Szukasz kredytu lub pożyczki?

Już nie musisz, nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej oferty!

Wypełnij formularz

2974 zł dla każdego. Wystarczy skończyć…

KREDYT LUB POŻYCZKA?

NAWET DO 150.000

Błyskawiczna decyzja, minimum formalności.

Nigdzie nie znajdziesz korzystniejszej pożyczki!

Również dla osób z ograniczoną zdolnością kredytową.

Sprawdź2974 zł dla każdego. Wystarczy skończyć…
100 lat! To nie tylko życzenia składane na urodziny, ale i słuszny wiek, który dużo zwiększa zarobki seniorów. Nasze hojne państwo przyznaje im dodatkowe świadczenia. Na ten cel z naszych składek przeznaczone zostanie powyżej 103 miliony złotych.

W Polsce mamy prawie 3 tysiące osób, które ukończyły słuszny wiek 100 lat. Z tego tytułu należy im się specjalny dodatek dla stulatków. Okazuje się, iż takie świadczenie ma już kilkudziesięcioletnią historię. Pierwsze wypłacono jeszcze w latach 70. XX wieku na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Pracy. Wówczas dodatkowe środki finansowe trafiały do jedynie 500 osób.

Przyznawanie specjalnych emerytur dla stulatków przez długi czas odbywało się na zasadzie zwyczajowej. Jednak po 30 latach od jego ustanowienia dużo się zmieniło. Przede wszystkim z roku na rok zaczęło przybywać osób, które mogą pochwalić się długowiecznością. Czynnikiem, który na to wpłynął jest zapewne nieustannie rozwijająca się medycyna i rozwój cywilizacyjny w innych dziedzinach.

Są ich tysiące i dostają pieniądze

Właśnie w związku z rosnącą liczbą osób, którym przysługuje dodatkowe świadczenie z okazji ukończenia 100 lat, rząd w 2006 roku postanowił uregulować tę kwestię specjalną ustawą.
Z niej wynika, iż wypłatą dodatku do emerytury zajmuje się w kraju parę instytucji: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

– Świadczenia z tytułu ukończenia 100 lat życia mają charakter wyjątkowy. Są wypłacane obok emerytur bądź rent przyznanych w trybie zwykłym albo samoistnie dla osób, które nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych na zasadach ogólnych – informuje Radosław Milczarski z ZUS.

Okazuje się, iż w kraju dodatkowe świadczenia dla stulatków pobiera w sumie powyżej 2900 osób. ZUS wypłaca je powyżej dwóm tysiącom osób. – W II kwartale 2012 r. przeciętna liczba osób otrzymujących dodatek z tytułu ukończenia 100 lat życia wynosiła 904 – powiedział SORTBANK.PL przedstawiciel KRUS. Oddzielną pulę wypłacają MSW (7 świadczeń) oraz MON (12 świadczeń).

Przeciętne wynagrodzenie dla każdego

Ile wynosi świadczenie honorowe dla długowiecznych? Na to pytanie Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie chciał udzielić jednoznacznej odpowiedzi. – Świadczenia honorowe przyznawane są w wysokości aktualnie obowiązującej sumy bazowej, służącej do obliczenia nowych świadczeń przyznawanych w trybie zwykłym – powiedział ZUS.

Kwota bazowa to 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonego składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku i podlega ogłoszeniu w Monitorze Polskim przez Prezesa GUS. Od 1 marca 2012 roku kwota bazowa wynosi 2974,69 zł. Rok wcześniej wynosiła 2822,66 zł.

– Dla osób, które ukończyły 100 lat do dnia 29 lutego 2012 r., dodatek wynosi 2866,66 zł, a dla osób, które ukończyły 100 lat po 29 lutego 2012 r. – 2974,69 zł. Jest to przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym – powiedział nas przedstawiciel KRUS.
Tutaj warto wspomnieć, iż sposób wyliczania dodatku w KRUS i ZUS jest identyczny.
Taką samą kwotą posługują się także organy emerytalne MSW i MON.

Bez wychodzenia z domu

Wiemy już, komu przysługują dodatki do emerytury bądź renty i ile one wynoszą. Czas więc wyjaśnić, co trzeba zrobić, by otrzymać dodatkowe pieniądze.
– Mój dziadek niedługo kończy sto lat. Obecnie pobiera emeryturę jako były kolejarz. Chciałbym dowiedzieć się, czy ZUS automatycznie przyznaje dodatkowe świadczenia dla stulatków. Czy potrzeba wypełniać jakieś dodatkowe wnioski – to jedne z wielu pytań, jakie pojawiają się na forach internetowych poświęconych dodatkowym świadczeniom pieniężnym dla emerytów i rencistów. Dla wszystkich zainteresowanych mamy dobrą wiadomość, nie trzeba za tym biegać po urzędach.

– Osobom, które ukończyły 100 lat życia i pobierają świadczenia emerytalno-rentowe, prezes ZUS przyznaje świadczenia honorowe z urzędu. Natomiast ci 100-latkowie, którzy nie pobierają emerytury bądź renty, prezes ZUS przyznaje świadczenia z tytułu ukończenia 100 lat życia na wniosek złożony w najbliższej placówce ZUS, np. przez członka rodziny. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia – informuje ZUS.

Gwoli wyjaśnienia, drugi wskazany przez ZUS przypadek może dotyczyć osób, które nigdy nie pracowały, dlatego nie pobierają emerytury bądź renty. Dotyczy to zwykle kobiet, które przez całe swoje życie opiekowały się domem i dziećmi. Im także należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne będzie złożenie wniosku.

Również KRUS zapewnia, iż dodatek w wysokości 2974,69 zł przyznawany jest z urzędu, czyli bez potrzeby składania wniosku, po ukończeniu przez emeryta bądź rencistę stosownego wieku.

W przypadku MON i MSW dopełnienie wszelkich formalności należy do tychże instytucji.
– Wojskowe biuro emerytalne na dwa miesiące przez ukończeniem przez daną osobę 100 lat, przesyła teczkę akt emerytalnych do ZUS celem wydania właściwej decyzji – podaje departament prasowy MON.
Podobny sposób postępowania potwierdza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
– Świadczenie przyznawane jest z urzędu po ukończeniu przez emeryta bądź rencistę wymaganego wieku. W związku z powyższym nie jest wymagane składanie odrębnego wniosku w celu jego uzyskania – mówi Ewa Sadowska, naczelnik wydziału komunikacji w MSW.

Nie raz, nie dwa, a co miesiąc

Kwota 2974,69 zł dodatkowego świadczenia dla stulatków nie jest mała. Tym bardziej emerytów może cieszyć fakt, iż nie są to środki finansowe otrzymane tylko raz. Już po ukończeniu 100 lat otrzymują taką sumę co miesiąc. Nie ma przy tym znaczenia, jak wysoką emeryturę bądź rentę pobierali dotychczas. Oznacza to, iż obie wartości będą się sumować, a emeryt ma szansę na zwiększenie swoich dochodów nawet dwu-, trzykrotnie.

– Dodatek dla stulatków jest przyznawany i wypłacany co miesiąc, niezależnie od otrzymywanej już rolniczej emerytury bądź renty oraz przysługujących do tych świadczeń dodatków z innego tytułu – informuje KRUS. Podobnie sytuacja wygląda w powszechnym systemie emerytalnym w ZUS oraz organach emerytalnych MON i MSW.

Miliony dla emerytów

ZUS zapytany przez SORTBANK.PL o to, ile zamierza wydać na emerytury dla stulatków w 2012 roku stwierdził, iż nie wydziela świadczeń honorowych jako odrębnej grupy świadczeń.
– Nie jest więc możliwe podanie sumy kosztów na te świadczenia – komentuje ZUS.
Nawet jeśli przyjąć, iż tak właśnie jest, to łatwo wyliczyć, ile powszechny ubezpieczyciel wydaje na ten cel.
Jeśli wartość dodatków wypłacanych miesięcznie ok. 2 tys. osób pomnożymy przez 12 miesięcy, to otrzymujemy kwotę powyżej 71 mln złotych. Szacunkowo tyle może wydać ZUS w tym roku na świadczenia honorowe.

Jak już wspomnieliśmy, KRUS wypłaca dodatek 904 osobom. Na ten cel przeznacza więc kwotę ok. 32 mln złotych. W przypadku MON z dodatkowych pieniędzy korzysta 12 osób.
– Wojskowe biura emerytalne w 2011 r. na cen cel wydały 464 109 zł, natomiast na dzień 31 lipca br. wypłacono kwotę 227 794 tys. złotych – podaje resort obrony.
Można więc szacować, iż tegoroczne koszty będą nieco mniejsze niż w roku 2011 i wyniosą powyżej 455 tys. zł.

Z danych MSW wynika, iż suma świadczeń honorowych wypłaconych w 2011 sięgnęła 219 108 zł brutto, a od stycznia 2012 r.wyniosła ok. 176 049 zł brutto. Z tego wynika, iż tym roku MSW wyda na dodatki dla stulatków prawie 350 tys. zł. Wydatki wszystkich instytucji emerytalnych na ten cel sięgną więc w tym roku nieco powyżej 103 mln zł.

Stulatków przybywa, pójdziemy z torbami?

Jeszcze w 2007 roku mieliśmy w kraju 1390 stulatków. Z roku na rok ich liczba konsekwentnie się zwiększa. W 2008 roku było ich 1537, w 2009 r. – 1637, w 2010 r. – 1791, w 2011 r. – 1964 osób. Jak się okazuje w tym roku mamy ich już powyżej 2900. Był to prawdziwie przełomowy rok, bo liczba stulatków gwałtownie wzrosła.

Z danych GUS wynika, iż przeciętny roczny wzrost liczby stulatków wynosi kilkaset osób. Jeszcze w latach 70. było to jedynie 500 osób. Jeżeli tak pójdzie dalej, to można szacować, iż w roku 2060 liczba osób powyżej 100 lat sięgnie 25 tys. Ciekawe, czy nasz system emerytalny, to wszystko wytrzyma. Ale wszystkim życzymy stu lat.


Warto sprawdzić
Pożyczki ratalne
Ocena
8.9
Ratka.pl
Ocena
8.6
pożyczkaOK
Ocena
8.3
SuperCredit
Ocena
8.1
HapiPożyczki
Ocena
7.4
Wonga
Ocena
6.2
SMS Kredyt
Ocena
6
Provident
Ocena
5.7
Ferratum Bank
Ocena
5.5
PożyczkaPLUS
Ocena
5.3
Credy
Ocena
4.9
InCredit
Ocena
4.9
Pożyczkomat
Ocena
4.6
Ekspres kasa
Ocena
3.8
Aasa
Szybka pożyczka bankowa
Pożyczka dla każdego!
Przeczytaj

viaSMS, pożyczka bez zaświadczeń przez internet na 30 dni

Pożyczkę w viaSMS można zaciągnąć na okres do 30 dni. Firma udziela pożyczek ...Więcej

Porównanie 4 pożyczek ratalnych

Porównanie 4 pożyczek ratalnych Pożyczki ratalne to bardzo dobra alternatywa dla kredytów gotówkowych. Po pożyczki ratalne sięga ...Więcej

Kredyt dla firm z gwarancjami unijnymi

Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani kredytem inwestycyjnym lub obrotowym z gwarancją BGK w ...Więcej

Kredyt hipoteczny przez Internet

Kredyt hipoteczny przez Internet Kredyt online, czy to jest możliwe? Jeszcze do niedawna jedynie firmy pożyczkowe ...Więcej

Gdzie założyć konto oszczędnościowe?

Gdzie założyć konto oszczędnościowe? Oprocentowanie lokat ciągle jest na niskim poziomie do tego rosnąca inflacja. Zakładanie ...Więcej

Kredyt na PIT, w jakim banku?

Kredyt na PIT, w jakim banku? Kredyt na pit, jak się do tego zabrać? Każda osoba, która otrzymała od ...Więcej

Kredito24, internetowa pożyczka do 3000 zł

Pożyczkę w Kredito24 można zaciągnąć na okres do 30 dni. Kredito24 udziela pożyczek ...Więcej

Najlepszy kredyt 35000 zł.Ranking z dnia wtorek, 07 marca 2017r.

Najlepszy kredyt 35000 zł.Ranking z dnia wtorek, 07 marca 2017r. W dzisiejszym rankingu sprawdziliśmy warunki kredytu gotówkowego na kwotę 35000 PLN. Spłata ...Więcej

Opinie o szybkich pożyczkach

Euroloan - Firma oceniona na 1.6 pkt.
Wanda - Nie wiele opini na temat tej pożyczki. Brał ktoś u nich? Jak wygląda weryfikacja, peł ...
Zobacz »


Euroloan - Firma oceniona na 1.6 pkt.
Wandzia - Jakaś nowa pożyczka? Pożyczał ktoś u nich? Jak to wygląda na tle innych pożyczek? ...
Zobacz »


Profi Credit - Firma oceniona na 8.4 pkt.
Kaska - Wszystko fajnie, tylko nikt jakoś nie mówi,że u nich ciężko jest dostać pożyczkę, ...
Zobacz »


Profi Credit - Firma oceniona na 8.4 pkt.
Marek - Szybko i sprawnie polecam ...
Zobacz »T-Mobile Usługi Bankowe - Bank oceniony na 5.1 pkt.
Artek - Warunki pożyczki są w miarę dobre, jeżeli już to mam spore zastrzeżenia do konsultan ...
Zobacz »


Pożyczki chwilówki

Zobacz cały ranking »


RANKING MARZEC 2017r.
Ocena
5/10
Finansowo
Ocena
5/10
SuperCredit
Ocena
8/10
Halopożyczka
Pierwsza za darmo!

Zajmie Ci to tylko 15 min.

1500, 2500, 4000 zł
a może 10.000 zł ? » Złóż wniosek
Pożyczka w kilka minut !
POŻYCZ NAWET 25.000 ZŁ W 15 MINUT!
  • Do 1.000 pożyczka za 0 zł
  • Błyskawiczna decyzja
  • Pożyczka z opcją bez BIK!
  • WYPEŁNIJ WNIOSEK


Najwyżej ocenione kredyty


Citi Handlowy
Citi Handlowy
Ocena
4.4

Prowizja: 5.00  %, RRSO: 15.16 


Volkswagen Bank Polska
Volkswagen Bank Polska
Ocena
5.3

Prowizja: 3.00  %, RRSO: 15.61 


Getin Noble Bank
Getin Noble Bank
Ocena
3.6

Prowizja: 5.00  %, RRSO: 18.65 


Santander Consumer Bank
Santander Consumer Bank
Ocena
5.4

Prowizja: 3.99  %, RRSO: 18.92 


Szybkie pożyczki bankowe

RANKING MARZEC 2017r.
Ocena
10/10
Bank Millennium
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
9/10
Alior Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank
Ocena
7/10
Ferratum Bank

43 minut temu Klient złożył wniosek o pożyczkę 500 zł
w Profi Credit


Informacja zniknie za sekund