w skali od 1 (brak bariery do 5 (bardzo ważna bariera, najważniejszymi okazały się koszty pracy (3,74, wysokość podatków (3,55 oraz obciążenia biurokratyczne (3,51.

Jednocześnie dość dobrze ocenione zostały instytucje otoczenia biznesowego: instytucje finansowe w zakresie jakości usług doradczych związanych z kredytami (105 pkt. oraz lokalna administracja (100 pkt..

Lekki wzrost w finansowaniu działalności bieżącej i inwestycyjnej firm z zewnętrznych źródeł

Badania prowadzone przez Pekao po raz trzeci pokazują stopniowy wzrost wykorzystania zewnętrznych źródeł finansowania działalności bieżącej (z 22% w roku 2010 do 24% w roku 2012 i inwestycyjnej (z 19% w 2010 r. do 21% w 2012 r.. Nadal jest jednak spory potencjał do wzrostu, biorąc pod uwagę dobrą dostępność zewnętrznego finansowania, ocenioną na 97 pkt. Impulsem dla większego wykorzystania zewnętrznego finansowania w przyszłości może być uruchomienie zwrotnych instrumentów finansowych w ramach nowego budżetu UE.

Nie w pełni wykorzystany biznesowy potencjał Internetu

Tematem specjalnym tegorocznego Raportu jest e-gospodarka wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjnych przez mikro i małe przedsiębiorstwa. W dalszym ciągu jest to obszar, który nie jest w pełni wykorzystany w działalności biznesowej. 87% ankietowanych firm korzysta z komputera, ale tylko 57% z nich używa Internetu do kontaktu z administracją, a 56% firm ma własną stronę internetową. Mniej niż 1/2 – 48% prowadzi działania reklamowe z wykorzystaniem Internetu. Zgodnie z wynikami Raportu 85% firm z dostępem do Internetu korzysta z bankowości elektronicznej, podkreślając wygodę i oszczędność czasu przy realizacji transakcji w ten sposób.

– Odpowiedzią Banku Pekao SA na rosnące oczekiwania mikro i małych firm jest bankowość mobilna dla firm. To nowoczesne, zaawansowane funkcjonalnie narzędzie na telefony i tablety, które pozwala przedsiębiorcom intuicyjnie i sprawnie realizować wszystkie operacje  znane z systemu bankowości internetowej PekaoFirma24. Teraz bankowość dla firm jest zawsze pod ręką – mówi Grzegorz Piwowar.

W ciągu miesiąca od udostępnienia aplikacji mobilnej konsumentom biznesowym, została ona pobrana już przez powyżej 2,5 tys. przedsiębiorców.

Raport Banku Pekao powstaje w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami 7 tysięcy mikro i małych firm. Reprezentatywne wyniki badania przedstawione są na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup powiatów, jak także według branż i wielkości firmy. Tematem specjalnym tegorocznej edycji Raportu jest e-gospodarka. Raport w polskiej i angielskiej wersji językowej jest dostępny na stronie http:www.pekao.com.pl/mis/raport_SM…>

Źródło: Bank Pekao SA
Warto sprawdzić
Pożyczki ratalne
Ocena
8.9
Ratka.pl
Ocena
8.6
pożyczkaOK
Ocena
8.3
SuperCredit
Ocena
8.1
HapiPożyczki
Ocena
7.4
Wonga
Ocena
6.2
SMS Kredyt
Ocena
6
Provident
Ocena
5.7
Ferratum Bank
Ocena
5.5
PożyczkaPLUS
Ocena
5.3
Credy
Ocena
4.9
InCredit
Ocena
4.9
Pożyczkomat
Ocena
4.6
Ekspres kasa
Ocena
3.8
Aasa
2100 zł za darmo!
Pożyczka dla każdego!
Przeczytaj

Kredyt hipoteczny przez Internet

Kredyt hipoteczny przez Internet Kredyt online, czy to jest możliwe? Jeszcze do niedawna jedynie firmy pożyczkowe ...Więcej

Gdzie założyć konto oszczędnościowe?

Gdzie założyć konto oszczędnościowe? Oprocentowanie lokat ciągle jest na niskim poziomie do tego rosnąca inflacja. Zakładanie ...Więcej

Kredyt na PIT, w jakim banku?

Kredyt na PIT, w jakim banku? Kredyt na pit, jak się do tego zabrać? Każda osoba, która otrzymała od ...Więcej

Kredito24, internetowa pożyczka do 3000 zł

Pożyczkę w Kredito24 można zaciągnąć na okres do 30 dni. Kredito24 udziela pożyczek ...Więcej

Najlepszy kredyt 35000 zł.Ranking z dnia wtorek, 07 marca 2017r.

Najlepszy kredyt 35000 zł.Ranking z dnia wtorek, 07 marca 2017r. W dzisiejszym rankingu sprawdziliśmy warunki kredytu gotówkowego na kwotę 35000 PLN. Spłata ...Więcej

Pożyczki pod zastaw lub na poręczenie

Pożyczki pod zastaw lub na poręczenie Czy aby otrzymać pożyczkę chwilówkę musimy przedstawić jakieś poręczenie lub zastaw? Takie pytanie ...Więcej

Pożyczki dla zadłużonych, gdzie uda się pożyczyć pieniądze?

Pożyczki dla zadłużonych, gdzie uda się pożyczyć pieniądze? Czy istnieje specjalny produkt przeznaczony dla osób zadłużonych? Każdy kto ma zaciągnięty kredyt ...Więcej

Oprocentowanie kredytów w 2017 r.

Oprocentowanie kredytów w 2017 r. Czy w tym roku oprocentowanie lokat będzie wyższe niż w latach poprzednich? ...Więcej

Opinie o szybkich pożyczkach

Euroloan - Firma oceniona na 1.6 pkt.
Wanda - Nie wiele opini na temat tej pożyczki. Brał ktoś u nich? Jak wygląda weryfikacja, peł ...
Zobacz »


Euroloan - Firma oceniona na 1.6 pkt.
Wandzia - Jakaś nowa pożyczka? Pożyczał ktoś u nich? Jak to wygląda na tle innych pożyczek? ...
Zobacz »


Profi Credit - Firma oceniona na 8.4 pkt.
Kaska - Wszystko fajnie, tylko nikt jakoś nie mówi,że u nich ciężko jest dostać pożyczkę, ...
Zobacz »


Profi Credit - Firma oceniona na 8.4 pkt.
Marek - Szybko i sprawnie polecam ...
Zobacz »T-Mobile Usługi Bankowe - Bank oceniony na 5.1 pkt.
Artek - Warunki pożyczki są w miarę dobre, jeżeli już to mam spore zastrzeżenia do konsultan ...
Zobacz »


Pożyczki chwilówki

Zobacz cały ranking »


RANKING MARZEC 2017r.
Ocena
5/10
Finansowo
Ocena
5/10
SuperCredit
Ocena
8/10
Halopożyczka
Pierwsza za darmo!

Zajmie Ci to tylko 15 min.

1500, 2500, 4000 zł
a może 10.000 zł ? » Złóż wniosek
Pożyczka w kilka minut !
POŻYCZ NAWET 25.000 ZŁ W 15 MINUT!
  • Do 1.000 pożyczka za 0 zł
  • Błyskawiczna decyzja
  • Pożyczka z opcją bez BIK!
  • WYPEŁNIJ WNIOSEK


Najwyżej ocenione kredyty


Citi Handlowy
Citi Handlowy
Ocena
4.4

Prowizja: 5.00  %, RRSO: 15.16 


Volkswagen Bank Polska
Volkswagen Bank Polska
Ocena
5.3

Prowizja: 3.00  %, RRSO: 15.61 


Getin Noble Bank
Getin Noble Bank
Ocena
3.6

Prowizja: 5.00  %, RRSO: 18.65 


Santander Consumer Bank
Santander Consumer Bank
Ocena
5.4

Prowizja: 3.99  %, RRSO: 18.92 


Szybkie pożyczki bankowe

RANKING MARZEC 2017r.
Ocena
10/10
Bank Millennium
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank

33 minut temu Klient złożył wniosek o pożyczkę 100 zł
w Filarum


Informacja zniknie za sekund